149 000 €156 m²

Kaivokatu 3 A, Sauvosaari, Kemi5h+k+oh/ruok.+khh+ph+s+et+ 2wc+vh+ph.+parv.+ var.

Velaton hinta
149 000 €
Hoitovastike
889,20 € / kk
Asuinpinta-ala
156 m²
Huoneita
6
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sauvosaari
Kaupunki
Kemi

Kaunis ja tilava asunto Kemin keskustassa odottaa uusia asukkaita! Tämä 156 neliömetrin huoneisto sijaitsee rauhallisella Sauvonsaaren alueella, vain kivenheiton päässä merenrannasta. Asunto on remontoitu laadukkailla materiaaleilla, ja erityisesti keittiö hurmaa Puustellin kalusteilla sekä Festivon kylmälaitteilla ja AEG:n kodinkoneilla.

Valoisa olohuone ja ruokailutila tarjoavat runsaasti tilaa perheen yhteisiin hetkiin, ja sieltä on käynti tilavalle, lasitetulle lounaaseen suuntautuvalle parvekkeelle. Neljä makuuhuonetta ja kirjastohuone mahdollistavat monipuoliset sisustusratkaisut ja tarjoavat tilaa niin perheelle kuin vieraillekin.

Arki sujuu joustavasti tilavassa kodinhoitohuoneessa. Oma sauna ja kylpyhuoneen jossa on kaksi suihkua ovat monelle mieleen. Asuntoon kuuluu oma lämmin varasto mihin on käynti suoraa pihalta. Taloyhtiö on hyvin hoidettu ja tarjoaa myös monipuoliset yhteiset tilat, kuten urheiluvälinevaraston ja pesutuvan.

Kaikki tärkeimmät palvelut, kuten koulut ja päiväkodit, ovat kävelyetäisyydellä, ja hyvät liikenneyhteydet takaavat vaivattoman liikkumisen. Tämä asunto on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat tilaa, laatua ja keskeistä sijaintia. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta unelmiesi koti!

~ Iloa ja onnistumista asuntokauppaan ~

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Kaivokatu 3 A, 94100 Kemi
Kaupunginosa
Sauvosaari
Kohdenumero
80482807
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
156 m²
Tontin pinta-ala
1 853 m²
Kokonaispinta-ala
156 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h+k+oh/ruok.+khh+ph+s+et+ 2wc+vh+ph.+parv.+ var.
Huoneita
6
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Keittiösaareke, astianpesukone, liesi, erillinen pakastin, jääkaappi, liesituuletin, mikroaaltouuni, viinikaappi ja erillisuuni. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiö remontoitu 2023 laadukkailla materiaaleilla mm. Puustellin kalusteet, Festivo kylmälaitteilla ja AEG kodinkoneilla.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku (2X). Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, peilikaappi, lattiakaivo ja lattialämmitys.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, lämmin ulkovarasto ja pukeutumishuone
Tulevat remontit
Viiden vuoden kunnossapitoselvitys 2025: Katto, käyntiluukkujen korotus. Käyttövesiputkien ja viemäreiden kuntokartoitus.
Tehdyt remontit
Palovaroittimien asennus 2025. A-rapun hissin valaistus uusittu 2022. Varastojen lukituksien uusiminen, häkkivarastojen valojen uusiminen ja ulkovalaisimien uusiminen 2021. A-rapun hissin jarrut uusittu 2020. Ilmanvaihdon puhdistus ja saunan pukuhuoneiden maalaus 2019. Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2018. Tuuletusparvekkeiden kattojen panelointi ja kaukolämmön alajakokeskuksen uusiminen 2017. Jäteastiasuojat ja tuuletusparvekkeidenvesikattojen peruskorjaus 2016. Porraskäytävien maalaus, piha- ja rappuvalaisimet uusittu 2015. UIkovuoren korjaus, parvekelattioiden halkeamien ja vedeneristyksen korjaus sekä uudet tuuletustelineet 2014. Toimiston ulko-oven uusiminen 2013. Kuivaushuoneen puhallin vaihdettu ja ulkoportaiden laatoitus ja ritilät uusittu 2012. Pihanpuoleisten ikkunoiden huoltomaalaus 2010. Kadun puoleisen seinän uusiminen 2008. Piha-asfaltin uusiminen 2005. Lämmitysverkoston tasapainottaminen 2004. Saunaremontti 2004.
Kiinteistötunnus
0240-0001-0126-0011
Postitoimipaikka
Kemi

Hinta

Velaton hinta
149 000 €
Myyntihinta
146 324,54 €
Neliöhinta
955,13 € / m²
Velkaosuus
2 675,46 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
889,20 € / kk
Pääomavastike
93,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
982,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Autotallipaikka 30 €/kpl (ulkopuoliset 40 €/kpl). Autopaikka 15 €/kk/kpl. Latausähkö 10 €/kpl/kk. Varasto vuokra 25 €/kk.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kemin Kaivokatu 3
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 42 046 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
13
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1974
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 01.08.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo/poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1 853 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
AVAK Isännöinti, Arto Vakkala, arto.vakkala@avaki.fi, 0400696410

Pysäköintitilan kuvaus
Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Autopaikat ja tallit taloyhtiön hallinnassa.