Tarjouskauppakohde

149 500 €74 m²

Vaarinpiha 5, Ravals, Kirkkonummi3 h, k, s

Velaton hinta
149 500 €
Hoitovastike
497,20 € / kk
Asuinpinta-ala
74 m²
Huoneita
3
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1991
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Ravals
Kaupunki
Kirkkonummi

Valoisa ja toimiva rivitalokolmio rauhallisella sijainnilla.

Tervetuloa tutustumaan viihtyisään rivitalokolmioon, jossa arjen sujuvuus ja kodikkuus kohtaavat. Asunnon sydämenä toimii juuri remontoitu keittiö, jossa modernit materiaalit ja käytännöllisyys kulkevat käsi kädessä. Keittiön apteekkarinkaappi tuo runsaasti säilytystilaa ja tekee ruoanlaitosta mutkatonta.

Keittiö avautuu luontevasti tilavaan olohuoneeseen ja ruokailutilaan, jotka muodostavat yhtenäisen, avaran kokonaisuuden. Suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa ja tekevät tilasta kutsuvan niin arkeen kuin juhlaan.

Yläkerta tarjoaa rauhoittuvan ympäristön levolle ja rentoutumiselle. Makuuhuoneet sijoittuvat omaksi rauhalliseksi kokonaisuudekseen, ja oma sauna kruunaa päivän.

Asunnon pihalla odottaa terassi valokatteineen – täydellinen paikka kesäpäivien viettoon, säällä kuin säällä.

Tämä koti sopii erinomaisesti sinulle, joka arvostat toimivaa pohjaratkaisua ja helppohoitoista asumista. Kaunis koti odottaa uusia ihmisiä!

Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
149 500 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Kaupunginosa
Ravals
Kohdenumero
1413151
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
74 m²
Tontin pinta-ala
3 785 m²
Kokonaispinta-ala
74 m²
Pinta-alan lähde
Isännöitsijäntodistuksen mukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3 h, k, s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Keittiö remontoitu 01/2025 (Parma), jääkaappi/pakastin, induktioliesi (2025), liesikupu/-tuuletin, astianpesukone, erillinen uuni.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesukoneliitäntä, peilikaappi, suihku, sauna, erillinen wc, lattialämmitys. Kylpyhuone ja sauna remontoitu v. 2010.
Ikkunoiden suunta
luode, kaakko
Näkymät
pihalle
Tulevat remontit
Kunnossapitotarveselvityksen mukaan Autolataukset 2026, palovaroittimet 2026.
Tehdyt remontit
Julkisivujen maalaus 2003, kph hsto A 3 2003, ivkanavien nuohous 2003, lämmityskattilan vaihto 2005, kpht hstot A 1 ja C 11 2005, kph hstot A2,A4 ja B6 2006, Aluskatteet kunnostettu 2007, kph hsto C 10 2008, Hstojen osittainen ulko-ovien uusinta 2010, Hstojen uiko-ovien lukoston uusinta, Sento 2010 Hstot A2-A3 ja B5-B8 ulko-ovet uusittu 2012, A1 ja B5 ulkovarastojen ovein uusinta, Sadevesikaivojen hiekan tyhjennys 2013, Poistokanavien nuohous 2013, Kph hsto B 8 remontoitu 2013, kuntoarvio 2013, pihan viihtyvyyden parannus 2014, Katonkuntoarvio ja akuutit korjaukset 2016, C 12 kph_n saneeraus 2016, C-talon edustan salaojaputken korjaus 2016, kiertovesipumpun ja kaasupolttimen uusinta 2017, julkisivujen huoltomaalaus ja katon pesu ja pinnoitus 2018, Lämmityslaitteen piipun maalaaminen 201, ilmastointikanavien nuohous 2019, huippuimuroiden moottoreiden vaihto 2020. Isännöitsijänodistuksen mukaan salaojien kuvaus ja huuhtelu 2021, sadevesien ohjauksen suunnittelu 2021, huoneistojen lämpökuvaukset 2021. Maalämpö 2022. Sähköautojen valmius kaapelointi 2022. Kosteuskartoitus 2024. 2024 Ulkolaudoituksen alareunojen pellitykset ja lämpövuotojen korjaus, patteriventtilien uusinta jalämmityksen tasapainoitus, salaoja- ja hulavesiremontti 2025, puunkaadot 2025, huoneistojen märkätilat (pintakosteusmittaukset) 2025, roskakatoksen katto 2025, viheralueiden korjauksia 2025, vesijohtojen kuntotarkastus 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Winelskan koulu 1-9 (etäisyys n. 2 km), Jokirinteen koulu 1-9 (etäisyys n. 2.4 km), Lindal, Ravals (etäisyys n. 0.5 km), Pappilanmäki (ruotsinkielinen päiväkoti) (etäisyys n. 1 km), Sale Lindal (etäisyys n. 0.5 km), Prism,a CM (etäisyys n. 3 km), Uimahalli ja hyvinvointikeskus (etäisyys n. 2 km)
Lisätiedot
Valoisa ja toimiva rivitalokolmio rauhallisella sijainnilla Tervetuloa tutustumaan viihtyisään rivitalokolmioon, jossa arjen sujuvuus ja kodikkuus kohtaavat. Asunnon sydämenä toimii juuri remontoitu keittiö, jossa modernit materiaalit ja käytännöllisyys kulkevat käsi kädessä. Keittiön apteekkarinkaappi tuo runsaasti säilytystilaa ja tekee ruoanlaitosta mutkatonta. Keittiö avautuu luontevasti tilavaan olohuoneeseen ja ruokailutilaan, jotka muodostavat yhtenäisen, avaran kokonaisuuden. Suuret ikkunat tuovat runsaasti luonnonvaloa ja tekevät tilasta kutsuvan niin arkeen kuin juhlaan. Yläkerta tarjoaa rauhoittuvan ympäristön levolle ja rentoutumiselle. Makuuhuoneet sijoittuvat omaksi rauhalliseksi kokonaisuudekseen, ja oma sauna kruunaa päivän. Asunnon pihalla odottaa terassi valokatteineen – täydellinen paikka kesäpäivien viettoon, säällä kuin säällä. Tämä koti sopii erinomaisesti sinulle, joka arvostat toimivaa pohjaratkaisua ja helppohoitoista asumista. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Ei
Sähköinen omistajamerkintä
Ei

Hinta

Velaton hinta
149 500 €
Myyntihinta
135 410,66 €
Neliöhinta
2 020,27 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
497,20 € / kk
Pääomavastike
108,48 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
605,68 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
28 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
28 €/hlö/kk
Maksulliset TV-kustannukset
13 € / kk
Muut kustannukset
Sähkönkulutus vain noin 400 €/vuosi (kodissa asuu pieni lapsiperhe, 3 henkilöä). Kulutus riippuu palveluntarjoajasta ja kulutustottumuksista. Hoitovastike sisältää maalämpövelan maksun (laina otettu yhtiölle, ei osakaslainana)..
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Rakennusvuosi
1991
Rakennusvuoden lisätiedot
1991
Huoneistojen lukumäärä
12
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
2
Energialuokka
B2018
Tontin koko
3 785 m²
Liikenneyhteydet
Bussi 50 m, juna-asema (etäisyys n. 2.5 km)
Pihan ilmansuunnat
luode
Lämmitys
Maalämpö, Muu
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö v. 2022, vesikeskuslämmitys

Yhteiset tilat
Kaapeli-TV, Elisa-valokuitu, huoneistokohtaiset varastot
Ominaisuudet
Sälekaihtimet, portaissa ylhäällä ja alhaalla kulkuesteet/portit, puolapuut, verhotangot (oh).
Lainalaskuri