Tarjouskauppakohde

168 000 €117,8 m²

Taaplarinkuja 2, Plassi, Kalajoki3mh,k/oh,khh,kph/wc,s,wc,vh

Velaton hinta
168 000 €
Asuinpinta-ala
117,8 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2010
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Kaupunginosa
Plassi
Kaupunki
Kalajoki

KOLMEN MAKUUHUONEEN KOTI AUTOTALLILLA KALAJOEN PLASSILLA

Tämä kodikas ja harvinainen kolmen makuuhuoneen 2010 valmistunut yksitasoinen omakotitalo sijaitsee pidetyllä Kalajoen Plassin alueella omalla 1263 m² tontilla. Vastapäätä kotia on Havulan kotimuseo, lähellä leikkipuisto ja Plassin alueen ulkoilumaastot. Merenojan yhtenäiskouluun ja muihin keskustan palveluihin on kodista vain 2km matka.

Kun astut tähän kotiin sisälle, saavut ensin tuulikaappiin ja eteiseen, jonka vasemmalle puolelle jää kaksi makuuhuonetta ja erillinen wc. Kodin sydämenä on yhtenäistä tilaa oleva tilava keittiö ja olohuone, minne avaruutta tuo korkea huonekorkeus. Kodin toisella puolella on päämakuuhuone, kodinhoitohuone, kylpyhuone/wc ja sauna. Kodin lämmitymuotona on sähkölämmitys, jonka tukena myös varaava takka.

Kodista täydellisen tekee pihapiiristä löytyvä talousrakennus, johon kuuluu ilmalämpöpumpulla lämpeävä autotalli ja varastotila, sekä autokatos. Autotallissa on tilaa auton säilytykselle, sekä mm. erilaisille harrastusprojekteille.

Tähän kotiin on tehty kuntotarkastus 2/2026 & se vapautuu uudelle perheelle sopimuksen mukaan. Vosiko tämä olla juuri sinun unelmien koti? Lähdetään yhdessä katsomaan!

Yhteydenotot ja yksityisesittelyt: Riikka Lyly, p. 044 3008 003 riikka.lyly@km.fi

Tarjouskauppakohde

Tarjouskaupassa tarjoukset tehdään lähtöhinnasta ylöspäin.

Lähtöhinta
168 000 €
Uusin kirjallinen tarjous
-

Perustiedot

Kaupunginosa
Plassi
Kohdenumero
1409437
Kerroksien lukumäärä
1
Asuinpinta-ala
117,8 m²
Tontin pinta-ala
1 263 m²
Kokonaispinta-ala
129 m²
Huoneiston kokoonpano
3mh,k/oh,khh,kph/wc,s,wc,vh
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi (2025), pakastin (2024), uuni, keraaminen liesi (2019), astianpesukone (2023), kaapistot, liesituuletin hormiin.
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone: wc-istuin, allas, suihku, kiinteät valaisimet. Sauna (kiuas 2019). Kodinhoitohuone: kiinteät valaisimet, kaapistot, silitysalauta, peili, pesukoneliitäntä (tila pesutornille: pyykkikone + kuivausrumpu).
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot, ulkovarasto
Tehdyt remontit
2026: Kuntotarkastusraportilta: Ulko-oven kynnyspelti & APK tukikaari asennettu. Eteisen lattian saumaukset korjattu. Nurkkiin lisätty tiivistemassaa. Sähkökaapin suojapelti kiinnitetty. 2024-2025: Ilmanvaihtokanavat puhdistettu. Seiniä maalattu. Listat uusittu. 2022: Keittiön kaapistojen vetimiä uusittu. 2019-2025: Keittiön kodinkoneita uusittu. 2019: Kiuas uusittu.
Palvelut
Merenojan yhtenäiskoulu (etäisyys n. 2.1 km), Päiväkoti Arkki (etäisyys n. 1.8 km), K-Supermarket (etäisyys n. 0.8 km)

Hinta

Velaton hinta
168 000 €
Myyntihinta
168 000 €
Neliöhinta
1 426,15 € / m²
Lainalaskuri

Muut maksut

Keskimääräinen sähkönkulutus
19 330,76 / 2025 (sis. hybridiauton latausta + tallin lämmitys)
Kiinteistövero
360 €/v

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Rakennuksen tyyppi
Omakotitalo
Rakennusvuosi
2010
Rakennusvuoden lisätiedot
2010, käyttöönottovuosi: 2010
Kerroksia
1
Rakennusmateriaali
Puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen, LTO (Enervent Pingvin LTO)
Kiinteistön antennijärjestelmä
Yleisantenni
Tontin koko
1 263 m²
Kaavatilanne
asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki (etäisyys n. 2 km)

Ominaisuudet
Verhotangot, sälekaihtimet, kiinteät valaisimet, takka (varaava), jätesäiliö

Tekniset tiedot

Viemäröinti
Kunnan
Käyttövesi
Kunnan
Lainalaskuri