219 000 €103 m²

Pasinkuja 8 A, Suorama, Kangasala4h+k+s

Velaton hinta
219 000 €
Hoitovastike
265,98 € / kk
Asuinpinta-ala
103 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Suorama
Kaupunki
Kangasala

KUN TAHDOT UUDEN KODIN!

Tervetuloa ihastumaan tähän valoisaan ja tilavaan kotiin halutulla Mämmisuon alueella Suoramalla, Kangasalla! Tämä 103 m2 paritaloasunto tarjoaa toimivan ja viihtyisän kodin yhdessä tasossa – arki on sujuvaa, kun kaikki tilat löytyvät samasta kerroksesta.

Kodin sydämenä toimii iso ja valoisa olohuone, joka kylpee luonnonvalossa suurten ikkunoiden ansiosta. Tunnelmaa ja lämpöä tuo varaava takka, joka tekee oleskelutilasta erityisen viihtyisän etenkin viileinä iltoina. Olohuone on osittain avoin keittiöön, ja kokonaisuus muodostaa avaran ja kutsuvan tilan yhdessäololle. Keittiö on toimiva ja siellä on runsaasti työskentelytilaa. Erillinen tila ruokapöydälle mahdollistaa isommankin ruokailuryhmän sijoittamisen, joten tilaa riittää niin arkeen kuin juhlaan. Asumismukavuutta lisää ilmalämpöpumppu, joka tuo energiatehokkuutta ja miellyttävää viilennystä kesähelteillä.

Kodissa on kolme reilunkokoista makuuhuonetta, jotka tarjoavat hyvin tilaa niin perheelle, työhuoneelle kuin vieraillekin. Säilytystilaa on hyvin: eteisen kaapistot, makuuhuoneiden säilytysratkaisut, tilava vaatehuone sekä oma ulkovarasto takaavat, että tavarat pysyvät järjestyksessä.

Arkea helpottavat erillinen wc sekä tilava pesuhuone/kodinhoitotila, jossa on hyvin tilaa pyykkihuollolle ja säilytykselle. Ikkunallinen sauna tarjoaa rentouttavat löylyt luonnonvalossa. Takapihan kaksi valokatettua terassia luovat viihtyisät oleskelutilat säällä kuin säällä ja tarjoavat mukavan jatkeen sisätiloille. Suojaisa, aidattu piha tarjoaa tilaa niin lasten leikeille kuin kesäpäivien rentoutumiselle. Pihalla on lisäksi oma lipputanko.

Tiiliverhoiltu, Rakennusliike Malmin rakentama talo sijaitsee rauhallisella ja arvostetulla alueella. Autokatospaikka sekä asunnon edessä sijaitseva pihapaikka aivan oven vieressä tekevät pysäköinnistä helppoa ja sujuvaa.

Taloyhtiö, Asunto Oy Pasinkuja 8, on hyvin hoidettu ja kunnossapitotöitä on tehty säännöllisesti. Asukkaiden käytössä on myös yhteisiä työkaluja sekä lainattava peräkärry.

Sijainti on erinomainen ja perheystävällinen. Läheltä löytyvät Mämmisuon leikkipuisto, koulut ja päiväkodit. Arjen palvelut, kuten Lidl sekä Lentolan monipuolinen kauppakeskittymä, ovat kävelymatkan päässä. Ulkoilun ja liikunnan ystäville lähistö tarjoaa upeat puitteet: Suoraman järvi, harjun hienot ulkoilumaastot, Kyötikkälän urheilukenttä sekä Suoraman tekonurmi- ja luistelukentät sijaitsevat kaikki lähellä.

Tämä koti yhdistää tilavuuden, toimivuuden ja erinomaisen sijainnin – täydellinen valinta perheelle tai tilaa arvostavalle asujalle.

Tartu tilaisuuteen ja tee tästä kodista omasi!

Esittelyt ja lisätiedot

Petri Siira, LKV 0405412138 petri.siira@spkoti.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Pasinkuja 8 A, 36220 Kangasala
Kaupunginosa
Suorama
Kohdenumero
80486564
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
103 m²
Tontin pinta-ala
4 230 m²
Kokonaispinta-ala
103 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+s
Huoneita
4
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, uuni (2025), liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi.
Terassin kuvaus
Kaksi valokatettua terassia
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin (2025), suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas, bidee-suihku ja lattialämmitys. Erillisten WC:n lukumäärä: 2. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin (2025), peilikaappi, bidee-suihku, lattiakaivo ja lämminvesivaraaja.
Säilytystilat
Vaatehuone ja kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
2025 piha-alueen kuntokartoitus ja suunnitelman toteutukselle 2025 piippujen valetut hattuosuudet, saumat ja pellitykset
Tehdyt remontit
kattopinnoitteet uusittu 2005 IV-kanavien puhdistus 2007 varasto paneloitu ja maalattu, sekä ovi uusittu 2013 autokatoksen pilarit kunnostettu 2013 ulkovaraston ulkovalot uusittu 2013 viemäreiden kuvaus ja huuhtelu 2015 murskeen levittäminen pihaan 2016 takapihan ulko-ovien uusiminen 2018 ikkunat vaihdettu 2018 katon puhdistaminen sammaleesta julkisivun puuosien huoltomaalaus ja uuden jätelain mukaiset jäteastiat 2022 viemäreiden kuvaus ja huuhtelu 2024 huoneistojen etuulko-ovet uusittu 2025 maapinnan vaaitus 2025 palovaroittimien uusinta 2025

Velaton hinta
219 000 €
Myyntihinta
217 449,59 €
Neliöhinta
2 126,21 € / m²
Velkaosuus
1 550,41 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
265,98 € / kk
Pääomavastike
70,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
336,48 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesvastike-ennakko 18 € / hlö / kk. Tasauslaskutus kulutuksen mukaan

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pasinkuja 8
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Korjaus- ja kunnossapitovastuu poikkeaa asunto-osakeyhtiönlaista. Katso yhtiöjärjestyksen pykälä 7. Taloyhtiön kiinnitykset: 130 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
6
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Kerroksia
1
Energialuokka
Energialuokka: E2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 27.03.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 230 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
In Isännöinti Oy, Tiina Kulmala, info@inisannointi.fi, 0456037070
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla, hyvä kulkuyhteys, kaupunkiliikenneyhteys ja hyvät pyöräilytiet
Lämmitys
Sähkö, Puu, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Kokonaissähkön kulutus: 14000 kWh / vuosi. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Puu, Ilmalämpöpumppu

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Jokaiselle asunto-osakkeelle kuuluu yksi katospaikka. A2 asunto-osakkeella myös pihapaikka asunnon edessä. Lisätietoja huoneiston autopaikasta: Katospaikka ja pihapaikka asunnon edessä.