265 200 €68 m²

Ruutanantie 47, Tursola, Kangasala3h, kt, kph, s, wc, vh

Velaton hinta
265 200 €
Hoitovastike
244,80 € / kk
Asuinpinta-ala
68 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
2025
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tursola
Kaupunki
Kangasala

Uusi kotisi on valmistunut omalle tontille Kangasalan kauniiseen harju- ja järvimaisemaan lähelle kaupungin keskustaa!

Asunto Oy Kangasalan Auringonkehrän 4 taloa valmistuivat viime vuoden joulukuussa. Lämmitysmuotona on luotettava ja energiatehokas kaukolämpö ja asunnoissa on viihtyvyyttä tuova vesikiertoinen lattialämmitys. Yhtiöllä on oma tontti joten eipä tarvitse murehtia tulevista vuokrankorotuksista. Asunnon lisäksi voit ostaa autokatososakkeen tai pihapaikan. Autopaikoille on asennettu mahdollisuus sähköajoneuvon lataukseen (3,6 kW) tai auton lämmitykseen. Suojaisalta pihalta löytyy leikki- ja oleskelualue.

Tämän yksitasoisen, talon päädyssä sijaitsevan kodin huonekorkeus on jopa yli kolmen metrin! Avaraan olohuone-avokeittiöön tulvii valoa korkeasta ikkunaseinästä ja talon päädyssä olevasta ikkunasta. Takapihan koko asunnon levyiselle katetulle terassille on kulku sekä olohuoneesta että saunaosastolta. Arjen sujuvuuden takaa 2 wc:tä, kodinhoitotila kylpyhuoneessa ja vaatehuone toisessa makuuhuoneessa. Molemmat makuuhuoneet ovat erittäin mukavan kokoisia (10,5 m2 ja 9,5 m2).

Materiaali- ja kalustevalinnoissa on painotettu arjen helppoutta. Järkevät, kestävät ja helppohoitoiset materiaalit sekä kalusteet ovat osa huolettoman asumisen viehätystä. Seesteinen ja tasapainoinen värimaailma luo otollisen pohjan omien sisustusunelmien toteuttamiselle.

Alue tarjoaa erinomaiset puitteet. Kotipihalta näet Kirkkoharjun upeat ja kutsuvat ulkoilumaastot. Kangasalan keskustan kauppoihin, uimahalliin ja Kulttuuritalon elokuviin tai konsertteihin on vain reilu kilometri.

Tervetuloa toteamaan Auringonkehrän tunnelma paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Ruutanantie 47, 36200 Kangasala
Kaupunginosa
Tursola
Kohdenumero
39750776
Asuinpinta-ala
68 m²
Tontin pinta-ala
5 346 m²
Kokonaispinta-ala
68 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, kt, kph, s, wc, vh
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asunto on valmistunut joulukuussa 2025
Keittiön varusteet
Puustellin kaapistot, työtaso ja välitila laminaattia, komposiittiallas, induktioliesitaso, kalusteuuni, jääkaappi-pakastin, astianpesukone, liesikupu. Kodinkoneet / Electrolux. Välitilassa ledvalaisinlista.
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Terassin ilmansuunta: Länsi. Lännen suuntaan oleva katettu terassi. Terassi kestopuuta.
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, peilikaappi, allas ja allaskaluste, 2 kpl led-uppovalaisinta. Kodinhoitotila: Pesukoneliitäntä, työtaso, kaapistot. WC: 1 erillinen wc (kylpyhuoneessa toinen wc). Wc-istuin, allas ja allaskaluste, valopeili
Säilytystilat
Ulkovarasto
Näkymät
itä, länsi
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas Harvia Vega, valaisin. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Kangasalan keskusta 1,8 km, K-Market 200 m, K-Supermarket 1,6 km, Päiväkoti Vekaramäki 450 m, Kirkkoharjun alakoulu 1,2 km, Tursola koulu ja päiväkoti 1,3 km. Kirkkoharjun näkötorni
ja kahvila 1,1 km, Sorolan ulkoilu- ja
virkistysalue, kuntoportaat 1,7 km, Kangasalan uimahalli 1,9 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kangasala
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Sisäverkon kaapelointi, 25/25M nettiyhteys

Hinta

Velaton hinta
265 200 €
Myyntihinta
106 080 €
Neliöhinta
3 900 € / m²
Velkaosuus
159 120 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
244,80 € / kk
Pääomavastike
974,61 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 219,41 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 30 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Tietoliikenneyhteysmaksu: 3,95 € / kk. Sis. Kaapeli-tv ja 25/25M nettiyhteys. Autokatospaikan hoitovastike 18 €/kk Autopaikan hoitovastike 14,40 €/kk. Rahoitusvastike 417,69 €/kk n. 1 vuosi valmistumisen jälkeen. Tämä sisältää vain koron ei lyhennystä. Yhtiö tulee keräämään lyhennyksen osuutta pääomavastikkeessa (koron lisäksi) viimeistään puoli vuotta ennen ensimmäisen lyhennyksen määräpäivää, jotta lyhennyksen osuus on yhtiön käytettävissä lyhennyksen eräpäivänä. Ensimmäinen lyhennys erääntyy maksettavaksi 30.6.2027. Rahoitusvastike (arvio) sis. koron ja lyhennyksen 974,61 € / kk. Hoitovastike ja rahoitusvastike (arvio) sis. koron ja lyhennyksen yhteensä 1219,41 € / kk. Pääomavastike on laskettu käyttäen laskennassa 2,975 % kokonaiskorkoa (marginaali 0,80 % + euribor 12 kk 2,175 % per 27.10.2025). Rahoitusvastike lyhennysvapaan aikana: 417,69 € / kk. Lyhennysvapaan jakson päättymisajankohta: 30.6.2027.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kangasalan Auringonkehrä
Lisätietoa taloyhtiöstä
Sisäpuolisten töiden osalta valmis. Ulkopuolisten ja pihatöiden osalta valmistuu viimeistään 30.6.2026. Lunastuoikeus koskee autopaikkoja (ei koska kauppoja, jotka tehdään asuntokaupan yhteydessä).
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2025
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2025
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Puu. Alapohjat ovat maanvaraisia betonilaattoja. Ulkoseinät ovat pääsoin puuverhottuja. Sokkelit ovat käsittelemättömiä betonipintaisia. Kantavat rakenteet ovat puuta. Huoneistojen väliset seinät ovat puurakenteiset. Kevyet väliseinät ovat pääosin teräsrankarunkoisia kipsilevyseiniä. Kylpyhuoneet ovat paikallatehtyjä.