263 000 €71,5 m²

Rikulankatu 4 C, Pikonlinna, Kangasala3h, k, kph/wc/s, erillis-wc, vh, ter., var.

Velaton hinta
263 000 €
Hoitovastike
157,30 € / kk
Asuinpinta-ala
71,5 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Pikonlinna
Kaupunki
Kangasala

Mäntyjen ympäröimällä ja luonnonkauniilla Pikonlinnan alueella Kangasalla sijaitseva upea paritalokoti tarjoaa rauhoittavan metsämaiseman.

Vesijärven läheisyys, havupuiden tuoksu ja suoraan kotiovelta alkavat ulkoilureitit tekevät arjesta poikkeuksellisen viihtyisää.

Avara olohuone ja ajattoman kaunis keittiö sulautuvat saumattomasti yhdeksi toimivaksi kokonaisuudeksi. Suuret ikkunat tuovat sisään runsaasti luonnonvaloa ja luovat tilaan miellyttävän, ilmavan tunnelman. Pariovien takana sijaitseva pienempi makuuhuone muuntautuu joustavasti elämäntilanteesi mukaan - se toimii erinomaisesti esimerkiksi työhuoneena, lastenhuoneena tai vierashuoneena.

Säilytystilaa on suunniteltu arjen tarpeisiin: makuuhuoneen kaapistojen lisäksi käytössäsi on vaatehuone sekä sisäänkäynnin yhteydessä sijaitseva käytännöllinen ulkovarasto. Asumismukavuutta lisäävät kaksi wc:tä - erillinen wc sekä toinen kylpyhuoneen yhteydessä.

Takapihan suuri länteen avautuva terassi kutsuu nauttimaan ilta-auringosta ja kesäisistä hetkistä.

Vuonna 2022 valmistunut Asunto Oy Kangasalan Pikonlinnan Petäjä on kahdeksan paritalokodin muodostama taloyhtiö, joka sijaitsee omalla tontilla. Jokaiselle huoneistolle kuuluu kaksi autopistokepaikkaa. Energiatehokkaasta asumisesta huolehtii poistoilmalämpöpumppu yhdistettynä miellyttävään vesikiertoiseen lattialämmitykseen.

Pikonlinna tunnetaan upeista järvi- ja havupuumaisemistaan, jotka tarjoavat rauhaa ja luonnonläheistä elämää. Ulkoilureitit, marja- ja sienimetsät sekä uimapaikat ovat aivan lähelläsi. Kangasalan keskustan palveluihin pyöräilet vartissa, ja Tampereelle ajat autolla reilussa kahdessakymmenessä minuutissa. Tervetuloa ihastumaan! Olethan yhteydessä ja sovitaan esittelystä!

Lisätiedot ja esittelyt:

Kirsi Konnos Kiinteistönvälittäjä LKV, partner 0400 831 687 kirsi.konnos@bo.fi

Onnistunut asuntokauppa syntyy kokemuksesta, oikeasta strategiasta ja välittäjästä, joka tekee työnsä suurella sydämellä.

Bo Best -Huippuvälittäjä 2022–2025

Perustiedot

Sijainti
Rikulankatu 4 C, 36280 Kangasala
Kaupunginosa
Pikonlinna
Kohdenumero
21920498
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
71,5 m²
Tontin pinta-ala
3 469 m²
Kokonaispinta-ala
71,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph/wc/s, erillis-wc, vh, ter., var.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Kauniissa keittiössä jääkaappi/pakastin, kiertoilmauuni, liesituuletin, induktiokeittotaso, astianpesukone, kaapistot, laminaattilattia, seinät maalattu. Käynti takapihan tilavalle terassille.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuoneessa suihku, kääntyvä suihkuseinä, wc-istuin, pesuallas, peili, pesukoneliitäntä, laattalattia, lattialämmitys, seinät kaakeloitu. . Erillisen WC:n kuvaus: Erillisessä wc:ssä wc-istuin, pesuallas, peilikaappi, laattalattia, lattialämmitys, seinät maalattu. Toinen wc kylpyhuoneen yhteydessä. .
Säilytystilat
Kuvaus: Sisäänkäynnin yhteydessä oma varasto, jonka pinta-ala noin 3,5 m2.ulkovarasto
Tulevat remontit
Isännöitsijäntodistuksen mukaan lähivuosien aikana tiedossa olevat korjaukset ja perusparannukset, 5-vuoden korjaussuunnitelma: Ilmanvaihtokanavien nuohous, kosteiden tilojen silikonisaumausten tarkastus / uusinta, väliaitojen puuosien käsittely - taloyhtiö hankkii tarvikkeet.
Tehdyt remontit
Myyjä teettänyt Hietakari Oy:n Paris- lasipariovet toiseen makuuhuoneeseen sekä kaikkiin ikkunoihin sälekaihtimet 2022. TALOYHTIÖSSÄ: Isännöitsijäntodistuksen mukaan yhtiössä suoritetut perusparannukset ja huomattavat korjaukset: 2024 Räystäiden alustan pieneläinverkotukset 2025 Tontin osto
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Sähkökiuas, laattalattia, seinät paneloitu.
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Supermarket Kangasala 4,6 km, S-Market Kangasala 6,4 km, Prisma Kangasala 10,8 km. Koulut: Tursolan koulu (1.–2.lk) 4,5 km, Kirkkoharjun koulu (alakoulu) 4,7 km, Pikkolan koulu (yläkoulu) 5,8 km, Tredu – Kangasalan toimipiste 5,8 km, Kangasalan lukio 6,6 km. Päiväkoti: Rikun Päiväkoti 1,1 km, Päiväkoti Touhula VekaraMäki 3,6 km.
Lisätiedot
Isännöitsijäntodistuksen mukaan taloyhtiön osakeluettelo on liitetty Maanmittauslaitoksen ylläpitämään huoneistotietojärjestelmään, mutta osakekirja on paperinen, joten ostajan tulee kaupan jälkeen toimittaa osakekirja Maanmittauslaitokselle mitätöitäväksi, minkä jälkeen omistus osoitetaan sähköisellä omistajamerkinnällä. Ostajan omistuksen rekisteröinti Maanmittauslaitokselle maksaa 92 € (2026). Muuta kauppaan kuuluvaa: Sälekaihtimet. Kauppaan ei kuulu: Irtain.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
valokuitu

Hinta

Velaton hinta
263 000 €
Myyntihinta
236 536 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 678,32 € / m²
Velkaosuus
26 464 €

Vastikkeet

Hoitovastike
157,30 € / kk
Pääomavastike
165,17 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
322,47 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Laajakaistavastike: 11,25 €/huoneisto/kk, vesimaksuennakko: 18 €/hlö/kk, tasaus oman mittarin mukaan. Vesimaksu: 6,72 €/m3 kaupungin tariffihinta. Sähkönkulutus (sis. lämmitys- ja taloussähkö) ollut vuonna 2025 / 1 hlön talous: noin 7 921 kWh/v, sähkön hinta (Vaasan Sähkö) noin 864,34 €/v ja sähkön siirto (Elenia Oy) noin 963,42 €/v, yhteensä noin 1 827,76 €/v = noin 152,31 €/kk.

Rakennusvuosi
2022
Huoneistojen lukumäärä
8
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
puu
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Pulpettikatto
Energialuokka
B2018 E-luku: 108, viimeinen voimassaolopäivä: 22.06.2031.
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
3 469 m²
Kiinteistönhoito
asukkaat. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Lumenaurausta ulkoistettu yhteisiltä alueilta tarvittaessa tilanteen mukaan lumisina talvina.
Isännöinti
CL-Isännöinti Oy / Christer Lind 0400 838 832 / c.lind@jippii.fi Kaltintie 10, 36600 Pälkäne
Kaavoitustiedot
Kangasalan kaupunki, kaavoitus.
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki Reumantie 350 m, bussilla noin 40 minuuttia ja autolla noin 25 minuuttia Tampereen keskustaan.
Lämmitys
Poistoilmalämpöpumppu
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 16.
Yhteiset tilat
Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtotapa: koneellinen tulo ja poisto, lämmöntalteenotto, antennijärjestelmä: kaapeli-tv, kaapeliyhtiö: Saunalahti taloyhtiölaajakaista 10M. Vakuutusyhtiö: Fennia AR, vakuutuslaji: täysarvovakuutus. Taloyhtiöllä on ryhmätapaturmavakuutus, jossa vakuutettuina ovat pääsääntöisesti kaikki yhtiössä vakituisesti asuvat sekä talkoisiin osallistuvat henkilöt. Lisäksi taloyhtiöllä on oikeusturvaplus-lisävakuutus, joka antaa lisäsuojaa mahdollisia gryndeririitoja varten. Rakentaja Jukkatalo Oy. Rakentajalla on lainmukainen voimassa oleva suorituskyvyttömyysvakuutus.