155 000 €63,5 m²

Haukankaari 3 C, Haukkala, Jyväskylä3h,k,kph,vh,lasit.parveke

Velaton hinta
155 000 €
Hoitovastike
273,05 € / kk
Asuinpinta-ala
63,5 m²
Huoneita
3
Kerros
1 / 4
Rakennusvuosi
2021
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Haukkala
Kaupunki
Jyväskylä

Hyvin pidetty kolmio Jyväskylän Haukkalassa tarjoaa modernin ja huolettoman arjen valoisissa, viihtyisissä tiloissa – aivan Laajavuoren luontoreittien tuntumassa.

Vuonna 2021 valmistunut koti on säilynyt erinomaisessa kunnossa, ja sen vaaleat, lämpimät sisustussävyt luovat viihtyisän tunnelman jokaiseen huoneeseen. Kolmen huoneen pohjaratkaisu palvelee joustavasti niin perhettä kuin etätyöntekijääkin, ja hyvin varusteltu keittiö tekee arjen ruoanlaitosta sujuvaa. Asunto sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa, mutta ei maan tasalla, joten yksityisyys säilyy – ja lasitetulle parvekkeelle on helppo astella nauttimaan aamukahvista tai illan rauhasta.

Taloyhtiö on nuori ja hyvin hoidettu, eikä suuria remontteja ole näköpiirissä. Yhtiö seisoo omalla tontillaan ja tarjoaa asukkailleen muun muassa saunatilat, hissin sekä kattavat varastotilat. Koneellinen ilmanvaihto lämmöntalteenotolla pitää sisäilman raikkaana ympäri vuoden. Asunnon yhteydessä myydään erillisellä osakkeella ulkoautopaikka edulliseen 4 000 euron hintaan.

Haukkala on suosittu ja rauhallinen asuinalue, jossa kaupungin palvelut ja luonto kohtaavat luontevasti. Laajavuoren monipuoliset ulkoilureitit ja hiihtoladut ovat vain reilun puolentoista kilometrin päässä, ja päivittäistavarakaupat sekä koulut löytyvät mukavan matkan päästä. Alueen joukkoliikenneyhteydet toimivat hyvin lähipysäkin ollessa kävelymatkan päässä. Koti vapautuu uudelle omistajalle sopimuksen mukaan.

Tervetuloa tutustumaan tähän hyvin pidettyyn kotiin.

Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi!

Ismo Nieminen 040 962 2473 ismo.nieminen@bo.fi @bolkvismo

Perustiedot

Sijainti
Haukankaari 3 C, 40740 Jyväskylä
Kaupunginosa
Haukkala
Kohdenumero
21671786
Kerros
1 / 4
Asuinpinta-ala
63,5 m²
Tontin pinta-ala
4 648,5 m²
Kokonaispinta-ala
63,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen, toimeksiantajan ilmoittama
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,vh,lasit.parveke
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: keraaminen, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi, pakastin. Varustus: liesikupu, astianpesukone, kiinteät valaisimet. Välitila laminaattia
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu. Suunta: pohjoinen
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Näkymät
Naapuritaloyhtiön sisäpihalle
Tulevat remontit
Ei suunniteltuja hankkeita.
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: v. 2025 Päävesimittarin vaihto pienempään.
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Palvelut: S-Market Savela n. 3,1km, K-Supermarket Länsiväylä n. 3,1km, Palokan kauppakeskukset n. 3,4km, Kortepohjan kirjasto n. 2,3km, Kyllön terveysasema n. 4,4km, Laajavuori n. 1,6km. Koulut: Savulahden päiväkotikoulu n. 1,6km, Kortepohjan päiväkotikoulu n. 2,4km, Viitaniemen koulu n. 4,1km, Gradia Viitaniemi n. 3,7km. Päiväkoti: Päiväkoti Norlandia Niittytähti n. 1,5km, Kortesuon päiväkoti n. 2,3km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
taloverkko

Hinta

Velaton hinta
155 000 €
Myyntihinta
26 146,93 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 440,94 € / m²
Velkaosuus
128 853,07 €

Vastikkeet

Hoitovastike
273,05 € / kk
Pääomavastike
908,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 181,85 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Hallituksella valtuudet enintään 2 ylimääräisen hoitovastikkeen keräämiseen taloudellisen tilanteen mukaan.

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesimaksuennakko 25,00€/kk/hlö, tasataan kulutuksen mukaan: kylmä vesi 7,00€/m3 ja lämmin vesi 12,50€/m3. Autopaikan hoitovastike 4,30€/ap.jm2/kk.

Rakennusvuosi
2021
Huoneistojen lukumäärä
30
Kerroksia
4
Energialuokka
B2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
4 648,5 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: TL-Maint Oy
Isännöinti
REIM Jyväskylä Oy / Jari Uusitalo, jari.uusitalo@reim.fi, 020 743 8540
Kaavoitustiedot
kartta.jkl.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Jyväskylän paikallisliikenne, lähin pysäkki n. 280m.

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 10. sähköpistokkeita: 13.
Yhteiset tilat
sauna, vinttikomero, urheiluvälinevarasto, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot, lastenvaunuvarasto. Taloyhtiössä muuta: Ilmanvaihtojärjestelmä: Koneellinen tulo/poisto/lämmöntalteenotto. Kiinteistöillä 179-17-172-1 ja 179-17-172-2 on hallinnanjakosopimus yhtiöiden Asunto Oy Jyväskylän Sompa, Asunto Oy Jyväskylän Porkka ja Asunto Oy Jyväskylän Sivakka kanssa.