139 000 €102 m²

Viertäjäntie 20, Huhtasuo, Jyväskylä4h+k+kph+s+2wc+var+p+ter

Velaton hinta
139 000 €
Hoitovastike
324,36 € / kk
Asuinpinta-ala
102 m²
Huoneita
4
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Huhtasuo
Kaupunki
Jyväskylä

Laajasti remontoitu perheasunto 16 asunnon rivitaloyhtiöstä.

Asuntoa on remontoitu laajasti vuosien varrella ja erikoisuutena koristeellinen lautakatto palkkeineen. Näkymät suoraan nurmikentälle.

Yhtiössä tehty hyvin remontteja vuosien varrella ja mainittavimmat ovat käyttövesiputket 2024, katto 2017, ikkunat 2013-2019.

Oma lähes 5000m2 tontti. Valokuitu löytyy. Mahdollisuus toiseen parkkipaikkaan.

Aina tavoitettavissa, Petteri Rasinaho petteri.rasinaho@koivulkv.fi 044 3399 343

Perustiedot

Kaupunginosa
Huhtasuo
Kohdenumero
35701776
Asuinpinta-ala
102 m²
Tontin pinta-ala
4 936 m²
Kokonaispinta-ala
102 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Saattaa poiketa nykystandardein laskettavasta.
Huoneiston kokoonpano
4h+k+kph+s+2wc+var+p+ter
Huoneita
4
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
2014 remontoitu edellisen omistajan toimesta.
Keraaminen liesi + uuni, komposiittilavuaari + hana, astianpesukone, jääkaappipakastin, liesituuletin, kaapistot.
Parveke
Kyllä
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi.
Kylpyhuoneen varusteet
2000-luvun alussa remontoitu. 2025 uusittu katto. Pyykkikoneliitäntä, suihku, patteri.
Näkymät
Asunnosta on näköala Huhtasuon palloilukentälle ja sen reunoilta lähtevälle kuntoilu-/hiihtouralle. Suuntana pohjoinen.
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista 2025-2030 -Ilmanvaihdon puhdistus ja säätö 2026. -Sähkökeskuksen uusinta.
Tehdyt remontit
-Raitisilmaventtiilien asennus alakertojen tuuletusikkunoihin 2004. -Salaojien tarkastus 2004/2017. -Ulkovarastot 2kpl ja talojen välissä olevien rappusten kattaminen 2005. -Parkkipaikan puoleisen julkisivun puuosien, kattolippojen uusiminen ja lämmöneristeen lisääminen 2005. -Kaukolämpösaneeraus 2007. -Patteriventtiilien uusiminen 2008. -Jäteaseman rakentaminen 2008. -Varastotilojen kunnostaminen 2010. -Väliaitojen teko takapihoille 2010. -Ulko-ovien ja lukkojen uusiminen 2012. -Etupihan ikkunat uusittu 2013. -Ilmanvaihtokanavat nuohottu 2013. -Parvekkeiden kunnostaminen, paikkaus ja huoltomaalaus 2014. -Takapihan penkereen loivennus 2014/2015/2016. -Talojen välitilan laatoitus 2015. -Yläpohjan lisälämmön eristys 2001/2017. -Vesikattopinnoitteen uusiminen 2017. -Takapihan puolen ikkunoiden uusiminen 2019. -LVIS-hankesuunnitelma / hankkeen suunnittelu 2022-2023. -Uudet käyttövesiputket ja ATK-sisäverkko 2024. -Lämmönjakohuoneen maanpaineseinän korjaus 2024. -Elisa valokuitu-liittymän asennus 2024. -A-talon etupihan asfaltointi ja kunnostus 2025.
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
2000-luvun alussa remontoitu.

Velaton hinta
139 000 €
Myyntihinta
120 474,92 €
Neliöhinta
1 362,75 € / m²
Velkaosuus
18 525,08 €

Vastikkeet

Hoitovastike
324,36 € / kk
Pääomavastike
145,92 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
470,28 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Autopaikka: 5e / kk. Lämminvesi: 12,66e /m3. Kylmävesi: 4,74e /m3. Vesimaksuennakko: Sopimuskohtainen.

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Viertäjäntie 20
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1976
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1976
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Pulpettikatto
Energialuokka
D2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poisto
Tontin koko
4 936 m²
Kiinteistönhoito
Asukkaat itse. Huoltoyhtiö hoitaa lumien luomisen. Talonmiesvuorot on. Raskainta on omistajan mukaan ollut kivienlevitys talvisin.
Isännöinti
Sulun Kiinteistönhoito Oy Harri Koukka p. 040 723 3209 harri.koukka@sulunkh.fi
Kaavoitustiedot
Asemakaava. kartta.jkl.fi
Kuntotutkimus
Asbestit poistettu.
Lämmitys
Kaukolämpö, Ilmalämpöpumppu
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys, Ilmalämpöpumppu. Lisätietoa asunnon lämmityksestä: ILP asennettu 2023
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma