299 000 €126 m²

Lyypekintie 8 C, Vatiala, Kangasala5h+k+s+khh+2xerill.wc+2xterassi+parveke+autokatos

Velaton hinta
299 000 €
Hoitovastike
315 € / kk
Asuinpinta-ala
126 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2003
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Kaupunginosa
Vatiala
Kaupunki
Kangasala

Tervetuloa Kangasalan Vatialaan!

Tässä on monipuolinen perhekoti aivan Tampereen kyljessä. Paritalo jakautuu kahteen kerrokseen, ja neliöitä on yhteensä 126 m2, eli puhutaan todellakin perheelle sopivasta kokonaisuudesta.

Asuntoon sisään astuessa ensin on vastassa reilun kokoinen eteistila kaapistoineen ja tilassa on sille käytännöllinen laattalattia. Kodin sydän löytyy heti seuraavaksi, eli olohuone-avokeittiö. Olohuoneen ilmalämpöpumppu huolehtii kuumista kesäpäivistä, ja varaava takka tukee taas lämmitystä. Ja mikä parasta: ovi vie ulos lasitetulle terassille, joka on todella kiva lisä aina keväästä syksyyn. Kodinhoitohuone löytyy myös alakerrasta, josta on käynti pesutilaan/saunaan sekä ulos toiselle terassille, joka on myös katettu: täällä se vasta onkin kiva vilvoitella saunan jälkeen! Alakerrassa on lisäksi erillinen wc, ja pesutilassa on tuplasuihkut.

Yläkerrassa sijaitsee makuuhuoneet, joita on yhteensä neljä. Kahdessa makuuhuoneessa on vaatehuone, ja kahdessa taas kaapistot. Yhdestä makuuhuoneesta on lisäksi käynti parvekkeelle. Yläkerrassa on myös erillinen wc, ja täällä on myös suihku. Ja autonkaan säilytystä ei ole unohdettu: etupihalla on kirsikkana kakun päällä huoneistolle kuuluva oma autokatos, josta saa myös ladata sähkö/hybridautoa, sekä ulkovarasto.

As Oy Lyypekinlinna on vuonna 2003 valmistunut taloyhtiö, joka koostuu 12 paritalohuoneistosta sekä 4 luhtitalohuoneistosta. Talot seisovat omalla tontilla, ja taloyhtiötä on hoidettu aktiivisesti: viimeisimpänä sekä suurimpana kattoremontti 2025.

Vatiala tunnetaan suosittuna ja perheystävällisenä asuinalueena Tampereen rajalla. Läheltä löytyvät mm. koulut ja päiväkoti, ulkoilumahdollisuudet, uimaranta, lähikauppa ja kuljet täältä näppärästi niin Kangasalan keskustan palveluihin kuin Tampereen puolelle.

Lämpimästi tervetuloa tutustumaan!

Lisätiedot ja esittelyt Inka Strandén 040 198 4799 inka.stranden@remax.fi

Harkitsetko oman kotisi myyntiä? Ota rohkeasti yhteyttä, ja varaa maksuton arviokäynti. Saat realistisen hinta-arvion asuntosi arvosta, kattavan suunnitelman kotisi myymiseksi sekä arvokasta tietoa tämän hetkisestä asuntomarkkinasta.

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Lyypekintie 8 C, 36240 Kangasala
Kaupunginosa
Vatiala
Kohdenumero
80485361
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
126 m²
Tontin pinta-ala
5 860 m²
Kokonaispinta-ala
126 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h+k+s+khh+2xerill.wc+2xterassi+parveke+autokatos
Huoneita
5
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Yläkerran ilmalämpöpumpun toimivuudesta ei varmaa tietoa. Lasitetulla terassilla sähkökäyttöinen lämmitin, jonka toimivuudesta ei tietoa.
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, uuni, liesi, liesituuletin, astianpesukone ja erillinen pakastin. Liesi: Induktioliesi. Vaaleat kaapistot, metalliset vetimet. Välitila laatoitettu.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Terassin kuvaus
2 kpl terasseja: lasitettu terassi (käynti olohuone-keittiö tilasta) sekä katettu terassi (käynti kodinhoitohuoneesta). Lasitetun terassin lasit aukeavat.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Pesutilassa 2x suihkuja. Käynti pesutilaan kodinhoitohuoneen kautta. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku, lattiakaivo ja suihku. Erillisen WC:n kuvaus: Alakerrassa ja yläkerrassa molemmissa 1 kpl erillisiä wc. Yläkerran erillisessä wc:ssä myös suihku.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja kylmä ulkovarasto. Lisätietoja säilytystiloista: Huoneiston etupihalla on kylmä ulkovarasto.
Tulevat remontit
Kunnossapitotarve seuraavien 5 vuoden aikana: - Lukoston uusiminen - Kosteusmittaukset märkätiloihin 2026 (Asukkaan omaehtoisessa kosteantilan remontissa, taloyhtiö hoitaa kosteuseristyksen ja valvonnan) - Aurinkoenergiaselvitys 2026-2027 - Salaoja, sadevesijärjestelmän puhdistus ja kuvaus 2026 - Sadevesikaivojen etsintä talkootyönä, B8 ja C9 puuttuvat - Palovaroittimien uusinta 2027-2028 - Sähköautoinfran hankinta - Taloyhtiön kuntoarvio
Tehdyt remontit
2011 Peruskuntoarvio 2011 Homepesu ja maalaus 2011 Vastikkeellinen kaapelimodeemi 10/2 Mb 2012 Asuntokohtaisten sähkömittareiden vaihto 2013 IV-kanavien puhdistus/säätö 2013 Lämpökuvausraportti 2013 Ovi-/ikkunapielien tarkastus ja lisäeristys 2014 Yläpohjan lisäeristys kokonaispaksuudeksi yht. 500mm 2014 Pihakaivojen korjaus 2018 Katon kuntotarkastus ja korjaus 2019 Pesuhuoneiden kosteusmittaukset 2019 Julkisivujen huoltomaalaus 2019 Yläpohjan höyrynsulun tiivistys 2019 Leikkivälineiden purkaminen 2020 Huoneistojen palovaroittimet uusittu 2020 Katon kuntotarkastus ja huolto IcoPal 2021 Lämpökamerakuvaus 2021 Viemäreiden korjaus D11 ja E16 (sukittamalla) 2021 Silikonien vaihto taloyhtiön toimesta (osakkaiden lukuun) 2021 Viemäreiden pesu ja kuivaus 2021 Ikkunoiden raitisilmasuodattimien vaihto 2021 Leikkialueen kunnostus (pelialue, sulkapallokenttä) 2022 Sokkeleiden pintahalkeamien paikkakorjaus 2022 E-talon ilmavuotojen tiivistäminen sisäpuolelta E13-14 päätyseinät 2022 Autokatoksen metallitolppien korjausmaalaus 2022 Katon kuntotarkastus, kiireelliset toimenpiteet 2022 Tuholaistorjunta vuosittain Anticimex Smart Box 2023 Etäluettava päävesimittari 2023 Tukimuurin korjaus (talkootyönä) 2023 Ilmanvaihtokanaviston puhdistus ja säätö 2024 Palovaroittimien tarkastukset 2024 Kaivojen etsintä (talkootyönä) 2024 Piipun hattujen kiinnitysten tarkastus ja korjaus 2024 A- ja B-talon takapiha-aidan korjaus (talkootyönä) 2024 Leikkikentän aidan uusiminen (talkootyönä) 2025 Vesikatteen uusiminen peltikatteella, yläpohjaeristyslisäys (Eco-villa lisäys yläpohjaan), tiiliseinien tuuletusrakojen hiiriverkot asennettu (hallitus asentanut 28.10.2025)
Palvelut
Lähikauppa (Sale Nattari) n. 450m päässä
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0211-0462-0009-0196
Postitoimipaikka
Kangasala
Tietoliikennepalvelut
Elisa, Elisa Netti Perus 100M, Kaapelimodeemi, CAMO

Hinta

Velaton hinta
299 000 €
Myyntihinta
282 412,35 €
Neliöhinta
2 373,02 € / m²
Velkaosuus
16 587,65 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
315 € / kk
Pääomavastike
259,06 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
583,06 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Muu vastike: 9 € / kk Lisätietoja maksuista: Asuntojen sähkö tulee taloyhtiön kautta, ja taloyhtiössä maksetaan tätä varten sähkövastiketta (1,30€/m2/kk), tämän huoneiston osuus 163,80€/kk. Sähkö tasataan mittarilukeman mukaan kerran vuodessa 30.11. Vesimaksu on vesimaksuennakko (20€/hlö/kk). Vesi tasataan mittarilukeman mukaan kerran vuodessa 30.11. Vuonna 2025 tasausmaksut ovat olleet: vesi 6,78€/m3, päiväsähkö 0,151/0,13€/kwh, yösähkö 0,132/0,11€/kwh

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Lyypekinlinna
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 453 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Paritalo
Rakennusvuosi
2003
Huoneistojen lukumäärä
16
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Betoni ja puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 14.06.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
5 860 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Nattarin Huolto Oy, Teija Keskinen, toimisto@nattarinhuolto.fi, 020 712 1422
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Lähin bussipysäkki n. 450m päässä
Pihan kuvaus
Etu- ja takapiha: terassit, laatotusta
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu, Puu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Kokonaissähkön kulutus: 14279 kWh / vuosi. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Ilmalämpöpumppu, Puu
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Huoneistoon kuuluu oma autokatos. Autokatoksessa saa ladata sähkö- tai ladattavaa hybridautoa omasta sukopistorasiasta max. 8A virralla. Taloyhtiön pihassa olevat lämpötolpalliset paikat ovat talolle E (luhtitalo). Taloyhtiöllä on kaksi vieraspaikkaa ja ne sijaitsevat jätekatoksen sivussa, postilaatikoiden vieressä. Niiden käyttö on tarkoitettu ensisijaisesti taloyhtiön vieraiden lyhytaikaiseen pysäköintiin. Pysäköinti niillä paikoilla ei saa häiritä postinjakelua ja jätekuljetuksia tai muuta pihan ajoneuvoliikennettä. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Huoneiston edessä autokatos. Autokatoksen viereen on mahdollista pysäköidä myös toinen ajoneuvo, kuitenkin niin, ettei siitä synny haittaa tai estettä toisille asukkaille tai pihan liikenteelle.