158 000 €35,5 m²

Vapaudenkatu 12, Keskusta, Jyväskylä2h,k,kph

Velaton hinta
158 000 €
Hoitovastike
266,25 € / kk
Asuinpinta-ala
35,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Jyväskylä

Viihtyisä asunto Casa Laurénissa, Alvar Aallon suunnittelemassa rakennuksessa aivan Jyväskylän keskustassa. Casa Laurén kuuluu Aallon varhaisiin Jyväskylän kohteisiin, ja rakennus on paikallisesti tunnettu osa kaupungin arkkitehtuurihistoriaa. Rakennus suunniteltiin 1920-luvulla Hjalmar Laurénille, ja siinä oli alun perin neljä asuntoa sekä myymälähuoneisto. Casa Laurén peruskorjattiin Museoviraston valvonnassa asuinkäyttöön, ja samalla sen ulkoasua palautettiin Aallon alkuperäistä suunnitelmaa mukaillen.

Pohjaratkaisu on kokoon nähden erittäin toimiva. Asunnossa on erillinen makuuhuone, avara oleskelutila keittiön yhteydessä, eteinen sekä kylpyhuone. Kylpyhuoneessa on myös ikkuna, ja kulmahuoneistoon valo tulee kahdesta ilmansuunnasta. Keittiö ja olohuone muodostavat selkeän ja helposti kalustettavan kokonaisuuden. Erillinen makuuhuone tuo arkeen toimivuutta, ja eteisen kaapistot lisäävät säilytystilaa. Yleisilme on vaalea, selkeä ja helposti lähestyttävä.

Sijainti on poikkeuksellisen vahva. Lounaispuisto, yliopiston alue ja keskustan palvelut ovat kaikki aivan lähellä, joten arki toimii sujuvasti myös ilman autoa. Ostajalla on lisäksi mahdollisuus ostaa erillinen autokatospaikka 10 000 euron velattomaan hintaan.

Tämä koti sopii ostajalle, joka arvostaa keskustasijaintia, toimivaa pohjaa ja sitä, että kodilla on myös oma selkeä identiteettinsä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
36251569
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
35,5 m²
Tontin pinta-ala
1 673 m²
Kokonaispinta-ala
35,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kph
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti vapaa.
Keittiön varusteet
Keittiö on osa 19 m2 suuruista tupakeittiötä. Kahdelta sivulta tuleva valo tekee tilasta viihtyisän. Varusteet: jääkaappipakastin, induktioliesi, uuni, liesituuletin ja astianpesukone. Pöytätasot laminaattia.
Kylpyhuoneen varusteet
Vaaleansävyinen kylpyhuone on valoisa. Varusteet: peilikaappi, kylpyhuonekaapisto,
suihku, wc-istuin, bidee-suihku ja pesukoneliitäntä. Laattalattia ja kaakeliseinät.
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero. Irtainvarasto sijaitsee saman yhtiön toisen rakennuksen kellarissa.
Tulevat remontit
17.3.2026 pidetyssä yhtiökokouksessa vahvistettiin kunnossapitotarveselvitys: - Pihan asfaltointi - Portaat pihaan - Palovaroittimien vaihto
Tehdyt remontit
Yhtiössä on 2019 peruskorjattu rakennus A ja uudistuotantona 2019 rakennettu talo B. Korjaushistoria sen jälkeen on: - 2023 Uusittu kaikkiin asuntoihin keittiön allaskaapin vesilukot - 2022 Vesikourujen ja syöksyjen sulanapitokaapeleiden asennus - 2021 Vuosikorjaustyöt
Tietoliikennepalvelut
Kiinteä laajakaistasaatavuus, Valokuitu, Maksiminopeus 1000Mbit/s omalla sopimuksella

Hinta

Velaton hinta
158 000 €
Myyntihinta
91 331,55 €
Neliöhinta
4 450,70 € / m²
Velkaosuus
66 668,45 €

Valinnainen vuokratontti

Lisätietoa tontin lunastuksesta

Tonttiosuus on lunastettu osakkeen osalta.

Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla
Osakkaalla on oikeus lunastaa asunto-osakkeisiin kohdistuva tontin osuus taloyhtiölle.

Vastikkeet

Hoitovastike
266,25 € / kk
Pääomavastike
621,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
887,50 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
- Vesimaksu 25e/kk, tasataan kulutuksen mukaan, kylmä vesi 6e/m3 ja lämmin vesi 12e/m3. - Autokatospaikan hoitovastike on 15e/kk. - Saunamaksu 10e/vuoro/kk

Talon ja tontin tiedot

Taloyhtiön nimi
As Oy Jyväskylän Casa Lauren
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2019
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2019
Kerroksia
3
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Betoni. Pääasialliset rakennusmateriaalit ovat betoni ja puu.
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto. B talossa Huopakate
Energialuokka
E2018
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo, Koneellinen poisto
Tontin koko
1 673 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö, Asukkaat itse. TL Maint Oy
Isännöinti
Reim Jyväskylä Oy / Pia Määttä pia.maatta@reim.fi 020 743 8541
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Jyväskylän kaupunki Ajantasa asemakaava: kartta.jkl.fi
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Lämmitystapa: Kaukolämpö. Lämmönjakotapa: Vesikiertoinen patterilämmitys
Tontin vuokra päättyy
16.01.2048
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Maanvuokraaja
Taaleri tonttirahasto Ky
Tontin omistus
Valinnainen vuokratontti
Kohde sijaitsee valinnaisella vuokratontilla

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
Autokatospaikka. Ostajalla mahdollisuus ostaa autokatospaikka vmh. 10.000 euroa.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Erillinen makuuhuone tekee pohjaratkaisusta käytännöllisen. Huoneeseen mahtuu sänky hyvin, ja kaapistot tuovat lisää säilytystilaa. Ikkuna tuo huoneeseen luonnonvaloa, ja kokonaisuus on rauhallinen.