313 000 €127 m²

Menninkäisenkuja 2, Auranlaakso, Kaarina3mh+2oh+k+2wc/kh+s+vh+var+terassi+autokatospaikka

Velaton hinta
313 000 €
Hoitovastike
250 € / kk
Asuinpinta-ala
127 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
2010
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Auranlaakso
Kaupunki
Kaarina

Avara ja energiatehokas päätyasunto, 3mh, varaava takka, 2 ilmalämpöpumppua

Kolme makuuhuonetta, kaksi olohuonetta, kaksi kylpyhuonetta suihkulla ja lukuisat säilytystilat mahdollistavat isommankin perheen asumisen. Yläkerran aulatila on muunneltavissa neljänneksi makuuhuoneeksi tai soveltuu hyvin esimerkiksi toiseksi olohuoneeksi perheen nuorimmille. Yläkerrassa on kätevä tila myös työpisteelle. Asunnon keskiössä on iso keittiö, varaava takka ja valoisa olohuone, josta käynti ilta-aurinkoon suuntaavalle takapihalle.

Lämmityskuluissa säästää varaavan takan sekä kahden ilmalämpöpumpun avulla. Lattialämmityksessä ja vesivaraajassa on mahdollisuus etäohjaukseen ja pörssisähköoptimointiin. Nykyisillä asukkailla (3hlö) sähkönkulutus on ollut vuonna 2024 9698 kWh ja 2025 9921 kWh.

Asunnon pintamateriaalit ovat ajattomat ja hyvässä kunnossa. Asunto on valmis uusille asukkaille ilman remonttitarpeita. Autokatoksessa on sähköauton latausasema, ja lisäksi asunnolle kuuluu yksi pihapaikka. Taloyhtiö on valmistunut vuonna 2010 ja on siisti, hyvin hoidettu ja rakenteellisesti hyvässä kunnossa. Ei tiedossa suurempia remontteja.

Littoinen tarjoaa monipuoliset ulkoilu- ja liikuntamahdollisuudet: läheltä löytyvät mm. Kultanummen kenttä, Littoisten uimaranta ja metsäiset kävelyreitit. Metsään rajautuva pihapiiri on rauhallinen ja lapsiystävällinen. Palvelut ovat helposti saavutettavissa, Turun keskustaan matkaa on alle 7km. Lähin bussipysäkki on viereisellä menninkäisenkadulla.

Ota yhteyttä ja sovitaan esittelyaika!

Niina Mikkola 0505166623 niina.m.mikkola@gmail.com

Perustiedot

Kaupunginosa
Auranlaakso
Kohdenumero
24392776
Kerroksien lukumäärä
2
Asuinpinta-ala
127 m²
Kokonaispinta-ala
133 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Asuintilat 127m2, ulkovarasto 5m2.
Yhtiöjärjestyksen mukaan 4h+k.
Pinta-ala on yhtiöjärjestyksen mukainen, ei tarkistusmitattu.
Huoneiston kokoonpano
3mh+2oh+k+2wc/kh+s+vh+var+terassi+autokatospaikka
Huoneita
5
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiö
Avokeittiö
Keittiön varusteet
Tilaa isolle ruokapöydälle, Paljon kaappitilaa, Paljon työskentelytilaa, Suuri tiskipöytä, Laminaattitasot, Astianpesukone, Liesituuletin, Liesi tai uuni erikseen, Induktioliesi, Jääkaappi, Pakastin, Jää-pakastinkaappi,

Keittiökaappien ovet uusittu 2020, led-valonauha ja pistorasiat uusittu 2024.
Lattiamateriaali: laatta
Seinämateriaali: kaakeli, lasikuitutapetti
Työtaso: laminaatti
Varusteet: astianpesukone, liesituuletin, induktioliesi, kiertoilmauuni, jääkaappi-pakastin
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, Suihkuseinä, Useita suihkuja, Pesukone, Pesukonevalmius, Kuivausrumpu, Peilikaappi, Allaskaappi, Laattalattia, Laattaseinä, Lattialämmitys,

Seinämateriaali: kaakeli
Lattiamateriaali: laatta
Varusteet: lattialämmitys, peilikaappi, pesukoneliitäntä (alakerta), suihku, suihkuseinä, wc
Alakerta: Suihkun alueen lattiasaumat uusittu ja nanopinnoitettu 2021. Kaapistojen ovet uusittu 2020.
Yläkerta: Bideesuihku uusittu 2025, suihkusekoittaja uusittu 2022, koko kylpyhuoneen laattasaumat uusittu ja nanopinnoitettu 2021. Kaapistojen ovet uusittu 2020. Katon panelointi uusittu 2017.
Säilytystilat
Säilytystilaa, Vaatehuone, Tilaa ulkoiluvälineille,
Etupihalla kylmä varastotila.
Alakerrassa vaatehuone ja makuuhuoneen kaapistot. Yläkerrassa makuuhuoneen kaapisto, aulan kaapisto. Taloyhtiön yhteinen pyörävarasto.
Ominaisuudet
Valoisa, Kattoikkuna, Hyvä äänieristys, Sälekaihtimet, Alakerran makuuhuoneen ja olohuoneen välinen seinä rakennettu 2016.
Ikkunoiden suunta
Olohuone ilta-aurinkoon, Keittiö aamuaurinkoon
Näkymät
Aamuaurinko etupihalla. Ilta-aurinko takapihalla.
Kylpyhuoneen remontit
Alakerta: Suihkun alueen lattiasaumat uusittu ja nanopinnoitettu 2021. Kaapistojen ovet uusittu 2020. Yläkerta: Bideesuihku uusittu 2025, suihkusekoittaja uusittu 2022, koko kylpyhuoneen laattasaumat uusittu ja nanopinnoitettu 2021. Kaapistojen ovet uusittu 2020. Katon panelointi uusittu 2017.
Tulevat remontit
Yleinen huolto ja kunnossapito. 2030 palovaroittiminen uusiminen. 2033 ilmanvaihdon nuohous.
Tehdyt remontit
2012 lumiesteiden asennus. 2013 ilmanvaihdon nuohous. 2016 kosteiden tilojen kaivot tarkastettu ja korjattu. 2018 rakennuksen huoltomaalaus. 2018 lattialämmityksen vanhojen termostaattien uusiminen. 2018 pihan asfaltointi. 2018 valokuitu. 2018 ulkovalojen asennus. 2019 tuija-aidan istutus. 2020 as5 keittiö, viemärivuodon korjaus. 2020: as8 ilmanvaihtokoneen uusiminen. 2022 katon tarkastuksessa ilmenneiden vikojen korjaus. 2023 ilmanvaihdon nuohous. 2024 päätyyn valkoiset uudet aidat. 2024 salaojien tarkistus, kuvaus ja puhdistus (ei puhdistustarvetta). 2025 katon puhdistus. 2025 palovaroittimien hankinta ja asennus. 2026 as5,6,7 ilmanvaihtokoneiden puhaltimien uusiminen.
Keittiön remontit
Keittiökaappien ovet uusittu 2020. Keittiön viemärivuoto korjattu 2020. Led-valonauha ja pistorasiat uusittu 2024.
Muut remontit
Alakerran makuuhuoneen ja olohuoneen välisen seinän rakennus 2016. Ilmalämpöpumpun asennus alakertaan 2022. Lämmitysjärjestelmän etäohjaus ja pörssisähköoptimointi 2023. Takapihan laatoitus ja tekonurmen asennus 2024. Lattialämmityksen termostaatin uusiminen 2026.
Palvelut
Kirjasto lähellä, Terveyskeskus lähellä, Lääkäriasema lähellä, Puisto lähellä, Koirapuisto lähellä, Päiväkoti lähellä, Ala-aste lähellä, Yläaste lähellä, Lukio lähellä,
Littoisten uimaranta 600m
Kultanummen päiväkoti 500m
Auranlaakson koulu 1,7km
Kotimäen koulu 3,8km
Littoisten terveysasema 1,7km
S-market Auranlaakso 1,6km
K-Citymarket Ravattula 2,4km
Kohde on
Osakehuoneisto
TV-palvelut
Kaapeli-TV (kuitu), Taloyhtiöllä valokuitu
Tietoliikennepalvelut
Kuitu asuntoon

Hinta

Velaton hinta
313 000 €
Myyntihinta
307 727,24 €
Neliöhinta
2 464,57 € / m²
Velkaosuus
5 272,76 €
Taloyhtiön tilat ja tuotot
Autokatos, tekninen tila, pyörävarasto/väestönsuoja

Vastikkeet

Hoitovastike
250 € / kk
Pääomavastike
120 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
370 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
18 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Vesi kulutuksen mukaan, ennakko 18€/kk/hlö, tasaus kaksi kertaa vuodessa.
Muut kustannukset
Valokuitumaksu 15€/kk. Varainsiirtovero 1,5% velattomasta kauppahinnasta. Ostaja vastaa osakkeiden kirjaamisesta osakehuoneistorekisteriin ja siitä aiheutuvista kuluista.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kaarinan Aleksanteri
Lisätietoa taloyhtiöstä
Asunto Oy Kaarinan Aleksanteri omistaa 1/3 kiinteistö Oy Kaarinan Ristimäestä. Muut omistajat ovat As Oy Kaarinan Nikolai ja As Oy Kaarinan Napoleon. Kiinteistö Oy Kaarinan Ristimäki omistaa tontin, jolla talo sijaitsee. Yhtiöt jakavat keskenään mm. jätehuoltokulut ja kiinteistöhuollon kulut.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2010
Huoneistojen lukumäärä
0
Muut tilat
Autokatos, tekninen tila, väestönsuoja
Kerroksia
2
Rakennusmateriaali
Puu
Kattomateriaali
Tiili
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
D2018
Ilmanvaihto
Koneellinen, lämmön talteenotolla
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli
Kiinteistön laajakaistayhteys
Valokuitu
Kiinteistönhoito
Kiinteistöosakeyhtiö jakaa huoltovuorot taloyhtiöiden kesken (ruohon leikkuu, roskakatoksen edustan lumien kolaus). Talvikunnossapito ulkoistettu (Verkakone).
Isännöinti
Omatoimi. Kirjanpito Talotili / Tahkola.
Harrastusmahdollisuudet
Ulkoilureittejä, Kuntosali lähellä, Urheiluhalli lähellä, Jalkapallokenttä, Uimaranta lähellä, Littoistenjärven uimaranta on muutaman sadan metrin päässä. Järven ympäri kulkevat ulkoilureitit lintutorneineen sopivat ulkoilusta ja luonnosta nauttivalle. Kultanummen kentällä on talvisin luistelukenttä. Kesällä rantalentopalloa, koripallo- ja jalkapallokenttä. Monitoimitalon urheiluhalli ja kuntosali on 2,5km päässä.