109 000 €60 m²

Sarvimäentie 16 C, Sompio, Kerava2h+k

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
306 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sompio
Kaupunki
Kerava

Rauhallisen sijainnin kaupunkikoti.

Sarvimäentie 16:ssa, Keravan halutussa Sompion kaupunginosassa, odottaa valoisa ja tilava kaksio uutta omistajaansa. Tämä 60 neliömetrin päätyasunto (ikkunat kolmeen suuntaan) sijaitsee talon ylimmässä kerroksessa ja se on muutettu kolmiosta kaksioksi, mikä tuo mukavasti avaruutta ja valoisuutta tilaan.

Asunnon sijainti on erinomainen, keskellä Keravan keskustaa, mutta silti rauhallisella alueella. Kävelyetäisyydellä ovat kaikki tarvittavat palvelut, kuten Kauppakeskus Karuselli ja kävelykatu Kauppakaari. Lähistöltä löytyvät myös koulut ja päiväkoti, mikä tekee tästä kodista ihanteellisen lapsiperheille tai ensiasunnon ostajille.

Taloyhtiö on kaukolämmössä. Yhtiö tarjoaa asukkailleen myös saunan, pesutuvan ja urheiluvälinevaraston.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viihtyisään kotiin, joka yhdistää erinomaisen sijainnin ja mukavan asumisympäristön. Varaa oma esittelyaikasi, soita 040 517 3242.

Myynti ja esittelyt: Jukka Tuhkanen, soita 040 517 3242 tai sähköposti jukka.tuhkanen@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Sarvimäentie 16 C, 04200 Kerava
Kaupunginosa
Sompio
Kohdenumero
80496406
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
1 409 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Huoneisto on muutetttu kolmiosta kaksioksi ja huoneiston osakemäärä on sama kuin vastaavilla kolmioilla.
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
n. 2 kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi, erillisuuni (Uusittu 2026) ja liesituuletin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkukaappi, pesukoneliitäntä, pesuallas, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kellarikomero
Tulevat remontit
Hallituksen ehdottamat korjaukset ja muutokset: -Molempien talojen jäteviemäriremontin hankesuunnitelman aloittaminen -Kerrostalon tuuletusparvekkeiden korjaaminen -Etupihan kunnostus ja kallistuksien korjaus, patolevyjen tarkistus/korjaus -Huonokuntoisten kypyhuoneiden kunnostus sukituksen yhteydessä
Tehdyt remontit
2023 Salaojien tarkistus ja kuvaus, 2021 Grillikatoksen pystytys ja huonokuntoiseten vaahteroiden kaataminen rivitalon edestä, 2019 kerrostalon katon pesu ja maalaus, asuntojen 19 ja 20 (rivitalossa) kosteusvaurioiden korjaus, kerrostalon kattoturvatuotteiden hankinta, kourujen ja syöksyjen uusiminen. 2018-2019 taloyhtiön saunatilojen ja pesutuvan uusiminen. 2018 rivitalon katon uusiminen, kylpyhuoneiden kartoitus, rivitalon, jätekatoksen ja autotallin julkisivumaalaus. 2017 viemäreiden kuvaus ja huuhtelu, ulkovalaistus uusittu. Huoneiston A 2 kph:n uusiminen. Huoneiston 19 vesivahinkokorjaus. 2015-2016 porras- ja kellarikäytävien maalaus. 2016 Vesikattojen kunnon tarkistus, lipputangon uusiminen, kellarikäytävien valistuksen uusiminen. Hormikartoitus- ja kuvaus. 2014 ikkunoiden ja ulko-ovien uusiminen. Asunto A 3 kph uusittu. 2012 Saunan lattia pinnoitettiin, seinät maalattiin ja kiuas uusittiin. Yläpohjiin lisättiin puhallusvillaa. 2011 alajakokeskus ja patteriventtiilit uusittu, sisäpihan uudistaminen/kunnostaminen talkootyönä. 2010 lukituksen uusiminen, hormien puhdistus. 2008 Vesikaton maalaus. 2001 Käyttövesiverkoston uusinta. 1999 Saunatilojen kunnostus.
Palvelut
Palvelut: Keravan keskustan palvelut, esim kävelykatu Kauppakaari 250 m, Kauppakeskus Karuselli 550 m.
Paikallistiedot: Keravan keskustassa, silti todella rauhallinen sijainti.
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Rauhallinen sijainti, silti keskustassa.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
245-003-102-0011
Postitoimipaikka
Kerava

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
99 225,85 €
Neliöhinta
1 816,67 € / m²
Velkaosuus
9 774,15 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
306 € / kk
Pääomavastike
108 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
414 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Sarvimäentie 16
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 518 187,92 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Huoneistojen lukumäärä
27
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1962
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 10.03.2031, Lisätiedot: E-luku 138
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 409 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöinti Helmi Oy, Mirja God, mirja@isannointihelmi.fi, 045 116 5566
Kaavoitustiedot
Keravan kaupunki Vaihde arkisin klo 8-15.30 09 29 491
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja taksitolppa lähellä

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Isännöitsijä hallinnoi. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Isännöitsijä hallinnoi autopaikat.