149 000 €68 m²

Jorvaksenpuisto 3 A, Jorvas, Kirkkonummi3h+k+kph+s+vh+et.aula (yhtiöjärj. muk. 3h+k+s)

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
318,24 € / kk
Asuinpinta-ala
68 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Jorvas
Kaupunki
Kirkkonummi

Yksitasoinen ja hyväpohjainen omalla tontilla sijaitseva rivitalokolmio Jorvaksessa!

Kodin keittiö on klassisen ajaton ja valoisa ja siinä on hyvin tilaa suuremmallekin ruokapöydälle tuoleineen valoa tuovan ikkunan äärellä. Kontrastia vaaleisiin kaapistoihin luo tumma välitila sekä puutasot.

Avarassa ja valoisassa olohuoneessa on lähes koko seinänleveydeltä ikkunapintaa ja tila on helppo kalustaa monella eri tavalla. Näkymät ja käynti on omalle aidatulle sisäpihalle, joka toimii keväällä ja kesällä vehreänä lisähuoneena sekä mukavana kesäkeittiönä grilleineen.

Makuuhuoneet sijaitsevat omassa rauhassaan pesutilojen lähistöllä. Molemmissa huoneissa on hyvin säilytystilaa ja päämakuuhuoneessa lisäksi tilava liukuovella varustettu vaatehuone.

Suurilla valkoisilla laatoilla tyylikkääksi toteutetussa kylpyhuoneessa on hyvin tilaa kodinhoidon eri toiminnoille. Tumma laattalattia sekä suihkun takana olevat laattatehosteet antavat lämpöä ja värikontrastia avaraan tilaan. Upea kuituvalokatto tuo tilaan tunnelmaa.

Kuituvaloilla varustetussa saunassa on pyöreä pilarikiuas, joka antaa pehmeät löylyt. Sauna on osittain tummaksi petsattu ja seinän lasitiili-ikkuna siivilöi kauniisti valoa tunnelmalliseen tilaan.

Eteisaulassa päivittäisiä arjen toimintoja helpottavat liukuovikomerot.

Omalla tontilla sijaitseva yhtiö on hyvin hoidettu ja suurimmat remontit on tehty. Sijainti on ihanteellisesti kävelyetäisyydellä alueen hyvistä julkisista liikenneyhteyksistä, bussista sekä juna-asemasta. Ruoholahteen junayhteys on vain noin 20 min!

Onko tämä sinun unelmakotisi? Varaa oma yksityisnäyttösi: pipsa@pipsahonkasalo.fi tai 040 552 8832.

PIPSA HONKASALO LKV Vastuullinen, tehokas & luotettava asiantuntija kumppaniksesi asuntosi myyntiin yli 15 vuoden kokemuksella. Ota yhteyttä, autan mielelläni!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Jorvas
Kohdenumero
80501403
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
68 m²
Tontin pinta-ala
1,06 ha
Kokonaispinta-ala
68 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-alaa ei ole mitattu SFS5139 standardin mukaan. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 68.0 m². Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h+k+kph+s+vh+et.aula (yhtiöjärj. muk. 3h+k+s)
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä+
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Klassisen ajaton ja valoisa keittiö, jossa hyvin tilaa suuremmallekin ruokapöydälle tuoleineen valoa
tuovan ikkunan äärellä. Kontrastia vaaleisiin kaapistoihin luo tummat seinät sekä puutasot. Varustus:
Mielen jääkaappi/pakastin, Upon keraaminen liesi ja uuni (2021), Gramin astianpesukone (2021),
liesituuletin, lattialämmitys (sähkötoiminen). Työtasot: puu. Lattia: vinyyli. Seinät: maalattu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Suurilla valkoisilla seinälaatoilla tyylikkääksi toteutettu kylpyhuone, jossa on myös tilaa kodinhoidon eri
toiminnoille. Tumma laattalattia sekä suihkun takana olevat laattatehosteet antavat lämpöä ja
värikontrastia avaraan tilaan. Upea kuituvalokatto tuo tilaan tunnelmaa. Varustus: Suihku, suuri peili,
taso, allas, wc-istuin, lattiakaivo. Kylpyhuone ja sauna uudistettu edellisen omistajan toimesta v. 2012.
Lattia: laatta. Seinät: kaakeli.
Säilytystilat
Lisätietoja säilytystiloista: Runsaasti säilytystilaa liukuovikomeroiden, komeroiden sekä vaatehuoneen ansiosta. Yhtiön yhteisissä
tiloissa lisäksi lämmin verkkokellari. Yhtiön yhteisissä tiloissa myös mahdollisuus vuokrata jääkaappi.
Näkymät
Rauhalliset näkymät omalle sisääntulolle sekä omalle aidatulle takapihalle.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys yhtiön rakennusten ja kiinteistöjen kunnossapitotarpeesta vuosille 2025-2030: 2030 - 2030 1.2.6 - Vesikatto, rakenteet ja varusteet: Yläpohjan lisäeristys 2025 - 2025 1.2.6 - Vesikatto, rakenteet ja varusteet: Pihapuolen lumiesteiden uusiminen 2025 - 2029 LVI21.3 - Ilmanvaihtojärjestelmä: Takkahormien nuohous vuosittain 2025 - 2025 1.2.4.2 - Ikkunat: Ikkunoiden kunnostus, viallisten ikkunoiden osalta 2025 - 2025 9.6 - Suunnitelma, kartoitus: Yhteisten tilojen käytön uudelleen suunnittelu 2029 - 2029 LVI21.2 - Vesijohdot ja viemärit: Runkoviemärien kuvaus 2028 - 2028 LVI21.1 - Lämmitysjärjestelmä: Sähköpääkeskuksien uusiminen / autolämpötolppien uusiminen 2025 - 2026 1.1.5 - Alueen rakenteet ja piharakennukset: Sisääntulorampin kunnostus ja hulevesiputken suurennus 2025 - 2025 LVI21.1 - Lämmitysjärjestelmä: Patteriventtiilien uusiminen ja järjestelmän tasapainotus Käynnistettävien toimenpiteiden suunnittelusta, toteutuksesta sekä rahoituksesta päätetään yhtiökokouksessa erikseen.
Tehdyt remontit
Isännöitsijäntodistuksen tietojen mukaan suoritetut korjaukset vuosien 1982-2025 välisenä aikana: 1982 Tasakatto muutettu harjakatoksi 1994 Seinien lisälämmöneristys 50 mm ja puhallusvilla yläpohjaan 1997 Rakennusten väliset vesiputket uusittu 2003 Patteriventtiilien uusinta ja verkoston tasapainotus 2007 Kuntoarvio 2007 Kaukolämpöön siirtyminen 2009 Kylpyhuoneiden kuntokartoitus 2010 Kattojen saneeraus 2010 Salaoja- ja viemärijärjestelmien uusimisen suunnittelu, työselostus ja kilpailutus 2011 LVV-kuntotutkimus 2012 Ilmanvaihtokanavien nuohous 2012 Lumiesteiden korjaus 2013 Käyttövesiputkien, salaoja- ja sadevesiviemäröintien (pääsis.käynti sivustat ainoastaan) uusiminen 2015 Huoneistojen A7 ja A8 alapohjan vesiongelman korjaus 2017 Pihapuiden harvennus 2018 Huoneistojen ilmanvaihto venttiilit puhdistettu ja suodattimet vaihdettu 2018 Lisärakentamisen kannattavuusanalyysi 2019 Tukimuurin A6/A7 kunnostus 2019 Terassiovien uusiminen 2019 A-talon salaojia korjattu 2019 Salaojien huuhtelu ja kuvaus 2020 Valokatteiden suunnitelmat ja luvat 2021-2022 Vesivahinkokorjauksia asunnoissa A 4- A8 sekä D25 2021 Kattoturvatuotteet 2022 IV-kanavien puhdistus 2022 Viemäreiden paikkasukitustöitä (asunnot A3, D23-25) 2023 Ulko-ovien sekä lukituksien uusiminen 2024 Savupiipun purkaminen 2024 Pesutuvan seinämä kaivettu auki / salaoja peruskorjattu 2025 Roskakatoksen kunnostus
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Tunnelmallinen kuituvaloilla varustettu sauna, jossa pyöreä pilarikiuas antaa pehmeät löylyt. Sauna on
osittain tummaksi petsattu. Lasitiili-ikkuna siivilöi kauniisti valoa tilaan. Lattia: laatta. Seinät: puu.
Kiukaan tyyppi: sähkökiuas.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kirkkonummen keskustan palvelut muutaman minuutin ajomatkan päässä. Masalan keskustan palvelut
lähellä.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Melu/haju/tärinä/tms: Ei tiedossa. Kuumuus/kylmyys/veto: Ei tiedossa. Tuhohyönteiset/jyrsijät/tms: Ei tiedossa. Toiminnalliset ja tekniset viat: Ei tiedossa. Muut viihtyvyyteen vaikuttavat seikat: Ei tiedossa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kirkkonummi
Tietoliikennepalvelut
Telian taloverkko, 10M
Linkit

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
138 994,02 €
Neliöhinta
2 191,18 € / m²
Velkaosuus
10 005,98 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
318,24 € / kk
Pääomavastike
115,44 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
433,68 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
23 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra 10,00 €/kk, jääkaappimaksu 5,00 €/kpl (mahdollisuus vuokrata yhtiön yhteisissä tiloissa olevia jääkaappeja), vesimaksu 23,00 €/hlö/kk, taloyhtiönetti 10 M sisältyy vastikkeeseen.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jorvaksenpuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 548 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
28
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 15.03.2033, Lisätiedot: Laadittu olemassa olevalle rakennukselle 6.3.2023, voimassa 14.3.2033.
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Antenni
Tontin koko
1,06 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy, Marja-Leena Arhima-Oinonen, marja-leena.arhima-oinonen@kontuoy.fi, 040 701 7146
Kaavoitustiedot
Kirkkonummen kunta, kaavoitus.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Erinomaiset julkiset liikenneyhteydet, juna-asema kävelyetäisyydellä, bussipysäkki. Omalla autolla helposti Kantatie 51:lle, Kehä III:lle ja Länsiväylälle.