189 000 €65 m²

Puistokatu 1, Keskusta, Jyväskylä3h, k, kph, las. parv.

Velaton hinta
189 000 €
Hoitovastike
227,50 € / kk
Asuinpinta-ala
65 m²
Huoneita
3
Kerros
6 / 7
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Jyväskylä

Läpitalon kolmio keskustan ytimessä – kaupunkiasumista parhaimmillaan!

Tämä kuudennen kerroksen huoneisto tarjoaa täydellisen yhdistelmän kaupungin sykettä ja rauhallista asumista. Sijainti Jyväskylän keskustassa tarkoittaa, että kaikki tarvittavat palvelut ja sujuvat julkiset kulkuyhteydet löytyvät aivan kotiovesi tuntumasta.

Kodissa on toimiva pohjaratkaisu, joka tekee arjesta sujuvaa. Olohuoneen tunnelmaa nostaa säilynyt vanha takka, joka tuo tilaan kodikasta luonnetta. Tilavan olohuoneen jatkeena oleva lasitettu parveke avautuu Aren aukiolle, tarjoten miellyttävän paikan hengähtää.

Koti on pidetty hyvässä kunnossa, ja pinnat ovat siistit. Keittiö on uudistettu laadukkaasti vuonna 2017 (Noblessa) ja kylpyhuone on remontoitu putkiremontin yhteydessä 2015. Eteisen ja keittiön lattiat on päivitetty 2021, mikä tekee ilmeestä raikkaan ja viimeistellyn sekä seinäpinnat ovat kokeneet uusimista tarvittaessa.

Asunto Oy Jyväskylän Puistokatu 1 on erinomaisesti hoidettu yhtiö, jossa on vuosikymmenten varrella tehty kattavasti kunnossapitotöitä, kuten linjasaneeraus (viemärit uusittu perinteisellä menetelmällä), hissien uusiminen ja vesikattojen remontit. Taloyhtiöstä löytyy asukkaiden käyttöön sauna, pesutupa ja kerhohuone, jotka lisäävät asumismukavuutta entisestään.

Taloyhtiöllä on omistuksessaan toimisto, liiketila ja varastoja, joista se saa mukavasti vuokratuloja. Vuokratulot auttavat myös pitämään hoitovastikkeen maltillisena.

Tämä koti on valmiina toivottamaan uudet asukkaat tervetulleiksi. Tule tutustumaan tähän muuttovalmiiseen kolmioon ja löydä uusi kotisi Jyväskylän keskustasta. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
31425189
Kerros
6 / 7
Asuinpinta-ala
65 m²
Tontin pinta-ala
1 696 m²
Kokonaispinta-ala
65 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h, k, kph, las. parv.
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. n. 1-2kk kaupanteosta
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, keraaminen liesi, tiskikone, liesituuletin.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Wc-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, peili, allaskaappi, käsisuihku.
Säilytystilat
Kellarikomero
Näkymät
Läpitalon huoneisto. Parveke kaakkoon, ikkunat kaakko/luode.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista seuraaville viidelle vuodelle 2025-2029: - Ulkopuolisten rakenteiden betonikorjaukset (mm. puisteluparvekkeiden lattiat) - Puisteluparvekkeiden ovien ja ikkunoiden uusiminen - Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen - Palovaroittimien uusiminen (tehty) - Jäteaseman toteuttaminen pihaan
Tehdyt remontit
Eteisen, ja keittiön lattia sekä seinien osittainen maalaus 2021, Keittiö (Noblessa) 2017, Kylpyhuone putkiremontin yhteydessä 2015. 1988: Sääetuikkunoiden asentaminen 1986-1989: Parvekkeiden pinnoitus ja pellitys 1994: Katon maalaus 1995: Autotallien vesieristys 2004: Saunan peruskorjaus 2004 ja 2005: Julkisivun peruskorjaus 2006: TV-Antennijärjestelmän kunnostus 2007: Lämmönvaihtimen uusiminen 2009: LVISR - kuntoarvion + putkiston kuntotutkimus 2010: Julkisivun paikkakorjaus Aren aukion puolelta 2011: Pohjakuvien uudelleenpiirtäminen CAD-muotoon 2011: Sisäpihan vesikaton uusiminen, lumiesteet Puistokadun puoleiselle lappeelle 2012: Hankesuunnitelman aloittaminen linjasaneeraukseen 2014: Asbestikartoitu 2015: Talotekniikkasaneeraus sisältäen mm. seuraavat työt: Käyttövesi- ja viemärijärjestelmän uusiminen, sähköjärjestelmän saneeraus, patteritermostaattiventtiilien uusiminen ja lämmitysverkoston tasapainotus, IV-kanavien nuohous ja järjestelmän säätö, saunaosaston uusiminen. 2016: Lukituksien sarjoituksien uusiminen (Abloy sento) 2016: C-portaan 2.krs:n toimistohuoneiston saneeraus 2016-2017: Vesikattojen uusiminen 2018-2019: Hissien uusiminen 2019: Sisäpihan seinän rappausvauriokorjaus 2019: Porrashuoneiden A, B ja C pääulko-ovien uusiminen ja ovien avauksen automatisointi 2021: Puistokadun seinänvarren kiveyksen uusiminen 2021: Lämmitysverkoston kuntotutkimus 2022: Pihakannen saneeraus 2024: Katutasossa olevien liiketilojen ikkunoiden ja ulko-ovien uusiminen 2025: Palovaroittimien uusiminen
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Keskustan palvelut, koulu, päiväkoti ja linja-autopysäkki kävelymatkan etäisyydellä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Jyväskylä
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiö laajakaista 10Mb

Hinta

Velaton hinta
189 000 €
Myyntihinta
184 170,68 €
Neliöhinta
2 907,69 € / m²
Velkaosuus
4 829,32 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
227,50 € / kk
Pääomavastike
47,45 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
274,95 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 12 € / hlö / kk. Tasaus kulutuksen mukaan (lämmin vesi 14e/m3)..
Muut kustannukset
€ / kk: Autopaikat tällä hetkellä kaikki varattu ja jonossa 11 (11.5.2026 päivätty tieto). Lisätietoa velkaosuudesta: Huoneiston velkaosuus maksettavissa pois hallituksen määräämänä ajankohtana. Maksuehdot tarkistettava isännöitsijältä..
Autopaikan kustannukset
30 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Puistokatu 1
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiökokouksessa 18.12.2025 hallitukselle myönnettiin valtuutus periä tai jättää perimättä tilikauden 2026 aikana enintään (2) kahden kuukauden suuruinen hoito- ja/tai rahoitusvastike. Hallitukselle myönnettiin myös valtuutus tilikauden aikana muuttaa rahoitusvastikkeiden suuruutta, mikäli korkokustannukset muuttuvat voimakkaasti. Kylmäkellarin käytöstä päätettiin luopua syysyhtiökokouksessa 17.12.2024 ja tilan komerot toimivat jatkossa asukkaiden irtaimistovarasto-tiloina.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1960
Kerroksia
7
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1 696 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Isännöitsijätoimisto Jyväskylän Kiinteistöpalvelu Oy, Jarmo Paloniemi, p. 010 7786 705, jarmo.paloniemi@jklkp.fi