109 000 €40 m²

Ahdinkatu 26, Mäki-Matti, Jyväskylä2 h, k, kph

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
178 € / kk
Asuinpinta-ala
40 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 5
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mäki-Matti
Kaupunki
Jyväskylä

Heti vapaa, remontoitu kaksio erinomaisella sijainnilla Mäki-Matissa! Tämä valoisa koti sijaitsee hissillisen talon 3.kerroksessa. Kulmahuoneisto on valoisa ja viihtyisä. Keittiö on remontoitu täysin 2024 ja se on vaalea, raikas ja kaunis. Kylpyhuone on remontoitu myös täysin 2024 taloyhtiössä toteutetun LVIS-remontin yhteydessä.

Asunto Oy Ahdinkatu 26 on valmistunut 1961 omalle tontilleen. Taloyhtiössä on kaikkiaan 44 kpl asuntoja ja rakennus lämpiää kaukolämmöllä. Hyvin hoidetussa taloyhtiössä on tehty kattavasti remontteja, viimeisimpänä LVIS-saneeraus 2024. Jo aiemmin on uusittu mm. katto, ikkunat ja parvekeovet.

Mäki-Matti on mahtava paikka asua, sillä keskustan palvelut ovat kävelyetäisyydellä. Harjulle voi kipaista lenkkipolulle lähes kotiovelta. Yliopisto, uimahalli ja liikuntamahdollisuudet ovat lähellä ja lähikauppa on vieressä.

Tämä koti soveltuu sekä omaksi kodiksi että sijoitukseen. Soita tai kirjoita välittäjälle oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Sijainti
Ahdinkatu 26, 40720 Jyväskylä
Kaupunginosa
Mäki-Matti
Kohdenumero
41377062
Kerros
3 / 5
Asuinpinta-ala
40 m²
Tontin pinta-ala
1 798,4 m²
Kokonaispinta-ala
40 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2 h, k, kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Työtaso: laminaattitaso. Remontoitu keittiö
Keittiövarustus: jääkaappi/pakastin, induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin, astianpesukone
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä, wc-istuin, allaskaapisto, peili, pesukoneliitäntä, kylpyhuonekaappi
Säilytystilat
Vintti tai vinttikomero
Tulevat remontit
Normaaleja huolto- ja korjaustoimenpiteitä tarpeen mukaan
Tehdyt remontit
2024 Keittiö. Keittiö . 2024 Kylpyhuone. Kylpyhuone on remontoitu taloyhtiön LVIS-remontin yhteydessä. Keittiöremontti 2024. Kylpyhuoneremontti LVIS-remontin yhteydessä 2024. 2024 LVIS-saneeraus 2022 Parvekkeiden ovien uusiminen, erä 2 2022 Ikkunoiden uusiminen 2022 Sokkeleiden maalaus 2022 Autotallien ovien uusiminen 2010 Pihan puoleisten parvekkeiden kunnostus 2010 Parvekkeiden ovien uusiminen, erä 1 2004 Lämmönjakohuoneen saneeraus 2004 Katon uusiminen/tulipalovahinkojen korjaustyöt 2004 Lämmönvaihtimen uusiminen 2003 Katon uusiminen
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: S-Market 300 m
Koulu: Jyväskylän Normaalikoulu 400 m
Päiväkoti: Mäki-Matin päiväkoti 300 m
Harju/lenkkipolku : 200 m
Hippos liikuntakeskus: 500 m. Kirjasto: Jyväskylän Yliopiston kirjasto 500 m
Jyväskylän Kaupunginkirjasto 900 m
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
74 006,97 €
Neliöhinta
2 725 € / m²
Velkaosuus
34 993,03 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
178 € / kk
Pääomavastike
231,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
409,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 25 € / hlö / kk. Kylmä vesi 7 €/m3 ja lämmin vesi 15 €/m3
Muut kustannukset
Muu maksu - Laajakaistavastike: 3,50 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiöjärjestyksen 18 §: Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien saunojen tai rakennuttamien huoneistokohtaisten parvekelasien ja saunojen korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista ja vahingoista kuuluu osakkeenomistajille. Yhtiö on lunastanut itselleen osakkeet n:o 3257-3264 ja 3281-3288, AT 49 ja AT 52. Tämän lisäksi yhtiön omistukseen ja välittömään hallintaan jää A portaan I kerroksessa oleva 23 m2:n yksiö n:o 1a, joka varataan talonmiehen asunnoksi. Viereisessä asuinkorttelissa menossa asemakaavan muutos. Asemakaavamuutoksen tavoitteena on mahdollistaa laadultaan korkeatasoinen asuinkorttelisuunnitelma, jossa yhdistyy sekä suojelurakennusten perinteinen että uudisrakentamisen edistyksellinen puurakentaminen. Hallitukselle myönnetty valtuudet kerätä tarvittaessa 2 kk ylim. hoitovastike seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen mennessä.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1961
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1961
Kerroksia
5
Energialuokka
D2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
1 798,4 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö