178 000 €39 m²

Ruutanantie 47 B 5, Tursola, Kangasala2H+KT+S

Velaton hinta
178 000 €
Asuinpinta-ala
39 m²
Huoneita
2
Rakennusvuosi
2025
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Tursola
Kaupunki
Kangasala

Kotimaisen perheyritys Pohjola Rakennus Oy Suomi rakentama laadukas ja kodikas omatonttinen taloyhtiö on valmistunut 12/2025.

Huoletonta asumista tuleviksi vuosiksi!

Uusi kahden huoneen tyylikäs koti sijaitsee Kangasalan Tursolassa.

Tutustu uuteen 39 neliön rivitaloasuntoon kanssani henkilökohtaisella esittelyllä tai tervetuloa julkisiin asuntoesittelyihini!

Sijainti uudella asuinalueella Mäntyveräjän läheisyydessä.

Käytännöllinen ja hyvin toimiva 2h+kt+s -pohjaratkaisu.

Laadukas varustelu kauttaaltaan, avaraa oleskelutilaa ja valoisa keittiö vakiovarusteineen kutsuu kokkaamiseen. Lattialämmitys takaa tasaisen lämmön ympäri vuoden. Lämmitys toteutetaan edullisella kaukolämmöllä.

Huomaathan, että vastikkeen edullisuuden takaa myös taloyhtiön oma tontti!

Kestävät materiaalit ja moderni tekniikka. Energialuokka B sekä huoneistokohtainen tulopoistoilmanvaihto lämmöntalteenotolla varmistaa sekä mukavuuden että taloudellisuuden.

Oma varasto asunnon edessä. Mahdollisuus erillisenä osakkeena myytävään autokatospaikkaan. Autopaikoilla sähköauton latausmahdollisuus.

Sijainti tarjoaa parhaat puolet: luonto, Mäntyveräjän lähikauppa, päiväkoti ja linja-autoyhteydet löytyvät läheltä, kun taas Kangasalan keskustan palvelut ja Lentolan kauppakeskus ovat kätevästi saavutettavissa.

Sovi esittelyaikasi ja kuulet esittelyssä kaupantekijäislahjasi touko-kesäkuussa tehtävään kauppaan!

yhteydenotot:

Päivi Pakkasluoma: 050 3517031 paivi.pakkasluoma@glik.fi

Tiina lievejärvi: 0505599064 tiina.lievejarvi@glik.fi

Perustiedot

Kaupunginosa
Tursola
Kohdenumero
67167294
Asuinpinta-ala
39 m²
Tontin pinta-ala
5 346 m²
Kokonaispinta-ala
39 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen. Huoneistokohtainen varasto 4 m² on kylmää tilaa
Huoneiston kokoonpano
2H+KT+S
Huoneita
2
Kunto
Uusi
Keittiön varusteet
Työtaso: laminaattitaso. Vakiovaruasteet: Melamiini kalusteovet ja
1. Kalusteuuni Electrolux EOK1B0V1 valkoinen
2. Ulosvedettävä liesikupu valkoinen
3. Induktio liesitaso Electrolux HOI624S
4. Komposiittiallas Blanco Dalago 45/6 kallionharmaa tai mattamusta
5. Keittiön kaarihana Grohe Eurosmart
6. Astianpesukone integroitu 45cm / 60cm
Electrolux EEQ442200L / EES47400L
7. Jääkaappipakastin valkoinen Electrolux KNB1LE34W R/L
8. Jääkaappi ja pakastin (huoneistot 75,5 – 90 m2)
valkoinen Electrolux KRR6EW R/L ja KRF6EW1 R/L
9. Kulmapistorasia valkoinen
10. Välitilavalaisin led-valaisinlista
Parveke
Ei
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
Varusteet: WC, suihku, suihkuseinä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet, pesukoneliitäntä. Vakiovarusteet kph/sauna/wc-tilat:
1. Suihkusetti Grohe Tempesta Cosmopolitan ja hana Grohe Grohterm Nordic 2. Allashana kylpyhuone & erillis-wc Grode Bauedge
3. Kylpyhuoneen peilikaappi Domestic City valkoinen + Allaskaappi Domestic City vetolaatikoilla valkoinen,
värivaihtoehdot taupe ja graffitinharmaa WC:n allaskaappi sama kuin kylpyhuoneessa
4. WC:n valopeili Gent Led 60x80cm
5. Koukusto Stark Base harjattu RST
6. Led uppovalaisin (värilämpötila 4000K)
7. WC-istuin Laufen Kompas
8. Suihkuseinä kääntyvällä kirkkaalla lasilla, vaihtoehto harmaa lasi.
9. Saunan ovi harmaa lasi
10. Kiuas Harvia Vega
11. Valaistus lauteen alla Ketonen Raita koivu

Kph/wc kattopanelointi on vähäoksainen kuusipaneeli
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. Kuusipaneeli (saunan lauteet ja seinät). Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Mäntyveräjä lähikauppa, Kangasalan keskustan palvelut, Lentolan kauppakeskus.
Päiväkoti. Kirkkoharjun liikuntareitit. Keskustassa uimahalli, Pikkolassa jäähalli. Useita kuntosaleja Kangasalla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Kangasala
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Sisäverkon kaapelointi, ANTENNI- JA PUHELINJÄRJESTELMÄT Talot liitetään kaapeli-TV-järjestelmään. Asunnoissa yleiskaapelointi.

Hinta

Velaton hinta
178 000 €
Myyntihinta
71 200 €
Neliöhinta
4 564,10 € / m²
Velkaosuus
106 800 €
Kohde on yhtiölainoitettu
Taloyhtiölainasta on vastuussa jokainen osakas. Jos lainaa koskevia pääomavastikkeita ei saada joidenkin asuntojen osalta muutoin perittyä, maksuvelvollisuus voi langeta viime kädessä muille osakkaille.

Vastikkeet

Hoitovastike
140,40 € / kk
Pääomavastike
280,35 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
420,75 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 30 € / hlö / kk. Tasausmaksu taloyhtiön määräämänä ajankohtana. - huoneistokohtainen kylmän ja lämpimän veden mekaaninen mittaus etäluennalla.
Muut kustannukset
Autokatospaikka: 18 € / kk. Sähköauton latausvastike Kaikille autopaikoille on asennettu sähköauton latauslaite. Mikäli em. latauslaite otetaan käyttöön, on osakkeenomistaja velvollinen maksamaan yhtiölle latausvastiketta, jonka perusteena on ko. paikalla kulutettu lataussähkö. Maksun suuruuden määrää yhtiökokous käyttäen perusteena autopaikkakohtaisen mittauksen osoittamia kulutuslukemia lisättynä sen mittaamisesta ja laskutuksesta aiheutuneilla kustannuksilla. Jos osakkeenomistaja käyttää sähköauton latauslaitetta, voidaan hallituksen päätöksellä periä sähkönkulutuksen yhtiölle aiheutuvista kustannuksista ennakkomaksu. Tasauslaskutus tehdään tällöin vuosittain. Yhtiön hallitus päättää ennakkomaksun suuruuden. Tietoliikenneyhteysmaksu: 3,95 € / kk. Mediavastike Kiinteistössä on huoneistokohtainen KTV- ja tietoliikenneverkon kiinteistöliittymä, ja jokainen asuinhuoneisto on kytketty ko. verkkoon. Mediavastikkeella katetaan ko. verkon ja liittymän käytöstä ja ylläpidosta aiheutuvat kustannukset, ja se tulee määrätä samansuuruisena kaikille verkkoon kytketyille huoneistoille. Palveluntarjoajan mahdollisesti tarjoamista lisäpalveluista (esim. kanavapaketit, liittymänopeudet jne.) maksaa jokainen lisämaksupalvelun tilannut osakas tai asukas itse erikseen. Varainsiirtovero Verohallinnon määräämänä velattomasta kauppahinnasta sekä Maanmittauslaitoksen osakkeen omistusoikeuden kirjaamismaksu ostajalle kaupanteon yhteydessä. Yhtiöllä on pitkäaikainen yhtiölaina, jonka on myöntänyt Aito Säästöpankki Oy. Pääomavastikkeen määrittelyssä muuttopäivästä alkaen on käytetty 2,975 %:n kokonaiskorkoa (marginaali 0,80 % + euribor 12 kk 2,175 % per 27.10.2025). RS-taloussuunnitelmassa ja myyntihinnastossa esitetty arvio pääomavastikkeen suuruudesta on perustunut em. asiakirjojen laatimishetken tietoihin. Seuraava viitekoron tarkistuspäivä on pankin ilmoituksen mukaisesti 28.10.2026. Yhtiölainan ehtojen mukainen marginaalikorko on 0,80 % ja viitekorkona euribor 12 kk. Laina-aika on 25 vuotta valmistumisesta. Lyhennysvapaa on noin vuosi rakennuksen valmistumisesta. Luotonantaja on varannut pitkän luottoajan vuoksi oikeuden tarkistaa lainan korkomarginaalia. Pankilla on oikeus tarkistaa luoton asiakasmarginaalia sen jälkeen, kun kolme (3) vuotta on kulunut luoton ensimmäisen erän nostamisesta sekä tämän jälkeen aina vastaavan ajan kuluttua edellisestä tarkistamishetkestä. Pääomavastiketta, sisältäen lyhennyksen osuuden, voidaan kerätä jo aikaisemmin ennen kuin lyhennysvapaa loppuu, jotta tarvittavat varat ovat yhtiön tilillä ensimmäisen lyhennyksen määräpäivänä. Lainan ensimmäinen lyhennys on pankin ilmoituksen mukaisesti 30.6.2027. Tämän lisäksi lainaan voidaan tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä, jotka vastaavat osakkaiden suorituksia huoneistokohtaisiin lainaosuuksiinsa. Mikäli osakkeenostaja on ennen yhtiön valmistumista suorittanut osakkeitaan rasittavasta lainaosuudesta osan, huomioidaan vastaava osuus määriteltäessä maksuperusteena ko. huoneistolle yhtiöjärjestyksessä määrättyä ”Pääomavastike A:n peruste, lkm.” -sarakkeen lukumäärää. Kokonaan lainaosuutensa suorittaneet ovat vapautettuja pääomavastikkeen maksamisesta. Pääomavastike A sis.koron yhtiölainasta. Lyhennysvapaa rakennusaika + 1 vuosi. 12kk euribor + marginaali 0,80%, korko aina vähintään yhtä suuri kuin marginaali. B5 n. 280,35 euroa/kk. Pääomavastike A sis.korot ja lyhennyksen arvioitu 654,15 euroa/kk. Hoitovastike ja pääomavastike A sis.korot ja lyhennyksen yhteensä arvio 794,55 euroa/kk.