158 000 €64 m²

Palokuja 6 A, Jaakkola, Kerava3h+kk+s

Velaton hinta
158 000 €
Hoitovastike
256 € / kk
Asuinpinta-ala
64 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 7
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Jaakkola
Kaupunki
Kerava

Tyylikäs kolmio Jaakkolassa

Lapsiperheystävällisestä talosta valoisa ja tilava kolmio Keravan Jaakkolassa odottaa uusia asukkaita! 64 neliöinen tyylikäs kolmio hissillisessä 2004 vuonna valmistuneessa talossa tarjoaa mukavasti tilaa niin perheelle kuin pariskunnallekin.

Asunnosta löytyy kaksi makuuhuonetta, avara olohuone, keittiö, kylpyhuone sekä oma sauna. Lattiat on uusittu asunnossa tammiparketiksi vuonna 2020. Kylpyhuoneessa ripauksen luxusta tuo lattialämmitys ja modernit uusitut kalusteet. Kirsikkana kakun päälle etelään suuntautuvalla lasitetulla parvekkeella nautit aamukahvisi rauhassa.

Läheltä löytyvät kaikki arjen palvelut, kuten kaupat, koulut ja päiväkodit. Keravan rautatieasema on vain 1,2 kilometrin päässä, mikä takaa hyvät kulkuyhteydet Helsinkiin ja muualle pääkaupunkiseudulle. Alueella on myös monipuoliset liikuntamahdollisuudet, kuten uimahalli, kuntoportaat, frisbeegolfrata ja kuntosalit.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin, joka tarjoaa mukavaa asumista rauhallisella ja keskeisellä sijainnilla!

Yhteydenotot ja yksityisesittelyt: Anni Karinen 040 8397698 anni.karinen@remax.fi

Oma asunto myymättä? - Kutsu minut veloituksettomalle arviokäynnille.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Palokuja 6 A, 04250 Kerava
Kaupunginosa
Jaakkola
Kohdenumero
80495640
Kerros
1 / 7
Asuinpinta-ala
64 m²
Tontin pinta-ala
2 074 m²
Kokonaispinta-ala
64 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h+kk+s
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Pesuallas, hana ja keittiön tasot uusittu 2020.
Jääkaappipakastin (2024), tiskikone(uusittu 2021), keraaminen liesi, uuni, liesituuletin.
Seinäpinnat : Maalattu. Keittiön välitila laatoitettu.
Lattiamateriaali : Tammiparketti (Uusittu 2020)
Työtasojen materiaali : Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: wc-istuin, allaskaappi (Uusittu 2020), peilikaappi (Uusittu 2020), kokoontaitettava suihkuseinä (Uusittu 2020), lattialämmitys, bidee-suihkuvalmius, pesukoneliitäntä.
Lattiamateriaali : Laatta.
Seinäpinnat : Kaakeli.
Tulevat remontit
2025 Huoneistojen palovaroittimien uusiminen ja ottaminen taloyhtiön ylläpitovastuulle. Huoneiston haltijan tulee edelleen testata laitteen toiminta kuukausittain. 2025 Parvekekaiteiden ja lasien kuntotarkastus 2025 Vesikaton kuntotarkastus 2025 Rakennuksen kuntoarvion päivittäminen 2026 Parvekekaiteiden ja lasitusten peruskorjaus 2028 Lämmityskeskuksen uusiminen ja lämmityksen tasapainotus 2030 Hissin peruskorjaus/uusiminen
Tehdyt remontit
2024 Väestönsuojalle on tehty paine- tiiveyskoe, sekä tarkastus. 2024 Rakennuksen ulkopinnan elastiset saumat on uusittu ja räystäslaudoitukset on huoltomaalattu. 2023 Leikkipaikkaa on kunnostettu. 2023 Parvekelaseille on tehty huoltokierros. 2023 Yhtiölle teetettiin uusi 17.4.2033 saakka voimassa oleva energiatodistus. 2022 Huoneistoparvekkeiden lasitukset tarkastettiin ja tarvittavat korjaukset teetettiin. 2022 Rakennuksen ilmanvaihtokavanat nuohottiin ja ilmamäärät säädettiin. 2022 Ilmanvaihtojärjestelmä on nuohottu ja säädetty 2022 Tehty parvekelasien tarkastus ja huoltokerros 2021 Yhden huoneiston kylpyhuone saneerattiin viemärivian vuoksi. 2021 Hissintaajuusmuuntaja rikkoutui ja uusittiin 2020 Kuivaushuoneen kuivauspuhallin uusittiin 2020 Pihaa kiertävä aita uusittiin. 2019 Elementtisaumojen ja räystäiden aluslautojen kunto tarkastettiin ja raportin mukaan peruskorjaustarve on 3 - 6 vuoden kuluttua. 2018 Hissiin teetettiin kuntoarvio. 2018 Ulkoiluväline/vaunuvarastoon rakennettiin uudet hyllyt. 2018 Jätekatos, pyörävarasto ja aidakkeet huoltomaalattiin. 2017 Porrashuoneesta maalattiin kerrokset 6, 7 ja 8, sekä paikkamaalattiin 1, kerros. 2017 Väestönsuojan hätäpuhelinlinja korvattiin gsm-antennilla. 2016 Porraskäytävän valaisimet uusittiin. Uudet valaisimet ovat led-polttimoilla ja liiketunnistinohjattuja. 2016 Rappukäytävästä huoltomaalattu kerrokset 3 - 5. 2016 Tontin viemäri-, salaoja- ja sadevesilinjat huuhdeltu ja kuvattu. 2015 Piha-alueen leikkivälineet huoltomaalattu. 2015 Porraskäytävän aula ja kerrokset 1-2 huoltomaalattu. 2014 Väestönsuojan paine- ja tiiviyskoe on suoritettu ja välineet tarkistettu. 2014 Kahdessa huoneistossa on korjattu putkivuodon aiheuttamaa vesivahinkoa. 2014 Ilmanvaihdon toimivuutta on tutkittu ja korjattu. 2014 Rakentaja on tehnyt rakennevirhevastuun mukaisia korjauksia. 2014 Kylpyhuoneiden kunto- ja kopokartoitus. 2013 Laadittu kiinteistön kuntoarvio. 2013 Ilmanvaihtokanavat on nuohottu ja ilmamäärät on säädetty.
Palvelut
Rautatieasema 1,2km
Lidl 700m
Prisma 900m
Alepa 700m
K-Citymarket 1,2km
Kauppakeskus Karuselli 1,2km
Terveyskeskus 2,2km
Keravan uimahalli 1,9km
TWF-sali 350m
Padma-Joogastudio 450m
Power Center 550m
Ahjo Training Center 350m
Talma Ski 4,6km
Lentokenttä 17,4km
Sibeliuksentien linja-autopysäkki 800m
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Keravan alueella esiintyy lentomelua.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
245-009-0392-0009
Postitoimipaikka
Kerava
Tietoliikennepalvelut
Telia taloyhtiönetti, 50 Mbit

Hinta

Velaton hinta
158 000 €
Myyntihinta
158 000 €
Neliöhinta
2 468,75 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
256 € / kk
Korjausvastike
12,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
268,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka, avopaikka: 15,50€/kpl/kk Autokatospaikka: 23€/kpl/kk Autopaikka, halli 30,5€/kpl/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Keravan Resiina
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Muut osakkeenomistajien käytössä olevat tilat: Vss/irtaimistovarasto, kuivaushuone, lastenvaunuvarasto, ullakkokerroksessa sijaitseva irtaimistovarasto sekä talousrakennuksessa sijaitsevat jätesuoja ja ulkoiluvälinevarasto. Taloyhtiön kiinnitykset: 2 655 360 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Huoneistojen lukumäärä
46
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2004
Kerroksia
7
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.04.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo- ja poisto.
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 074 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Talosakke Oy, Markku Lahti, 09 2746 3010

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Yhtiön Palopellonkadun Pysäköinti Oy:ssä omistamat 38 autopaikkaa ovat yhtiön hallinnassa. Paikat vuokrataan jonotusjärjestyksessä ja paikat on ensisijaisesti tarkoitettu yhtiön asukkaiden käyttöön. Huoneistoille varataan ensisijaisesti yksi autopaikka ja jäljelle jäävät paikat voidaan vuokrata asukkaille lisäpaikoiksi tai yhtiön ulkopuolisille käyttäjille väistämisvelvollisuudella.