79 800 €31 m²

Valajankatu 7 C, Rautpohja, Jyväskylä1h+kk+p+kph+alk

Velaton hinta
79 800 €
Hoitovastike
155 € / kk
Asuinpinta-ala
31 m²
Huoneita
1
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1949
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Rautpohja
Kaupunki
Jyväskylä

Valajankadulla, Rautpohjan rauhallisella ja viihtyisällä alueella, sijaitsee tämä valoisa yksiö, joka tarjoaa loistavan mahdollisuuden niin sijoittajalle kuin ensiasunnon ostajalle. Asunto on toisessa kerroksessa vuonna 1949 rakennetussa talossa, jossa on kolme kerrosta. Taloyhtiö on hyvin hoidettu, ja viimeisimmät remontit, kuten parvekkeiden ja ikkunoiden uusiminen, on tehty vuonna 2024.

Asunnon 31 neliötä on käytetty tehokkaasti, ja olohuoneeseen tulvii luonnonvaloa. Sekä parveke tarjoaa rauhallisen paikan nauttia ulkoilmasta.

Tämä asunto sijaitsee lähellä Jyväskylän keskustaa, jonne on hyvät liikenneyhteydet. Läheisyydessä on myös kouluja ja oppilaitoksia, mikä tekee sijainnista ihanteellisen opiskelijoille. Alueen vehreys ja rauhallisuus tekevät siitä miellyttävän paikan asua.

Tartu tilaisuuteen ja tule tutustumaan tähän viehättävään kotiin!

Miska Heino 0504773050 miska.heino@spkoti.fi

Perustiedot

Sijainti
Valajankatu 7 C, 40600 Jyväskylä
Kaupunginosa
Rautpohja
Kohdenumero
80507093
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
31 m²
Tontin pinta-ala
2 417 m²
Kokonaispinta-ala
31 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1h+kk+p+kph+alk
Huoneita
1
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, uuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, peili, pesuallas ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Irtaimistovarasto
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2029: -Kaikkien palovaroittimien uusiminen -Julkisivun paikkakorjaukset -Yleisien tilojen valaisimien uusiminen -IV-kanavien kunnon tarkastaminen.
Tehdyt remontit
Hallituksen selvitys suoritetuista kunnossapito -ja muutostöistä valmistumisajankohtineen 2005 sähköpääkeskus uusittu, lämmönvaihtimet uusittu 1980 käyttövesiputkisto uusittu 2006 viemärit uusittu (poislukien kaksioiden keittiön viemärit), antenniverkon saneeraus, alakerran suihku/wc-tilat 2009 autopaikat rakennettu, sähköliittymä hankittu 2010 asuntojen kaapeli-TV -yhteydet, asuntojen laajakaista, sähkösaneeraussuunnitelma 2012 kattoturvatuotteet 2014 kellarikerroksen asbestiputkien suojaus 2015 parvekekorjauksia 2017 kiinteistön kuntoarvion teetetty 2018 kaksioiden keittiöhaaran viemäreiden uusinta 2019 huoneistokohtaisten sähkömittareiden uusiminen, lukituksen uusiminen, ulko-ovien uusiminen 2021 jätepisteen uudistaminen Molok-syväkeräysastioihin ja yhteiskeräyksen järjestäminen naapuritaloyhtiön kanssa 2023 vesikaton paikkakorjaukset 2024 parvekkeet, parvekeovet, ikkunat ja ulko-ovien lipat uusittu.

Velaton hinta
79 800 €
Myyntihinta
68 218,26 €
Neliöhinta
2 574,19 € / m²
Velkaosuus
11 581,74 €

Vastikkeet

Hoitovastike
155 € / kk
Pääomavastike
111,60 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
266,60 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
26 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Autopaikkavuokra lämmin 18€/kk. Autopaikkavuokra kylmä 12€/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Saunatie 1
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1949
Huoneistojen lukumäärä
27
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1949
Kerroksia
3
Energialuokka
Energialuokka: E2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 09.12.2035
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Tontin koko
2 417 m²