129 000 €61 m²

Kalevankatu 29 A, Kaleva, Kerava2 h, k, kph, parveke

Velaton hinta
129 000 €
Hoitovastike
274,50 € / kk
Asuinpinta-ala
61 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Kerava

Kalevankatu 29:ssä sijaitseva viihtyisä kaksio tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden asua rauhallisella ja halutulla Kalevan alueella Keravalla. Tämä hyväkuntoinen asunto on valmistunut vuonna 1976 ja on ylimmän kerroksen kulmahuoneisto. Asunto on varustettu omalla lasitetulla parvekkeella, josta avautuvat näkymät vehreälle alueelle. Huoneistossa oma viilentävä ilmalämpöpumppu

Asunto Oy Kotikaleva on hyvin hoidettu taloyhtiö, jossa on tehty kattavasti remontteja, kuten putkiremontti, julkisivujen ja parvekkeiden kunnostus sekä ilmanvaihdon puhdistus. Täällä asut huolettomasti, sillä taloyhtiön kunnossapitotarveselvitys on ajan tasalla. Talossa on hissi.

Kalevan alue tarjoaa loistavat liikunta- ja ulkoilumahdollisuudet. Kalevan urheilupuisto, tenniskeskus ja jäähallit ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä. Keravan keskustan palvelut ovat noin 1,5 kilometrin päässä, ja Alepa-kauppa löytyy aivan vierestä. Liikenneyhteydet ovat erinomaiset: lähin bussipysäkki ja juna-asema ovat kävelyetäisyydellä, ja autolla pääset sujuvasti liikkumaan.

Tämä asunto sopii monenlaiseen elämäntilanteeseen, olitpa sitten ensiasunnon ostaja tai sijoittaja. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kalevankatu 29 A, 04230 Kerava
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
80486467
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
61 m²
Tontin pinta-ala
6 863 m²
Kokonaispinta-ala
61 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph, parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Uuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone ja jääkaappipakastin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Kaakko.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku, allaskaappi ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
Sisäpiha
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys: 2025 Myrskylistojen uusiminen ja pieneläinverkkojen asentaminen. 2025 Ikkunoiden korvausilmasuodattimien vaihtaminen (2025-2026). 2025 Palovaroittimien asennus kaikkiin huoneistoihin ja yleisiin tiloihin. 2026 A-talon saunan remontointi 2025-2026 2026 10 vuoden PTS-suunnitelman teettäminen. 2027 B-talon saunan remontointi 2026-2027
Tehdyt remontit
2024 A-talon loppujen elementtisaumojen uusiminen 2023 D-E talon elementtisaumojen uusiminen 2022 Pesukoneen uusiminen talopesulaan 2022 Vesikattojen huoltotoimenpiteet 2022 B-C-talon elementtisaumojen uusiminen 2021 Savunpoistoikkunoiden sähköistäminen B-C-D- ja E-rapuissa 2021 Vesikattojen kunnon arviointi 2021 Ilmanvaihdon puhdistus 2021Ikkunoiden korvausilmasuodattimien vaihto 2021 Elementtisaumojen tarkastus 2020 A-talon elementtisaumojen osittainen uusiminen (talon parkkialueen puolen pääty) 2020 Sisäpihan toteutus/urakka tehdyn pihasuunnitelman mukaisesti 2019 Ilmanvaihdon tasapainotus ja säätö ikkunaurakan jälkeen 2019 Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2018 Pihasuunnitelman teettäminen 2018 Ison parkkialueen ehostaminen (keskialue) 2018 Huippuimureiden uusiminen ja ilmanvaihdon tasapainotus 2018 Kaikkien porrashuoneiden maalaus ja akustolevyjen lisääminen 2018 Ikkunoiden ja parvekeovien uusimisen kustannusten selvittäminen 2017 A-rapun ala-aulan huoltomaalaus 2017 Salaojien kuvaus ja huuhtelu 2016 Piha-alueiden ehostaminen 2016 Autopaikoitusalueen sähkötolppien uusiminen ja lisääminen 2015 Saunojen pukuhuoneiden oviin asennettiin sähkölukot 2015 A-talon hissin uusiminen 2014 Ilmastointihormien nuohous ja säätö 2014 Patteritermostaattien uusiminen 2014 Linjasaneeraus 2013 Linjasaneerauksen kilpailutus ja käynnistyminen 2013 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelu valmistui 2012 Jätekatosten uusiminen 2012 Lukostojen uusiminen 2012 Linjasaneerauksen toteutussuunnittelun käynnistyminen 2012 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu valmistui 2011 Uusi pesukone pesulaan 2011 Painuneiden sadevesikaivojen uusinta ja asfalttipaikkauksia pihalla 2011 Ulko-ovet ja rappujen porrasaskelmat uusittu 2011 Ilmastointihormien nuohous ja säätö 2011 Linjasaneerauksen hankesuunnittelu aloitettu 2010 Parveke- ja julkisivuremontti 2009 Lämmönvaihtimen uusiminen 2009 Parvekkeiden ja julkisivujen kuntotutkimus 2009 Matalien talojen alapohjien tuuletuksen parantaminen 2008 Salaojien uusinta 2007 Putkistojen kuntotutkimus 2007 A-rapun saunan peruskunnostus 2006 B-rapun saunan peruskunnostus 2005 Kuntokartoitus 2003 Vesikattojen pinnoitustyö 2002 Rappukäytävien maalaus 1999 Ikkunoiden kunnostus 1998 Ilmastointikanavien nuohous 1989 Ulkomaalaus
Palvelut
Palvelut: Alepa vieressä. Isommat kaupalliset palvelut noin 2 km. Tuusulan golf noin 4 km.
Paikallistiedot: Kalevan urheilupuisto, tenniskeskus, jäähallit noin 500 m. Uimahalli ja maauimala noin 700 m. Keravan keskusta noin 1,5 km. Lentoasema noin 18 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
245-001-0503-0006
Postitoimipaikka
Kerava

Hinta

Velaton hinta
129 000 €
Myyntihinta
94 014,58 €
Neliöhinta
2 114,75 € / m²
Velkaosuus
34 985,42 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
274,50 € / kk
Pääomavastike
302,72 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
577,22 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
13,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 19 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Laajakaista + kaapeli-tv 3,54 €/kk
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kotikaleva
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 4 283 600 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
67
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
6
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 23.01.2030
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
6 863 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Keravan Isännöinti Oy, Jaana Kvist, 0414518701
Kaavoitustiedot
Kerava p. 09 2949 2745 Liikunta- ja terveyspuisto Alueen kehittämisen ensisijainen lähtökohta on liikunta- ja urheilutoiminta sekä virkistyskäyttö. Tavoitteena on kehittää monipuolinen liikunta- ja virkistysalue eri käyttäjäryhmille.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, juna-asema lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla