105 000 €61,5 m²

Tuusulantaival 46 B, Kilta, Kerava2h+k+vh+lasit.parv.

Velaton hinta
105 000 €
Hoitovastike
227,55 € / kk
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 6
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kilta
Kaupunki
Kerava

Keravan Killassa sijaitseva tilava ja valoisa kaksio on heti vapaana uusille asukkaille.

Tämä neljännessä asuinkerroksessa sijaitseva asunto on erittäin hyvässä kunnossa. Asunnon seinien maalaamisen lisäksi keittiön työtasot ja välitila, kaapistojen ovet ja laatikostojen etulevyt on juuri uusittu. Samoin kätevän kokoisen vaatehuoneen hyllyt ja säilytyskorit ovat uudet. Makuuhuoneessa ja tilavassa eteisessä on mukavasti säilytystilaa liukuovikaapistoissa. Asunnon olohuoneesta ja lasitetulta parvekkeelta avautuvat etelän suuntaiset avoimet näkymät yhtiön sisäpihalle. Kylpyhuoneessa on tilaa myös pesutornille.

Vuonna 1974 omalle tontilleen valmistunut taloyhtiö Asunto Oy Keravan Salpasilakka on asianmukaisesti hoidettu ja yhtiössä on siirrytty maalämpöön ja lämmön talteenottoon vuonna 2019. Läheltä löytyvät tarvittavat päivittäispalvelut, kuten lähikaupat K-Market ja Alepa, sekä Keravan keskustan kattavat palvelut vain noin 1,5 kilometrin päässä. Liikenneyhteydet ovat hyvät, sillä lähin bussipysäkki on vain noin 300 metrin ja Keravan rautatieasema 1,6 kilometrin päässä, autolla on kätevä yhteys Tuusulan väylälle. Alueella löytyvät myös päiväkodit, koulu ja hyvät ulkoilumaastot. Uimahallikin on vain noin 600 metrin päässä.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän muuttovalmiiseen avaraan ja valoisaan kaksioon.

Esittelyt ja lisätiedot: Ulla Majakero I 0400 225608 I ulla.majakero@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Tuusulantaival 46 B, 04200 Kerava
Kaupunginosa
Kilta
Kohdenumero
80481360
Kerros
4 / 6
Asuinpinta-ala
61,5 m²
Tontin pinta-ala
1 942 m²
Kokonaispinta-ala
61,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k+vh+lasit.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin, astianpesukone ja liesi. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiön tasot ja välitila, pesuallas ja hana, kaapistojen ovet ja laatikostojen etulevyt uusittu sekä seinät maalattu 2025.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Avoin näkymä olohuoneesta ja parvekkelta etelään ja makuuhuoneesta ja keittiöstä pohjoiseen.
Tulevat remontit
Asunto-Osakeyhtiön hallituksen kunnossapitotarveselvitys: Huoneistokohtaisten palovaroittimien vaihdot viimeistään vuoden 2026 loppuun mennessä. - Piha: Talkootöitä 2025-2028. - Julkisivut: Maalaukset 2025 (kolme julkisivua maalattu, viimeinen maalataan 2026) - Parvekkeet: Parvekkeiden saneerauksen suunnittelu 2025-2026. Parvekkeiden huoltokoriausta selvitellään. - Vesi- ja viemärijärjestelmä: Kuntotutkimuksen uusiminen 2025. Huoltokorjauksia 2025-2030. - Sähkö- ja tietojärjestelmä: Huoltokorjauksia 2025-2028. - Lämmitysjärjestelmä: LTO laitteiden suodattimien vaihdot 4 kertaa vuodessa.
Tehdyt remontit
2025 Kiinteistön kolme julkisivua maalattu. 2025 Saumaukset, Huonokuntoiset elementtisaumaukset on uusittu. 2023 Bitumikaton pinnoitus. 2019 Maalämpöhybridijärjestelmä. 2019 Hissien uusiminen. 2018 Parvekkeiden kuntotutkimus. 2017 Salaojien huoltokorjaukset. 2016 Lämmitysjärjestelmän tasapainotus. 2016 Linjasäätö- ja patteriventtiilien uusiminen. 2015 Ilmanvaihdon tasapainotus. 2015 Parvekeovien ja parvekeikkunoiden uusiminen. 2015 Pukiston kuntotutkimus. 2015 Lämmönsiirtimen uusiminen. 2014 Kerrostaso-ovien uusiminen. 2014 Porraskäytävän maalaus. 2014 Lukitusten uusiminen. 2012 Ikkunapuitteiden tiivistyskorjaus. 2007 Parvekkeet. 2006 Talo kytketty tietoliikennekaapeliin. 2003 Ikkunat uusittu. 2001 Kylpyhuone, WC-tilat ja keittiöt korjattu. 1993 katon uusinta. 1992 Julkisivut.
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Keravan keskustan kattavat palvelut 1,5 km.
K-Market Parila 350 m, Alepa 500 m, Prisma 1,5 km,
K-Citymarket 1,7 km.
Terveyskeskus 600 m.
Urheilupuisto 800 km, Uimahalli 650 m, Jäähalli 800 m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kerava

Hinta

Velaton hinta
105 000 €
Myyntihinta
99 467,84 €
Neliöhinta
1 707,32 € / m²
Velkaosuus
5 532,16 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
227,55 € / kk
Pääomavastike
61,50 € / kk
Korjausvastike
61,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
350,55 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
22 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autopaikka kylmä 12,00 €/kk ja lämmin 18,00 €/kk.
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Keravan Salpasilakka
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Yksi asuinrakennus, jossa kaksi rappua. Taloyhtiön lisätiedot: Huoneisto Al2 on otettu taloyhtiön hallintaan kolmeksi vuodeksi 1.5.2025 alkaen, huoneisto on vuokrattu. 21.5.2024 pidetyssä yhtiökokouksessa päätettiin ruveta keräämään 1.7.2024|ähtien korjausvastiketta, 1,00 eur/m2/kk, kerättyä korjausvastiketta tullaan käyttämään vuonna 2025 toteutettavaan julkisivujen-ja parvekkeiden sisäpintojen maalausurakkaan, samassa kokouksessa hallitukselle myönnettiin valtuudet tarvittaessa avata enintään 40 000 euron luotollinen limiittitili hankkeita varten. 8.9.2025 pidetyssä ylimääräisessä yhtiökokouksessa hallitukselle myönnettiin valtuudet korottaa 40 000 euron hoitolainaa 80 000 euroon, laina-aika 5 vuotta. Lainaa tullaa käyttämään julkisivusaneerauksiin. Taloyhtiön kiinnitykset: 1 342 187 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
36
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
6
Rakennusmateriaali
Betoni