112 000 €58 m²

Kurjenkatu 11, Piispanristi, Kaarina2h, k, kph/wc, vh, l.parv.

Velaton hinta
112 000 €
Hoitovastike
243,60 € / kk
Asuinpinta-ala
58 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 7
Rakennusvuosi
1985
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Piispanristi
Kaupunki
Kaarina

Muuttovalmis iso kaksio hyvästä taloyhtiöstä Piispanristillä

Tämä sympaattinen koti on remontoitu viimeksi isosti vuonna 2006, jolloin muun muassa kosteat tilat sekä keittiö on uusittu kokonaan. Ajattomat vaaleat materiaalivalinnat sekä vähäiselle käytölle jäänyt koti ovat pitäneet paikat hyvässä kunnossa. Hiljattain kodin seinät ovat saaneet raikkaat uudet pinnat eikä isommille remonteille ole välitöntä tarvetta.

Asunto Oy Kairislahti on rakennettu 1985 ja onkin alueen nuorikko. Yhtiö on monin tavoin esimerkillinen sekä talouden- että rakennusten huolenpidon ja viihtyvyyden osalta. Viimeisin isompi remontti valmistui 2024 kun salaojitukset uusittiin ja samalla piha-alueen viihtyvyyttä parannettiin. Huolia vesi- tai viemäröinnin osalta ei ole ollut, eikä isoja remontteja ole suunnitteilla.

Piispanristi on todella rauhallinen luonnonläheinen alue Kaarinan ja Turun välissä. Piispanristin liikekeskittymästä löydät monipuoliset kaupat ja palvelut kotiin ja harrastuksiin. Alueelta on myös lyhyt matka Vaarniemen upeille luontopoluille.

Esittelyt ja lisätiedot: Erika Sjö Kiinteistönvälittäjä LKV Strand Properties Oy 050 542 3414 – erika@strand.fi

Perustiedot

Sijainti
Kurjenkatu 11, 20760 Kaarina
Kaupunginosa
Piispanristi
Kohdenumero
20479380
Kerros
2 / 7
Asuinpinta-ala
58 m²
Tontin pinta-ala
3 121 m²
Kokonaispinta-ala
58 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph/wc, vh, l.parv.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Varustus: jääkaappipakastin, keraaminen liesi, liesituuletin, astianpesukone
Materiaalit: lattia parkettia, seinät maalattu, tasot laminaattia, välitila laattaa
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone remontoitu 2006, ollut erittäin pienellä käytöllä ja kunto on todella siisti.
Varustus: suihku, wc-istuin, pesukoneliitäntä, peili, allas, allaskaappi, kaapistot, taso, pyyhekuivain
Materiaalit: seinät ja lattia laattaa.
Näkymät
Asuinalueen puistomaiselle piha-alueelle, sekä Kairiskulman päiväkodille.
Tulevat remontit
2025 Pääoven katos 2025 Alaoven uusinta 2025-2029 Porrashuoneen maalatut pinnat 2025-2029 Kellaritilojen maalaus 2025 -> Yhtiön märkätilojen vesieristeet tarpeen mukaan
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2024 Pihan asfaltointi 2023 IV-koneiden uusinta, piha-alueen kunnostus sekä salaojajärjestelmän ja sokkelin korjaus ja uusinta 2020 Taloyhtiön saunatilojen uusinta, elementtisaumojen uusinta, parvekkeiden betonikorjaukset ja maalaus, rappuoven uusinta ja varustaminen ovikoneistolla. 2015 Patteriventtiilien ja -termostaattien vaihto, lämmitysjärjestelmän tasapainotus 2014 Lämmönjakokeskuksen uusinta 2012 Ikkunoiden uusinta, parvekeovien uusinta 2011 Peruskuntoarvio 2009 Hissin peruskorjaus 2005 Vesikaton peruskorjaus 1998 Parvekkeiden maalaus 1995 Elementtisaumat
Saunan lisätiedot
Kuvaus: Saunaosasto remontoitu 2020. sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Prisma Piispanristi 1,2km
K-Supermarket Koivula 1,km
Koulut: Piispanlähteenkoulu 1,5km Päiväkoti: Kairiskulman päiväkoti 100m
Lisätiedot
Yhtiö omistaa Kairishuolto Oy:n osakkeita 2391 kpl. Kairishuolto Oy: osakkeita on yhteensä 45 420kpl. Kauppaan ei kuulu: Mikro
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
112 000 €
Myyntihinta
105 045,73 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 931,03 € / m²
Velkaosuus
6 954,27 €

Vastikkeet

Hoitovastike
243,60 € / kk
Pääomavastike
72,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
316,10 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Sähkö kulutuksen mukaan (perusmaksu 2,70€/kk, 0,20 €/kWh)
Vesi 29€/kk/hlö, Laajakaistavastike 1,20€/asunto/kk.
Ostajalle erääntyy kaupanteossa maksettavaksi 1,5% varainsiirtovero velattomasta kauppahinnasta.

Rakennusvuosi
1985
Huoneistojen lukumäärä
30
Kerroksia
7
Energialuokka
D2018 Voimassa 22.12.2032 asti
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
3 121 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kairishuolto Oy, kairishuolto@gmail.com
Isännöinti
Varsinais-Suomen Isännöintitalo Oy, Jaakko Koskinen, jaakko.koskinen@isannointitalo.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava: kaavatunnus 202 A3101, tullut voimaan 12.02.1975, lisätiedot Kaarinan kaupunki 02 588 4000
Kuntotutkimus
2011

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 22. sähköpistokkeita: 8.
Yhteiset tilat
sauna, kuivaushuone, jäähdytetty kellari, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv. Taloyhtiössä muuta: Alueella on Kairishuollon tilaussaunatilat, jossa sauna, uima-allas, takkahuone, keittiö, ja kokoustilaa. Tilojen varaukset isännöinnin kautta. Kairishuollon tiloissa on myös puhelinrahastimella toimivat pesulakoneet.