128 000 €44,5 m²

Kirjosieponkatu 8 as, Piispanristi, Kaarina2h+kk+s+lasitettu parveke

Velaton hinta
128 000 €
Hoitovastike
222,50 € / kk
Asuinpinta-ala
44,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
2005
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Piispanristi
Kaupunki
Kaarina

Valoisa kaksio Piispanristillä

Asunto sijaitsee hissillisen talon 2. kerroksessa. Huoneistossa on avara keittiö, joka yhdistyy yhtenäiseen olohuoneeseen. Tilojen pinnat ovat siistit ja vaaleansävyiset, makuuhuoneessa sekä eteisessä on kiinteät vaatekaapit. Tässä kaksiossa on myös oma sauna sekä lasitettu parveke.

Tämä koti sijaitsee rauhallisella ja viihtyisällä asuinalueella, josta on erinomaiset kulkuyhteydet Turkuun. Arki onnistuu vaivattomasti, sillä liikkuminen on helppoa niin omalla autolla kuin julkisilla.

Lähialueelta löytyy ympärivuorokauden auki oleva Prisma. Tämän vieressä sijaitsevat myös Piispanristin elokuvateatteri sekä muun muassa Tokmanni.

Lisätiedot ja esittelypyynnöt, Milla Survo 0400 231494 (myös WhatsApp) milla.survo@remax.fi

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Kaupunginosa
Piispanristi
Kohdenumero
80497084
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
44,5 m²
Tontin pinta-ala
4 160 m²
Kokonaispinta-ala
44,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+s+lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Etelä ja lounas.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Kaapistot ja häkkivarasto
Tulevat remontit
Ylimääräinen yhtiökokous päätti 12.2.2026 toteuttaa seuraavat hankkeet yhtiössä (pääsääntöisesti vuoden 2026 aikana). Hankkeet päätettiin rahoittaa pankkilainalla (enintään 150 000€): -Salaojaremontti ja sadevesikaivojen uusiminen osittain + leikkikentän soran vaihto -Lämmönvaihtimen uusiminen sekä aurinkopaneelien asennus + kyseisten töiden suunnittelu ja valvonta -Vesikaton korjauksia -Parvekelasien huolto -Ilmanvaihdon puhdistus- ja säätötyö -Patteriverkoton tasapainotus ja perussäätö sekä patteritermostaattien vaihto Hallituksen näkemys kunnossapitotarpeesta: Pihasuunnitelma, tarvittavat jatkotoimet Jätekatoksen ja autokatoksen maalaus Maalämmön suunnittelu ja lämmöntalteenotto, patteriverkoston tasapainotus Pohjaviemärien kuvaus ja huuhtelu Valokuitu
Tehdyt remontit
2024 Parvekelasien tarkastus, salaojien tarkastus, peruskuntoarvion teettäminen 2023 Ulko-ovien uusinta ja automatisointi 2022 Elementtisaumojen uusiminen 2017 Porraskäytävien ja pyöräkellarin valaistuksen uusiminen, hissin taajuusmuuttaja 2016 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö, rännin sulatuskaapelin uudelleen asennus, kattojen huoltotoimenpiteet, salaojien huuhtelu, tyhjennys, tarkastuskaivojen korotustyö 2014 10-vuotistarkastus 2013 Autokatosten maalaus 2011 Pihalaatat
Palvelut
Palvelut: Noin 1.5 km päässä sijaitsee Piispanristin Prisma, Tokmanni ja Puuilo. Samalla alueella on myös kampaamo, elokuvateatteri ja kuntosali.
Paikallistiedot: Piispanristin monipuoliset palvelut ovat alle 1.5 km päässä ja ympäriltä löytyy laajasti erilaisia ulkoilureittejä.
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Autokatospaikkaosakkeissa on yhtiön osakkailla sekä yhtiöllä lunastusoikeus. Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Yhtiöjärjestys 19§: huoneistoihin ja huoneistoparvekkeisiin rakennettujen alkuperäisistä piirustuksista poikkeavien rakennelmien (esim.markiisit) osalta on korjaus-, huolto-, kunnossapito- vahinko ja muu vastuu kyseisen huoneiston hallintaan oikeuttavan osakeryhmän omistajalla.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
0202-0003-2123-0002
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
Kaarina
Tietoliikennepalvelut
Lounea, 100M, Valokuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
128 000 €
Myyntihinta
128 000 €
Neliöhinta
2 876,40 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
222,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
225,40 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Vesimaksuennakko 10,5 € / kk / hlö, tasaus kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 2,90 € / kk Lisätietoja maksuista: Vesimaksun tasaus mittarilukeman mukaan kerran vuodessa.
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaarinan Kultasirkku
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 1 322 650 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2005
Huoneistojen lukumäärä
25
Kerroksia
5
Energialuokka
Energialuokka: D2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.04.2032
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 160 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Turun Isännöintikeskus, Camilla Kivilä, camilla.kivila@turunisannointikeskus.fi, +358 265172185
Kaavoitustiedot
Kaarina kaupunki
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä, sujuvat yhteydet omalla autolla ja hyvät pyöräilytiet Lähimmälle Fölin bussipysäkille matkaa on vain 200m.
Kuntotutkimus
Lisätietoja tutkimuksista: 2024 Peruskuntoarvio

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Pihapaikat ovat vuokrattavissa ja autokatospaikat ovat osakkeina.
Yhteiset tilat
Kuivaushuone, väestönsuoja, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv ja kellarikomero
Muut tilat
Eteisessä lattiamateriaalina on laminaatti ja seinämateriaalina maali.