229 000 €95 m²

Laureenintie 28 C, Ruutana, Kangasala4h, k, kph, s, erilliswc, ranskparv, terassi

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
418 € / kk
Asuinpinta-ala
95 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1993
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Ruutana
Kaupunki
Kangasala

Tervetuloa tutustumaan viihtyisään ja toimivaan perheasuntoon Kangasalan rauhallisella ja arvostetulla alueella. Laureenintie 28:ssa sijaitseva koti tarjoaa arkeen sujuvuutta, tilaa ja mukavuutta luonnonläheisessä ympäristössä.

Asunto sijaitsee vuonna 1993 valmistuneessa, omatonttisessa taloyhtiössä, jossa lämmitysmuotona toimii energiatehokas maalämpö. Yhtiö koostuu vain 18 huoneistosta, mikä luo yhteisöllisen ja rauhallisen asumisympäristön. Jokaiselle huoneistolle kuuluu oma autopaikka sekä irtaimistovarasto, ja arkea helpottaa myös valokuituyhteys.

Huoneisto on pohjaratkaisultaan toimiva ja tarjoaa tilaa isommallekin perheelle. Kolme makuuhuonetta, olohuone, keittiö sekä käytännölliset säilytysratkaisut tekevät kokonaisuudesta arkeen sopivan. Keittiö on remontoitu vuonna 2016 laadukkaaksi Artelli-keittiöksi, jossa on integroidut kodinkoneet sekä käytännöllinen aamiaiskaappi tuomassa arkeen sujuvuutta ja säilytystilaa. Kylpyhuone on remontoitu tyylikkäästi vuonna 2024, joten asumaan pääsee ilman välittömiä remonttihuolia. Kodinhoitotila tuo arkeen lisää käytännöllisyyttä, ja tilaratkaisut tukevat sujuvaa arkea.

Asunnon materiaalivalinnat ovat ajattomia ja helposti muokattavissa omaan makuun sopiviksi. Lattioissa on laminaattia ja märkätiloissa kestävät laattapinnat. Kylpyhuoneessa on tehty hiljattain kattava saneeraus, joka tuo tilaan modernia ilmettä ja huolettomuutta pitkälle tulevaisuuteen.

Kokonaisuus tarjoaa erinomaisen mahdollisuuden asua rauhallisessa ympäristössä, kuitenkin hyvien kulkuyhteyksien ja palveluiden läheisyydessä. Kangasalan alue tunnetaan vehreydestään ja viihtyisyydestään, ja lähialueelta löytyvät niin koulut, päiväkodit kuin arjen palvelutkin.

Tässä on koti, jossa yhdistyvät toimiva pohjaratkaisu, tehdyt remontit ja rauhallinen sijainti. Tule paikan päälle aistimaan tämän kodin tunnelma.

Toni Reinilä Kiinteistönvälittäjä LKV Talotekniikan Ins. 044 715 0089 toni.reinila@muutoslkv.fi https://muutoslkv.fi/toni-reinila

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Laureenintie 28 C, 36110 Kangasala
Kaupunginosa
Ruutana
Kohdenumero
80504191
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
95 m²
Tontin pinta-ala
6 651 m²
Kokonaispinta-ala
95 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Edellä mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisestikin huoneiston nykyisen ja rakentamisaikaisen mittaustapojen ja standardien mukaan laskettavasta pinta-alasta.

Huoneiston todellinen pinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi. Hinta ei ole pinta-alaperusteinen.

Eri mittaustapojen vuoksi varaston pinta-ala saattaa sisältyä asuintilojen pinta-alaan.
Huoneiston kokoonpano
4h, k, kph, s, erilliswc, ranskparv, terassi
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan, esim 1-2 kuukautta kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiö remontoitu 2016. Kalusteet tilattu Artelli-keittiöiltä.

Varustus: Integroitu jääkaappi, integroitu pakastin, erillisuuni, liesitaso (induktio), liesituuletin, integroitu astianpesukone, aamiaiskaappi, kiinteät kaapistot ja kiinteät valaisimet.

Materiaalit: Työtasot laminaattia, lattiapinnat vinyylikorkki, seinäpinnat maalattu ja osittain tapetoitu.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Varustus: Suihku, kääntyvä suihkuseinä, WC-istuin, bidee, allaskaappi, valopeili, sähköinen lattialämmitys, kiinteät valaisimet.

Materiaalit: Lattia- ja seinäpinnat laatoitettu. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n kuvaus: Varustus: WC-istuin, bidee, allaskaappi, peili ja kiinteä valaistus.

Materiaalit: Lattiapinnat laatoitettu ja seinäpinnat tapetoitu/maalattu.
Tulevat remontit
Märkätilaraportissa suositellut kunnostukset tulevina vuosina 2026 - 2029- IV-kanavien puhdistus ja säätö 2026 - 2029. Teknisen rakennuksen sadevesijärjestelmän uusiminen 2027 - 2030. Vesikatteen uusiminen, vanhan huopakatteen päälle, kulkusiltojen ja sadevesijärjestelmän uusiminen 2027 - 2030. Roskakatoksen sadevesijärjestelmän uusiminen 2027 - 2030. Maalämpölaitteiden uusinta 2029 - 2030. 
Tehdyt remontit
2005 Liukumäki uusittu 2008 Maalämpö 2012 Patteritermostaattien ja venttiilien uusiminen 2012 Pihatien asfaltointi 2013 A-talon julkisivun tarkastus. Ulkoverhoilun korjaus tarvittavilta osin 2014 B, C, D ja E talon maalaus 2014 Katon kuntoarvio 2014 Maalämpölaitteiden tarkistus ja huolto 2015 Piha- ja terassiovien huoltomaalaus sekä kattojen pesu 2016 Ilmanvaihdon puhdistus ja raitisilmaventtiilien vaihto 2016 Liesituulettimien kurttuputkien vaihto 2016 Lisätty väestönsuojaan lämpö- ja vesijohtojen sulkuventtiilit 2016 Pihateiden kunnostus 2017 Huoneistojen ilmanvaihtokoneiden moottorit uusittu 2017 Postilaatikot uusittu 2017 Ulko-ovet ja lukostot uusittu 2019 Kuntoarvio ja PTS 2019 Radonmittaukset 2020 Pation ovien uusinta 2020 Raitisilmaventtiilit asennettu A2, B3, B5, B6, C8 ja D13 2021 Kartoitusraportti hybridi- ja sähköautojen lataamiseksi 2021 Radon mittaukset A2, B3, B5, B6, C8 ja D13 2021 Salaojien kuvaus 2021 Vesikaton läpivientien tarkastus ja tuulenohjainten korjaus 2022 Lintuverkkojen asennus rakennusten päätyihin 2022 Radonmittarien asennus A2, B3/B4, B5/B6, C8/C9 2023 Kattojen kuntokatselmus 2023 Leikkialueen kunnostus 2023 Märkätilakartoitusraportti, huoneistot 2024 Märkätilaremontit E15 ja E17 2025 Palovaroittimien asennus huoneistoihin 2025 Tikkaiden kuntotarkastus ja kunnostus
Saunan lisätiedot
Varustus: Lauteet ja Harvian kiuas.

Materiaalit: Lattiapinnat laatoitettu ja seinäpinnat paneloitu.

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
226 017,80 €
Neliöhinta
2 410,53 € / m²
Velkaosuus
2 982,20 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
418 € / kk
Pääomavastike
44,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
462,65 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 15 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Laajakaistavastike 16,30 €/kk.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kangasalan Kukkapuisto
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Muut osakkeenomistajien käytössä olevat tilat: Jokaiselle huoneistolla kuuluu irtaimistovarasto. Yhtiön välittömään hallintaan jää huoltorakennus, jossa sijaitsee yhtiön VSS-, huolto- ja tekniset tilat. Kaapeli-tv (DVB-C), Talo Kuitu DNA 50/100M.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1993
Huoneistojen lukumäärä
18
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1993
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 16.09.2028
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
6 651 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Pirkanmaan Laatuisännöinti Oy, Minna Saari
Kaavoitustiedot
Kangasalan kaupunki.
Kaavatilanne
Asemakaava
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2019 Kuntoarvio, Radonmittaukset 2022 Hybridi- ja sähköautojen latauskartoitus 2023 Märkätilojen kosteuskartoitus, vesikattojen kuntokatselmus

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Jokaiselle huoneistolle on autopaikka, josta maksetaan hallituksen määräämä vuokra, huolimatta siitä onko huoneiston asukkailla autoa tai ei. Yhtiössä ei ole mahdollista asentaa sähkö- tai hybridiautojen latauslaitteita lämpötolppiin osakkaiden muutostöinä, koska yhtiön pysäköintipaikkojen kaapeloinnin ja sähkökeskuksen kapasiteetti ei tähän riitä.