132 000 €91 m²

Pohjolantie 2 D, Kaleva, Kerava4h+k+sauna

Velaton hinta
132 000 €
Hoitovastike
409,50 € / kk
Asuinpinta-ala
91 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Kaleva
Kaupunki
Kerava

Remontoi tästä itsellesi tilava koti perheellesi!

Tämä asunto käsittää 4 huonetta ja on kooltaan 91 m2. Asunnon yläkerrassa ovat kolme makuuhuonetta, sauna, pesuhuone sekä erillinen WC. Yhdestä makuuhuoneesta on käynti koko asunnon levyiselle länsiparvekkeelle. Alakerrassa ovat tilava olohuone, josta käynti suojaiselle aidatulle terassipihalle ja keittiö.

Asunto peruskuntoinen ja siten kaipaa päivitystä kaikilta osin. Asunnossa on tehty märkätiloihin kosteusmittaus ja niiltä osin kaikki on kunnossa.

Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja siihen tehty vuosien saatossa merkittäviä perusparannuksia kuten; vesikatto uusittu ja salaojat ja sadevesijärjestelmät.

Asunnon sijainti on erinomainen ja lyhyen kävelymatkan päässä ovat koulut ja päiväkodit, Keravan terveyskeskus sekä kaupat. Alue tarjoaa hyvät mahdollisuudet urheiluun ja ulkoiluun läheisessä Kalevan Urheilupuistossa tai Keravan uudessa uimahallissa.

Lisätiedot ja yksityisnäytöt puh. 040 900 5000 / Tony Ristoja tai tony.ristoja@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pohjolantie 2 D, 04230 Kerava
Kaupunginosa
Kaleva
Kohdenumero
80444375
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
91 m²
Tontin pinta-ala
1 983 m²
Kokonaispinta-ala
91 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+sauna
Huoneita
4
Kunto
Välttävä
Kunnon lisätiedot
Huoneistossa on tehty kosteusmittaus
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi ja liesituuletin. Liesi: Valurautaliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, pesukoneliitäntä ja pesuallas. Pesutilojen kuvaus: Kaipaa päivitystä. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi ja pesuallas.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto ja kaapistot
Näkymät
Pihalle ja kadulle
Tulevat remontit
Asunto-osakeyhtiön kunnossapitotarveselvitys 2025-2029 - Piha: raja-aidan kunnostus - Parvekkeet: Parvekekaiteiden maalaus - Yleiset tilat: Autokatos ja roskakatos kunnostukset - Vesi- ja viemärijärjestelmä: Viemäreiden huuhtelu ja kuvaus. Käyttövesiputkistojen kuntotutkimus
Tehdyt remontit
2021 Parvekekaiteiden peltiosat vaihdettu savulasiin. 2021 Lukitusjärjestelmä uusittu (Abloy Protec 2). 2021 Yhtiön asuin- ja talousrakennuksen kaikki ulko-ovet uusittu. 2020 Sadevesi- ja salaojasaneeraukset. 2020 Takapihan kaikki aidat uusittu. 2016 Mikrobikorjaukset huoneistojen B-C välinen seinä. 2013 Kaukolämpöön siirtyminen 2013 Maaperän puhdistus öljystä 2012 Julkisivujen huoltomaalaus 2012 Vesikatto uusittu 2012 Mikrobitutkimus / korjaus E ja F väliseinässä löydetty mikrobivaurio, joka korjattu

Velaton hinta
132 000 €
Myyntihinta
86 736,08 €
Neliöhinta
1 450,55 € / m²
Velkaosuus
45 263,92 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
409,50 € / kk
Pääomavastike
624,26 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 033,76 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kaapeli-TV maksu 6,00 € / kk
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Rakennusvuosi
1976
Huoneistojen lukumäärä
9
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 22.06.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 983 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Isännöintilinkki Oy, Toni Lindberg, 040 132 7003

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Asuntoon kuuluu autokatospaikka