135 000 €47 m²

Auratie 2 as, Sorsakorpi, Kerava2h+kk+pihaterassi

Velaton hinta
135 000 €
Hoitovastike
208,80 € / kk
Asuinpinta-ala
47 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
1992
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sorsakorpi
Kaupunki
Kerava

Kompakti kaksio pientalon ensimmäisessä kerroksessa idyllisessä taloyhtiössä!

Lisäksi käytössäsi on piha-alue, joka on laatoitettu kesäkalusteita varten. Kartiotuijarivistö suojaa kokonaan aidattua pihaa. Tässä kodissa on tehoneliöt: vaatehuone on purettu eteisen ja olohuoneen välistä antamaan avaruutta. Isot liukuovikaapistot eteisessä ja makuuhuoneessa antavat hulppeat säilytystilat.

Keittiö on uusittu 2010 -luvulla ja se on saanut saarekkeen ja sen yläpuolelle maustehyllykön tilaa jakamaan. Huoneistoon on oma sisäänkäynti porraskäytävän kautta, joka ei ole muiden käytössä. Taloyhtiön piha on viihtyisä vihersisäpiha, jossa on mm. puutarhakeinu, kesäkalusteryhmä ja lasten hiekkalaatikko. Rauhallisuutta keskellä hyviä liikenneyhteyksiä - bussipysäkille vain 30 m!

Lähdetään katsomaan! TIEDUSTELUT JA YHTEYDENOTTOPYYNNÖT: Tea Reinikainen p. 045 172 7676 tai tea.reinikainen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Sorsakorpi
Kohdenumero
80493025
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
47 m²
Tontin pinta-ala
4 199 m²
Kokonaispinta-ala
47 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Huoneiston pinta-ala on yhtiöjärjestyksen, isännöitsijäntodistuksen ja myyjän ilmoituksen mukaan 47 m². Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien
mukaan laskettavasta pinta-alasta. Huoneiston todellinen pinta-ala voi siis olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai
suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+pihaterassi
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Varustus: rosterinen jääkaappi/pakastin, liesituuletin, keraaminen liesi, astianpesukone (whirlpool, v.2019), House mikroaaltouuni (v.2021).
Työtasot: Kivi. Lattia: laminaatti. Seinät: kaakeli, maalattu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, bidee, kylpyhuonekaapisto.
Lattia: laatta. Seinät: kaakeli.
Tulevat remontit
HALLITUKSEN SELVITYS TULEVISTA KORJAUS JA KUNNOSSAPITOTÖISTÄ 2025 Pyörävaraston ulko-oven uusinta ja häkkivaraston oven uusinta Märkätilojen kuntoarvio Terassien ulko-ovien uusinta 2026-2027 Julkisivujen ja porrashuoneiden huoltomaalaus, IV-moottoreiden uusinta 2026-2029 Talosaunan kunnostus Vuosittain tehdään normaalit tarkastus, huolto- ja korjaustoimet. Suunnitelma päivittyy vuosittain.
Tehdyt remontit
korjaukset saattavat vaihtaa paikkaansa, tai siirtyä eteenpäin. Suunnitelma täydentyy vuosittain. Päätökset mahdollisesti käynnistettävien kunnossapitotöiden suunnittelusta, toteutuksesta, sekä rahoituksesta tehdään yhtiökokouksessa erikseen. HALLITUKSEN SELVITYS TEHDYISTÄ KORJAUS JA KUNNOSSAPITOTÖISTÄ 1992 Rakennukset valmistuneet 1998 Valkoisten puurakenteiden huoltomaalaus 1999 Märkätilojen tarkistus 2000 Märkätilojen korjaus 2002 Toisen kanaalin vaihto (käyttövesi- ja lämpöjohtoputket) 2009 Kulkusiltojen uusiminen 2009 Yläpohjien lisälämpöeristys ja tuulenohjaimien asennus 2009 Julkisivujen lahovaurioiden korjaus 2009 IV-kanavien nuohous 2009 Huoneistojen 13 ja 15 ulko-ovet ja tuulikaapin ovet on uusittu 2010 Julkisivujen huoltomaalaus 2010 Kuntoarvio 2014 Kattojen tiiveyden tarkastus ja kiinnitysruuvien vaihto 2015 IV-kanavien nuohous 2017 Raja-aidan uusinta 2017 Lämmitysjärjestelmän osien uusintaa (vaihdin ja käyttöveden venttiili) 2017 Parkkipaikkojen ruutujen maalaukset ja lisäpaikkojen teko 2017 Huoneistojen 7,9,14 ja 16 ulko-ovien uusinta 2018 Yläpohjien ja katon tarkastus 2018 Raja-aitojen maalaukset 2018 Kattoluukun (1kpl) uusinta 2018 Kalustesulkujen uusinta (As.1 ja 7) 2019 Rappurallien uusinta 2019 Pihakäytävien asfaltointi ja sadevesien ohjauksien parantaminen 2020 Kerrostalon huoneistojen 1 ja 3 ulko-ovien vaihto 2020 Sähkö- ja hybridiautojen latauskapasiteettikartoitus 2021 Vesikattojen uusinta 2021 Lukitusten uusinta 2021 Kerrostaloasuntojen ulko-ovien (8kpl) uusinta 2022 Parkkipaikan sadevesikaivon korjaus 2023 Kuivaushuoneen puhaltimen uusinta 2022 Piha-alueelta kaadettu huonokuntoisia puita 2023 Patteriventtiilien uusinta (vanhat termostaatit) 2023 Maalämpöjärjestelmän asennus ja käyttöönotto 2023 Kuivaushuoneen kuivaajan uusinta 2024 IV-kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2024 Aurinkopaneeleiden asennus
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
K-Market 1,5km
Talma-Ski 1,5km.
Päiväkodit: Sorsakorven päiväkoti n.300m, Keinukallion päiväkoti n.1,5km.
Liikenneyhteydet: bussipysäkki n. 10m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kerava

Hinta

Velaton hinta
135 000 €
Myyntihinta
117 013,89 €
Neliöhinta
2 872,34 € / m²
Velkaosuus
17 986,11 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
208,80 € / kk
Pääomavastike
190,94 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
399,74 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
9,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
16 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikkamaksu (lämmin) 10,00 €/kk, lämmin 5,00 €/kk Kaapeli-TV maksu 5,60 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Keravan Aurapuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 750 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1992
Huoneistojen lukumäärä
16
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1992
Kerroksia
2
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 31.03.2034
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 199 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
JPV-Isännöinti Oy, Sini Toivonen, sini@jpvi.fi, 050 475 9119
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: Kuntotutkimus tehty v. 2020
Pihan kuvaus
Huoneistolla on piha-alue. Piha-alue laatoitettu ja kokonaan aidattu, istutuksina kartiotuijarivi.

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Sähköpistokepaikkoja: 16 kpl, Pihapaikkoja: 3 kpl Autopaikkojen varaukset isännöitsijäntoimistosta.
Yhteiset tilat
Kuivaushuone, urheiluvälinevarasto ja sauna, lämmönjakohuone