238 000 €62,5 m²

Ahdintie 40, Piispanristi, Kaarina3h, kt, s, vh, terassi

Velaton hinta
238 000 €
Hoitovastike
237,50 € / kk
Asuinpinta-ala
62,5 m²
Huoneita
3
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Piispanristi
Kaupunki
Kaarina

Moderni rivitalon päätykolmio omalla tontilla seisovassa, isossa taloyhtiössä.

Tämä koti tarjoaa huoletonta ja viihtyisää asumista yhdessä tasossa. Taloyhtiössä arjen sujuvuuteen on panostettu – huoltoyhtiö hoitaa niin lumenluonnin kuin nurmikon leikkuunkin, joten täällä voit keskittyä vain nauttimaan asumisesta. Taloyhtiöllä on lisäksi oma kuntosali, jota asukkaat saavat käyttää maksutta.

Selkeä ja valoisa pohjaratkaisu mahdollistaa helpon ja toimivan arjen. Säilytystilaa on mukavasti läpi asunnon vaatehuoneen, kaapistojen ja huoneistokohtaisen ulkovaraston myötä. Kylpyhuoneessa on paikka pesutornille. Oma viihtyisä terassi tarjoaa aurinkoisen paikan kesäpäivistä nauttimiseen ja rentoutumiseen.

Lämmityskulut sisältyvät vastikkeeseen, ja lämmönjakotapana toimii mukava ja esteettinen lattialämmitys. Ilmalämpöpumppu pitää asunnon viileänä myös kesähelteillä.

Sijainti on erinomainen ja rauhallinen: lähellä ovat hyvät ulkoilu- ja lenkkimaastot aina meren rantaan saakka, sekä Piispanristin monipuoliset palvelut ja koulut. Turun keskustaan kuljet sujuvasti niin bussilla, omalla autolla kuin polkupyörälläkin.

Huoneiston yhteydessä myydään erillinen autokatososake viereisestä autokatoksesta 1900 euron velattomaan hintaan. Autopaikassa on sähköpistoke ja mahdollisuus sähköauton latauslaitteelle.

Tervetuloa ihastumaan tähän upeaan kokonaisuuteen paikan päälle! Lisätiedot ja esittelyt välittäjältä.
AVAINSANAT

Ei huolta putkista, Ei suuria remontteja tulossa, Hyvät liikenneyhteydet, Palvelut lähellä

Perustiedot

Sijainti
Ahdintie 40, 20760 Kaarina
Kaupunginosa
Piispanristi
Kohdenumero
1411033
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
62,5 m²
Tontin pinta-ala
1,02 ha
Kokonaispinta-ala
62,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
3h, kt, s, vh, terassi
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
1-2 kk kaupanteosta/sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, induktioliesitaso (uusittu 2021), liesituuletin, kiertoilmauuni, astianpesukone, kaapistot. Runsaasti säilytys- ja laskutilaa.
Kylpyhuoneen varusteet
Sadesuihku, suihkuseinä, wc-istuin, käsienpesuallas, allaskaappi, peilikaappi, pystykaappi, bidé, pesukoneliitäntä (paikka pesutornille), lattialämmitys, sähkösauna (himmennettävät tunnelmavalot)
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot
Ikkunoiden suunta
pohjoinen, etelä
Näkymät
pihalle, kadulle
Tulevat remontit
Perustukset ja runko: Tolppien huoltomaalaus 2025. Huoneistojen märkätilat: Kosteustarkastukset tarvittaessa. Ilmanvaihto: IV-kanavien puhdistus ja säätö 2026-2028.
Tehdyt remontit
Tamppaustelineen hankinta 2020. Tuija-aitojen istutus kävelyteiden vastaisesti (osakkaiden toimesta) 2020. D-talon edustan sadevesiviemärin kuvaus ja pesu 2023.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Piispanlähteen koulu (etäisyys n. 1 km), Pilke päiväkodit (etäisyys n. 0.5 km), Prisma Piispanristi, K-Supermarket Katariina (etäisyys n. 2 km)
Lisätiedot
YJ: 9 § Autokatospaikkaosakkeen (osakenumerot 1961 -1994) siirtyessä sellaiselle siirronsaajalle, joka ei ole yhtiön osakas tai sellaiselle siirronsaajalle, joka omistaa enemmän kuin kaksi autokatospaikkaan oikeuttavaa osaketta yhtä asuinhuoneistoa kohti, on asuinhuoneiston hallintaan oikeuttavien osakkeiden omistajilla lunastusoikeus. Jos autokatospaikka- tai irtainvarasto-osake siirtyy uudelle omistajalle asuinhuoneiston kaupan yhteydessä, yhtiön muilla osakkailla ei ole siihen lunastusoikeutta. 10 §: Vastuu osakkeenomistajien joko rakennusaikana tai sen jälkeen tilaamien/rakentamien huoneistokohtaisten terassilasitusten ja tulisijojen korjaamisesta, kunnossapidosta, siitä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Kaikki piha-alueet ovat yhtiön hallinnassa. Piha-alueiden sekä muiden edellä mainittujen yhtiön välittömässä hallinnassa olevien tilojen huollosta, siisteydestä sekä nurmenleikkuusta vastaa taloyhtiö. Jokaisessa huoneistossa on taloyhtiön ylläpitämänä vähintään yksi liiketunnistin, jota valvoo hallituksen valitsema vartiointiliike. Liiketunnistin voidaan kytkeä huoneistokohtaisesti päälle ja pois asukkaan valitsemana ajankohtana. Lisäksi huoneistoissa on ns. ryöstökytkin, josta hälytyksiä ottaa vastaan hallituksen valitsema vartiointiliike 24 tuntia vuorokaudessa. Energiatodistus voimassa 6.5.2029 saakka. Rakennuttajaa (Sievi-talot) reklamoidaan maanpainumisen sekä sadevesiviemäriongelmien vuoksi 2026 alkuvuoden aikana.. Huoneistoon kuuluu myös hälytysjärjestelmä taloyhtiön puolesta (palo- ja murtohälytys)..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei
Tiedustelut
Hanna Rantanen, p. 0505910809, hanna.rantanen@kiinteistomaailma.fi

Hinta

Velaton hinta
238 000 €
Myyntihinta
222 715,67 €
Neliöhinta
3 808 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
237,50 € / kk
Pääomavastike
62,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
300 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari. Vesiennakko 25 €/hlö/kk.

Rakennusvuosi
2019
Rakennusvuoden lisätiedot
2019
Huoneistojen lukumäärä
34
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
1
Energialuokka
C2013
Tontin koko
1,02 ha
Liikenneyhteydet
Bussipysäkki (Föli) (etäisyys n. 0.2 km)
Pihan ilmansuunnat
etelä
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö, vesikiertoinen lattialämmitys

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Myydään lisäksi autokatospaikka AKP 14 (osakenumero 1968, sähköpistoke ja mahdollisuus sähköauton latauslaitteelle), velattomaan hintaan 1900 €.
Yhteiset tilat
Kaapeli-TV (DVB-C), laajakaista (DNA Taloyhtiönetti 10M/10M), kuntosali, talovarasto, huoneistokohtaiset kylmät ulkovarastot
Ominaisuudet
Makuuhuoneen pimennysverho, verhotangot, sälekaihtimet, varastohylly, takapihan koira-aita sovittavissa
Lainalaskuri