35 000 €52 m²

Miilutie 4 B, Toivike, Karkkila2h, kk, kph

Velaton hinta
35 000 €
Hoitovastike
267,80 € / kk
Asuinpinta-ala
52 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Toivike
Kaupunki
Karkkila

Toimiva kaksio! Loistava kohde sekä ensiasunnon ostajille että sijoittajille.

- toimiva pohjaratkaisu 2h, kk, 52m² - olohuone, josta käynti lasitetulle parvekkeelle - tilava makuuhuone - vaatehuone tarjoaa runsaasti säilytystilaa - lasitettu parveke - 2/3 kerros (ei hissiä) - auton tolppapaikka vuokrattavissa yhtiöltä - taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla - yhtiössä suuret remontit on tehty mm. käyttövesiputket, kylpyhuoneet, ikkunat, lämmitysjärjestelmä ja saunaosasto

Ulkoilijan unelma! Toivikkeen maastot alkavat lähes kotiovelta ja kilometrin päästä löytyvät Massakosken upeat reitit taukopaikkoineen ja laavuineen.

Kiinnostuitko? Ota yhteyttä ja sovitaan yksityisnäyttö!

Sari Liljegren LKV puh. 0400 985 431 sari.liljegren@asuntokauppalkv.fi

*Asuntoportaalien tiedot ovat rajalliset. Pyydä virallinen myyntiesite välittäjältä. Muut myyntikohteen asiakirjat toimitamme hyvän välitystavan mukaisesti vasta esittelyn jälkeen ostotarjousta harkitsevalle.*

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Miilutie 4 B, 03620 Karkkila
Kaupunginosa
Toivike
Kohdenumero
80506490
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
52 m²
Tontin pinta-ala
1 963 m²
Kokonaispinta-ala
52 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Pinta-aloja ei ole mitattu. Ei tarkistusmitattu. Kauppahinta ei perustu rakennuksen eikä kiinteistönpinta-alaan.Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 1.1.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta.

Ostajan halutessa varmistua pinta-alasta, olemme suositelleet SFS-standardin 5139mukaistapinta-alamittausta.
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, viimeistään 1kk kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone ja liesi. Keittokomero.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke ja lasitettu. Parvekkeen suunta: Lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, pesukoneliitäntä ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kellarikomero
Tulevat remontit
Selvitys kunnossapitotarpeista: 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 1.7.2024 alkaen: laissa on määritelty kahdenvuodensiirtymäaika, jonka aikana taloyhtiön tulee tehdä tarvittavat toimet lakimuutoksen mukaisesti. Siirtymäaika päättyy 31.12.2025. 2026 Vesikaton kuntotutkimus. 2027 Viemäreiden painehuuhtelu ja kuvaus. 2028 IV-kanavien puhdistus.
Tehdyt remontit
2024 Ulkovarastotilojen jne huoltomaalaus. 2023 Saunaosaston remontointi. Lasittamattomien parvekkeiden korjaus. Parvekkeidenpuolenjulkisivu maalattu. Lukosto uusittu iLoQ. Loput parvekkeet uusittu. 2022 Pyykkituvan lattian korjaus. 2018 Yhteisantennit ja kanavavaihtaja sekä kiuas uusittu. 2017 Käyttövesiputket uusittu. 2015 Lämmityslaitteisto erotettu seinämällä ja lastenvaunuvarasto toteutettu samaan tilaan. 2014 Talon yhteisantennin HD-valmius. 2012 Ilmastointikanavien nuohous. 2010 Julkisivumaalaus. 2009 Ikkunat uusittu. 2006 Elementtisaumat. 2005 Kaukolämpö. 2001 Talo peruskorjattu (huoneistojen vesiputket, kylpyhuoneet, keittiöt, lattiat ja seinäpinnat).
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Palvelut: Karkkilan keskustan palvelut 2,5 km. K-Supermarket, S-Market ja Apteekki 1km. Lidl 750m.

Paikallistiedot: Toivikkeen ulkoilumaastot vieressä. Massakosken ulkoilupolut n.1km. Liikuntahalli, kuntosalit ja luistinrata 2,5km. Pyhäjärven uimaranta, jossa mahdollisuus avantouintiin 3,4km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
224-3-31-7
Postitoimipaikka
Karkkila

Hinta

Velaton hinta
35 000 €
Myyntihinta
26 072,86 €
Neliöhinta
673,08 € / m²
Velkaosuus
8 927,14 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
267,80 € / kk
Pääomavastike
104 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
371,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Lainaosuuslaskelma on maksullinen: Yhtiölainan ylimääräistä lyhennystä varten tilattavasta laskusta veloitetaan isännöintitoimiston hinnaston mukainen kulu. Lainaosuuden ylimääräinen lyhennys on maksullinen: Huoneistoon kohdistuvan lainaosuudenylimääräisistä lyhennyksistä veloitetaan pankin hinnaston mukainen kulu.
Autopaikan kustannukset
15 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Karkkilan Toivikkeenrinne
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Yhtiökokous 12.6.2014 päätti osakkaiden suorittamien kylpyhuonetilojen korjauksista seuraavaa: Päätettiin, että osakkaiden suorittamissa kylpyhuonekorjauksissa muutostyöluvan ehdoksi määritetään, että kylpyhuoneurakan valvojan on laadittava kirjallinen purkukatselmus, ennen kuin uudelleen rakentamistyöt voidaan aloittaa. Päätettiin, että kylpyhuoneen vedeneristyksen asentajalla täytyy olla märkätilatöiden vedeneristäjän sertifikaatti tai riittävä ammatillinen pätevyys. Päätettiin, että vedeneristystyön valvojalla täytyy olla märkätilatöidenvalvojansertifikaatti. Päätettiin, että taloyhtiö osallistuu osakkaille kuuluviin vedeneristeiden materiaalikustannuksiin. Yhtiökokouksessa 28.6.2022 sovittiin, että sähköpyörien ja sähköpotkulautojen lataaminen on hoidettava jokaisen omassa huoneistossaan valvotusti. Taloyhtiön sähköön ei voi kulkuneuvoja ladata. Taloyhtiön kiinnitykset: 550 000 €.
Rakennuksen tyyppi