131 900 €47 m²

Tanhukaari 19 as, Kekkola, Jyväskylä2h+kt+s+lasit.t.

Velaton hinta
131 900 €
Hoitovastike
178,60 € / kk
Asuinpinta-ala
47 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 2
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Kaupunginosa
Kekkola
Kaupunki
Jyväskylä

Löydä uusi kotisi tästä viehättävästä luhtitaloasunnosta Jyväskylän Kekkolassa. Vuonna 2018 valmistunut kaksio tarjoaa modernia asumista rauhallisella alueella, kuitenkin lähellä kaupungin palveluita. Asunnon 47 neliötä on käytetty tehokkaasti, ja se on hyvässä kunnossa. Lisätilaa tuo iso ilta-auringon puoleinen lasitettu terassi.

Asunto Oy Pihlajapiha sijaitsee omalla tontilla ja käsittää kolme asuinrakennusta, joissa huoneistoja on yhteensä 24. Lämmitysmuoto on huoleton kaukolämpö. Asiallisesti hoidetun yhtiön maksuvalmius on ollut hyvä ja uudehko rakennus tarjoaa huoletonta asumista pitkälle tulevaisuuteen.

Kodin sijaiti, rauhallisella Tanhukaarella on erinomainen. Luonto on lähellä viereisessä metsikössä, Ylistönrinteen lehdon luonnonsuojelualueella ja Rantaraitilla. Ylistönrinteen ja Mattilanniemen kampusalueet ovat kävelyetäisyydellä. Alueella on lähikauppa ja keskustan palvelut ovat mukavan pyörämatkan päässä.

Huoneiston kaupan yhteydessä on mahdollista ostaa autokatospaikka.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kekkola
Kohdenumero
80502423
Kerros
1 / 2
Asuinpinta-ala
47 m²
Tontin pinta-ala
2 443 m²
Kokonaispinta-ala
47 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+s+lasit.t.
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Myydään vuokrattuna. Irtisanomisaika vuokranantajan puolelta 6 kk. Vuokra 773 €/kk.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, astianpesukone, liesituuletin, liesi ja erillisuuni. Työtason materiaali: Laminaatti.
Terassin kuvaus
Lasitettu terassi
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi, wc-istuin, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä.
Säilytystilat
Kaapistot ja kylmä ulkovarasto
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2026-2030: - puuosien huoltomaalaus - 10-vuotistakuutarkastus
Tehdyt remontit
2019: Vuositakuutarkastus 2025: Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö

Velaton hinta
131 900 €
Myyntihinta
53 923,78 €
Neliöhinta
2 806,38 € / m²
Velkaosuus
77 976,22 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
178,60 € / kk
Pääomavastike
543,10 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
721,70 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Vesimaksuennakko 25 €/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan (kylmävesi 8 €/m3, lämminvesi 15 €/m3), KTV-vastike 1,80 €/kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Pihlajapiha, Jyväskylä
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Huoneistoissa on taloyhtiön ylläpitämä vähintään yksi liiketunnistin, jota valvoo hallituksen valitsema vartiointiliike. Liiketunnistin voidaan kytkeä huoneistokohtaisesti päälle ja pois, asukkaan valitsemana ajankohtana. Lisäksi huoneistoissa on ns. ryöstökytkin, josta hälytyksiä ottaa vastaan hallituksen valitsema vartiointiliike 24 tuntia vuorokaudessa. Taloyhtiön kiinnitykset: 3 000 000 €.
Rakennuksen tyyppi
Luhtitalo
Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
24
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2018
Kerroksia
2
Energialuokka
Energialuokka: C2013, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 25.10.2027
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
LTO ja koneellinen ilmanvaihto
Tontin koko
2 443 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
J&J Isännöinti Oy, Jukka Nygren, jukka@jjisannointi.fi

Pysäköintitilan kuvaus
Taloyhtiön autopaikat: Autokatospaikat erillisillä osakkeilla. Yhtiön paikat sähköpistokkeelliset pihapaikat 8 kpl, autopaikkavuokra 15 €/kk.