229 000 €101 m²

Lankakatu 5 C, Littoinen, Kaarina4h+k+sauna+kph+erill.wc+var+parveke+terassi+piha+autokatos

Velaton hinta
229 000 €
Hoitovastike
247,45 € / kk
Asuinpinta-ala
101 m²
Huoneita
4
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1990
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Littoinen
Kaupunki
Kaarina

Tämä valoisa ja tilava rivitaloasunto Littoisissa tarjoaa erinomaiset puitteet pariskunnalle tai perhe-elämälle. Asunnossa on kolme makuuhuonetta, joissa kaikissa on kaapistot, sekä tilava olohuone, josta on käynti parvekkeelle. Keittiö on hyvin varusteltu ja sen läheisyydessä on mukava parveke, joka tuo luonnonvaloa sisään.

Asunnon sauna tarjoaa rentouttavat löylyt pitkän päivän päätteeksi, ja alakerran varastotila on muokattu kodinhoitohuoneeksi, mikä helpottaa arjen askareita. Erillinen wc yläkerrassa ja toinen kylpyhuoneessa lisäävät asumismukavuutta.

Oma piha ja terassi tarjoavat mahdollisuuden nauttia ulkoilmasta omassa rauhassa. Asunnon sijainti on rauhallinen, mutta silti lähellä alueen kouluja, päiväkoteja ja muita palveluita. Hyvät liikenneyhteydet takaavat sujuvan kulkemisen niin julkisilla kuin omalla autolla. Autokatospaikalla on sähköauton latausmahdollisuus.

Asunto Oy Verkakisälli on hyvin hoidettu yhtiö, jossa on tehty merkittäviä kunnossapitotoimia, kuten aurinkopaneelien asennus ja leikkialueen kunnostus. Edulliset asumiskustannukset tekevät tästä kodista houkuttelevan vaihtoehdon perheelle, joka arvostaa viihtyisää ja toimivaa asumista. Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän ihastuttavaan kotiin!

Ota yhteyttä ja mennään yhdessä katsomaan.

Asunto terveisin,

Stefan Virtanen Kiinteistönvälittäjä | LKV | KTM | Yrittäjä stefan@stevilkv.com | 0400 999 900 www.stevilkv.com

Perustiedot

Sijainti
Lankakatu 5 C, 20660 Kaarina
Kaupunginosa
Littoinen
Kohdenumero
80488149
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
101 m²
Tontin pinta-ala
4 269 m²
Kokonaispinta-ala
101 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+sauna+kph+erill.wc+var+parveke+terassi+piha+autokatos
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1 kuukausi kaupanteosta.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesi, astianpesukone ja lattialämmitys. Työtason materiaali: Laminaatti. Keittiön läheisyydessä on parveke.
Keittiökaapit uusittu 2005. Hella, uuni, jääkaappi ja pakastin uusittu 2024.
Parveke
Kyllä
Terassin kuvaus
Terassin edessä on piha
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja lattialämmitys. Pesutilojen kuvaus: Kylpyhuone uusittu 2016-2017. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin. Erillisen WC:n kuvaus: Yläkerrassa on erillinen wc ja lisäksi kylpyhuoneessa on toinen wc-istuin.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
Kts. Kunnossapitotarveselvitys (saatavissa välittäjältä ja löytyy kuvista). Sokkelin vierustan maanpinnan muotoilu (sadevesien ohjaus). Autotallien sisäpuolinen maalaus/korjaus. Katon harjaus. Alkuperäisessä kunnossa olevien kylpyhuoneiden vedeneristeet (huoneistot 3 ja 7). IV-kanavien puhdistus Kuntokartoitus Salaojien kuvaus (2026) Uusitaan palovaroittimet 12/2025 mennessä Normaalit huoltotoimenpitotoimet
Tehdyt remontit
Kts. Kunnossapitotarveselvitys (saatavissa välittäjältä ja löytyy kuvista). Tehdyt merkittävät kunnossapitotoimet: 2024 Raitisilmaventtiilien asentaminen 2024 Ulkovarastojen ovien maalaus (talkootöinä) 2023 Leikkialueen kunnostus 2023 Aurinkopaneelien asennus 2019 Isodrän-eriste ja salaojituksen uusiminen B-talon päätyyn 2018 Tiilikaton pesu/pinnoitus (takuutyö) 2018 Ilmanvaihdon nuohous, mittaus ja säätö 2017 Pihavalojen korjaus 2016 Autotallin aidan reunan siistiminen 2015 Pihan muotoilu ja korjaus, asfalttikorjaus 2015 Rännivesien johtaminen poispäin talosta 2013–2015 Sadevesijärjestelmien korjaus 2014 Tiilikaton pesu/pinnoitus 2013 Aluskatteen tarkastus ja korjaus 2012 Ikkunoiden ulkopuolisten puuosien maalaus 2008 Ulkomaalaus 2005 Lämminvesivaraajat
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Kiuas: Sähkökiuas. Sauna uusittu 2016-2017.
Tietoliikennepalvelut
Lounea, Valokuitu, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
229 000 €
Myyntihinta
219 965,91 €
Neliöhinta
2 267,33 € / m²
Velkaosuus
9 034,09 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
247,45 € / kk
Pääomavastike
108,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
355,55 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Sähkö on kulutuksen mukaan. Maksettavaa sähköä ollut nykyisellä omistajalla keskimäärin 9500 kwh vuodessa. Kulutus 11 000 kWh ja paneelien omakäyttö noin 1500 kWh vuodessa 5000 kWh:n kokonaistuotosta. Vesiennakko (20€/kk/hlö), vesi kulutuksen mukaan. Sähköinen omistajamerkintä (välittäjä auttaa tässä). Autonlataussähkö 0,1917€/kWh). Varainsiirtovero 1,5% velattomasta hinnasta

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Verkakisälli
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Laajakaista 100M/50M.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1990
Huoneistojen lukumäärä
11
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1990
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 07.12.2033
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
4 269 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat
Isännöinti
Peimarin Kiinteistöpalvelut Oy, Ville Turta, info@peimarinkiinteistopalvelut.fi, +358503130322
Kaavoitustiedot
Kaarinan kaupunki, kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki lähellä ja sujuvat yhteydet omalla autolla
Lämmitys
Sähkö, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Kohteessa on sähkölämmitys. Lisäksi lämmitysjärjestelmät: Ilmalämpöpumppu

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Pihapaikat vapaassa käytössä ja niitä on hyvin tarjolla