86 000 €75,5 m²

Soidinkatu 5-7 F, Lehtikangas, Kajaani3h,k,kph,p

Velaton hinta
86 000 €
Hoitovastike
296,40 € / kk
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1975
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Lehtikangas
Kaupunki
Kajaani

Upealla paikalla Lehtikankaan palvelujen vieressä tarjolla koti hissitalon ylimmästä kerroksesta! Koulut, päiväkodit, kauppa, kioski, apteekki todellakin kivenheiton päässä ja hyvät ulkoilumahdollisuudet alkavat kotiovelta, sukset voi laittaa jalkaan vaikka kotipihassa.

Huoneisto on erittäin siistissä kunnossa ja avarat näkymät ja valoisat huonetilat luovat viihtyisän kodin. Kaunis keittiö on uusittu 2015 ja kylpyhuone on uusittu taloyhtiön putkiremontin yhteydessä 2025. Uutuuttaan hohtavassa kylpyhuoneessa on ikkuna ja sinne mahtuu myös pyykinpesukone. Asunnossa on kaksi tilavaa makuuhuonetta ja iso olohuone, josta käynti lasitetulle parvekkeelle. Tilavassa eteisessä on hyvin säilytystilaa, jota löytyy myös toisesta makuuhuoneesta ja isosta vaatehuoneesta.

Taloyhtiötä on hoidettu hyvin ja remontteja on tehty, ikkunat ja parvekeovet sekä parvekelasitukset on tehty 2013 ja jälkiasennus hissit rakennettu 2014. Vuoden vaihteessa 2025 on valmistunut katto- ja käyttövesijohtoremontti, jonka yhteydessä myös kaikki kylpyhuoneet on uusittu. Tähän kannattaa tutustua!

Ota yhteyttä, niin sovitaan esittelyaika!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Soidinkatu 5-7 F, 87500 Kajaani
Kaupunginosa
Lehtikangas
Kohdenumero
80482834
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
75,5 m²
Tontin pinta-ala
1,10 ha
Kokonaispinta-ala
75,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesi (noin 4 vuotta vanha), astianpesukone, mikroaaltouuni ja liesituuletin. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti. Uusittu kalusteet ja koneet 2015, Aution keittiö.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, bidee-suihku ja oskarin oksa -teline. Pesutilojen kuvaus: Remontoitu 2025 taloyhtiön putkiremontin yhteydessä.
Säilytystilat
Vaatehuone, häkkivarasto ja kellarikomero
Tehdyt remontit
1993 peruskorjaus käsittäen piha-alueen korjauksen, parvekkeiden pinnoittamisen, parvekekaiteiden ja ikkunoiden ulkopuitteiden maalauksen, parvekeovien ja huoneistojen mattojen uusimisen, julkisivuelementtien puhdistuksen ja saumauksen uusimisen ja kylpyhuoneiden laatoituksen. 2001 lämmönvaihdin ja termostaattiventtiilit uusittu 2002 IV-koneiden ja kanavien puhdistus ja IV:n säätö 2005 saunaosastojen kunnostus ja huoltomaalaus 2013 ikkunoiden, parvekeovien, parvekelasitusten ja autotallien ovien uusiminen 2014 jälkiasennushissien rakentaminen, sekä porraskäytävien maalaus ja muovimattojen ja valaisinten uusiminen rappuihin AC,D,F,G ja I 2015 2 ja 3 talon iv-koneen uusinta, kanavien nuohous ja tasapainotus 2018 parvekkeiden otsapintojen ja sokkelin paikkakorjauksia ja autolämmitystolppien lisääminen 12 kpl 2021 ilmanvaihdon mittaus ja säätö 2022 vesikaton kuntokartoitus kesällä 2023 huoneistojen märkätilojen kartoitus 2025 märkätilojen uusiminen ja käyttövesiputkien uusiminen 2025 vesikaton uusiminen
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Kauppa, apteekki, kioski noin 100 m
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
205-5-128-1
Postitoimipaikka
Kajaani

Hinta

Velaton hinta
86 000 €
Myyntihinta
60 000 €
Neliöhinta
1 139,07 € / m²
Velkaosuus
26 000 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
296,40 € / kk
Pääomavastike
250,04 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
561,64 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 25 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Muu vastike: 15,20 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksu kylmä 5,20 €/m3, lämmin vesi 9,60 €/m3. Kaapeli-tv maksu 2,50 €/kk. Ostajalle tulevat maksut: mahdollisen sähköisen kaupan käynnin kulu (DIAS) 100 €.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Rakennusvuosi
1975
Huoneistojen lukumäärä
72
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1975
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: F2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 05.12.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
1,10 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kodin Isännöinti Oy, Teemu Pohjola, teemu.pohjola@kodinisannointi.fi, 0107395488
Kaavatilanne
Asemakaava
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Tontin vuokra päättyy
31.12.2052
Tontin vuokra
7 575,90 € / vuosi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autotallit 26 kpl omilla osakkeilla, yhtiön hallinnassa 36 lämmityspistorasialla varustettua autopaikkaa ja 40 autopaikkaa.
Yhteiset tilat
Kaapeli-tv, kellarikomero, kuivaushuone, mankeli, pesutupa, urheiluvälinevarasto ja väestönsuoja
Keittiön lattia
Laminaatti
Keittiön seinä
Tapetti ja maali
Makuuhuoneen lattia