105 000 €78 m²

Tavintie 3 C, Aholaita, Jyväskylä3h,k,p

Velaton hinta
105 000 €
Hoitovastike
312 € / kk
Asuinpinta-ala
78 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
1973
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Aholaita
Kaupunki
Jyväskylä

Nyt myynnissä tilava ja kattavasti remontoitu kerrostalon läpitalon päätykolmio Tavintiellä, erinomaisella sijainnilla lähellä kaupungin keskustaa ja Seppälän monipuolisia palveluita. Koti sijaitsee hissitalon ylimmässä, neljännessä asuinkerroksessa.

Asuntoa on remontoitu laajasti viime vuosien aikana. Erillinen wc on uusittu vuonna 2023 ja kylpyhuone on remontoitu taloyhtiön putkiremontin yhteydessä vuonna 2020. Tyylikäs, vuonna 2025 uusittu keittiö tarjoaa runsaasti kaappi- ja laskutilaa sekä integroidut kodinkoneet. Keittiöön mahtuu hyvin myös suurempi ruokapöytä ikkunan äärelle ja keittiöstä avautuu kaunis maisema aina Jyväsjärvelle asti.

Olohuone on avara ja helposti kalustettavissa isommallekin oleskeluryhmälle. Tilaa jakaa eteiskäytävästä persoonallinen ja tyylikäs tiiliseinä. Olohuoneesta on käynti lasitetulle maisemaparvekkeelle, joka avautuu ilta-auringon suuntaan - täältä avautuvat upeat auringonlaskunäkymät.

Asunnossa on kaksi hyvänkokoista makuuhuonetta, joihin molempiin mahtuu parisänky. Säilytystilaa on runsaasti kaapistojen ansiosta.

Asunto Oy Ahotorppa on suuri, 70 asunnon yhtiö omalla tontilla. Yhtiö käsittää kolme kerrostaloa ja kaksi rivitaloa, ja sitä on hoidettu pitkäjänteisesti. Taloyhtiö on siirtynyt maalämpöön ja remontteja on tehty kattavasti: toteutettuihin hankkeisiin kuuluvat mm. ikkunaremontti, parveke- ja julkisivukorjaukset, vesikattojen kunnostukset, maa- ja piharemontti, käyttövesiremontti ja kylpyhuoneuudistukset. Lisäksi rivitalojen ulkoseinien ja sokkeleiden kunnostus on juuri valmistunut.

Sijainti on erinomainen: kahden kilometrin säteellä kotiovelta sijaitsevat kaupungin keskustan ja Seppälän palvelut, koulu ja päiväkoti. Julkisen liikenteen pysäkit ovat aivan vieressä, ja Jyväsjärven Rantaraitille pääsee helposti lähistöltä.

Varaa rohkeasti oma esittelyaikasi välittäjältä - tämä koti kannattaa tulla katsomaan paikan päälle!

Perustiedot

Sijainti
Tavintie 3 C, 40400 Jyväskylä
Kaupunginosa
Aholaita
Kohdenumero
618594
Kerros
4 / 4
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
78 m²
Tontin pinta-ala
1,04 ha
Kokonaispinta-ala
78 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan / n. 1 kk kaupasta.
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin kalusteeseen integroitu, 2025, erillisuuni Uusittu 2025, induktioliesi uusittu 2025, liesituuletin Aktiivihiilisuodatin, mikroaaltouuni 2025, astianpesukone uusittu 2025, kaapistot Uusittu 2025.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parveke avautuu länteen/luoteeseen
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, erillinen wc, suihku, suihkuseinä, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Kellari
Näkymät
Lounas / Länsi
Tulevat remontit
Päätetyt: Rivitalorakennusten ulkoseinien ja niihin liittyvien muiden rakenneosien korjaustoimenpiteet varsinaisessa yhtiökokouksessa 2025. Korjausurakka valmistunut ja vastaanotettu 17.11.2025.. Suunnitellut: Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista seuraavalle viidelle vuodelle: - Rivitalorakennusten ulkoseinärakenteiden uusiminen ja betonisokkeleiden kunnostaminen sekä takapiha-aitojen uusiminen - Talojen 1,2 ja 3 julkisivuelementtisaumojen uusiminen - Luhtitalon saunaosaston kokonaisvaltainen saneeraus - Lämmitysjärjestelmän tasapainotus Hallitus kirjaa seuraavaan esitettävään hallituksen kunnossapitotarveselvitykseen seuraavalle viidelle vuodelle / pts:aan ulko-ovien uusimisen sekä muita korjaustoimenpiteitä viitaten laadittavaan kuntoarvioon. Hallitus tilannut A-Insinööri Oy:ltä kuntoarvion päivityksen.
Tehdyt remontit
Selvitys aiempina vuosina tehdyistä kunnossapito- ja muutostöistä: - 2000 Ikkunaremontti - 2001 Kaukolämpöremontti - 2006 Lukituksen uusiminen - 2006 Luhtitalon sisäänkäynti ja käytävän ovet - 2008 Kiinteistön kuntoarvio - 2010 Parveke- ja julkisivukorjaus - 2011 Rivitalojen kattokorjaus - 2012 Vesikoururemontti - 2013 Patteriverkoston ja ilmanvaihdon säätö ja puhdistus - 2013 Autolämmityspistokkeiden osittainen uusiminen - 2014 Lämmitysverkoston lineaarinen paineenleikkausventtiili - 2015 Kiinteistön kuntoarvio ja putkistojen kuntotutkimus - 2016 Lvis- hankesuunnittelun aloittaminen (sisältää mm. huoneistojen märkätilojen kartoituksen) - 2017 / 2018 Lvis-putkistosaneerauksen tekniset suunnitelmat - 2019 Maa- ja pihaurakka - 2019 Putkiremontin aloitus - 2020 Käyttövesijohtoremontti, minkä yhteydessä korjaamattomien kylpyhuoneiden saneeraukset. Kerrostalon 1 ja luhtitalon vesikattojen pinnoittaminen. Porrashuoneiden maalaukset A,B,C rapuissa. Kellarikäytävien valaistuksien uusiminen. Talpet CW 10V pesukoneen ja Talpet Eko 4000 kuivauskoneen hankinta. - 2021 Maalämpö- ja poistoilmalämpöpumppujärjestelmä (kaukolämmöstä irtautuminen 17.1.2022) - 2022 Uuden vesiliittymän rakentaminen. Asunnon remontit: Keittiö 2025, WC 2024, Lattioiden uusiminen 2024.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Lähin ruokakauppa sijaitsee noin 1,1 kilometrin päässä. Kauppakeskus Seppään on matkaa noin 1,3 kilometriä. Jyväskylän keskustan palvelut sijaitsevat noin 2,5 kilometrin päässä. Uusi K-Market aukeaa syksyllä 2026, osoitteessa Kärpänkuja 1. n 350 m. Koulut: Halssilan kouluun on matkaa noin 1,1 kilometriä, jossa voi opiskella koko ala-asteen, luokat 1-6. Jyväskylän ammattikorkeakoulu on noin 2,8 kilometrin päässä. Jyväskylän yliopisto sijaitsee noin 3,6 kilometrin päässä. Päiväkoti: Aittorinteen päiväkoti sijaitsee noin 1 kilometrin päässä, Rakenteilla oleva Kivistön päiväkoti avautuu 3.8.2026 osoitteeseen Kärpänkuja 1.
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
JYVÄSKYLÄ

Hinta

Velaton hinta
105 000 €
Myyntihinta
101 323,68 €
Neliöhinta
1 346,15 € / m²
Velkaosuus
3 676,32 €

Vastikkeet

Hoitovastike
312 € / kk
Pääomavastike
42,12 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
354,12 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
15,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 15,00 €/hlö/kk, saunamaksu 12,00 €/kk, autopaikka 10,00 €/kk. Vesimaksu: Kylmävesi 6€/m³, lämminvesi 12€/m³.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Ahotorppa
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1973
Huoneistojen lukumäärä
70
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1973
Kerroksia
4
Hissi
Kyllä
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni/puu
Kattomateriaali
Pelti
Kattotyyppi
Harja
Tontin koko
1,04 ha
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Jyväskylän Kiinteistöpalvelu Oy, Simo Takkinen, Vapaudenkatu 40-42, 40100 Jyväskylä, puh. 010 7786 717
Kaavoitustiedot
Jyväskylän kaupunki/kaavoitus, puh. 014 569 6000
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
Lähimmälle bussipysäkille on matkaa noin 100 metriä. Jyväskylän liikenteen linjat 3, 38, 42 ja 45 kulkee säännöllisesti ympäri Jyväskylää aina keskustaan saakka.
Lämmitys
Maalämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Maalämpö. Poistoilmalämpöpumppu
Kunnan numero
179
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Sauna, uima-allas, talopesula, kuivaushuone, jäähdytetty kellari, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, lastenvaunuvarasto, askarteluhuone, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys, mahdollisuus autopaikkaan, kerhohuone
Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia vinyyli, seinät maalattu, kalusteväli laatoitettu. Olohuone: Lattia vinyyli, seinät maalattu,. Makuuhuone 1: Lattia vinyyli, seinät maalattu,. Makuuhuone 2: Lattia vinyyli, seinät laminaatti. Kylpyhuone: Lattia laatoitettu, seinät laatoitettu. Eteinen: lattia vinyyliä, seinät maalattu. Wc: Lattia laatoitettu, seinät maalattu.