109 000 €108 m²

Mesikämmen 11 B, Halssila, Jyväskylä5h+k+s+vh+p

Velaton hinta
109 000 €
Hoitovastike
486 € / kk
Asuinpinta-ala
108 m²
Huoneita
5
Kerroksia
2
Rakennusvuosi
1977
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Halssila
Kaupunki
Jyväskylä

Löydä uusi kotisi Jyväskylän Halssilasta, rauhalliselta ja viihtyisältä alueelta, joka tarjoaa loistavat puitteet niin lapsiperheille kuin luonnonläheisyyttä arvostaville. Tämä rivitalokoti Mesikämmen 11:ssä tarjoaa 108 neliötä asumismukavuutta ja kodikkuutta, jossa jokainen perheenjäsen löytää oman suosikkipaikkansa.

Kodin alakerrasta löytyy on tilava ja valoisa olohuone, josta avautuvat näkymät omalle patiolle . Keittiössä on kaikki tarvittava mukavaan arkeen ja ruoanlaittoon. Neljä makuuhuonetta tarjoavat joustavuutta asumiseen, olipa perheesi suuri tai pieni, tai tarvitsetko työhuoneen kotitoimistolle.

Huoneistosta löytyy sauna, jossa voit rentoutua pitkän päivän päätteeksi. Sauna on remontoitu hiljattain, mutta kylpyhuone vaatii remontin.

Autopaikan saa tarvittaessa varustettua sähköauton latauspisteellä, mikä on nykyaikainen lisä arkeen. Taloyhtiö on aktiivinen ja huolehtiva, ja se on tehnyt useita päivityksiä rakennukseen vuosien varrella, kuten kaukolämpökeskuksen uusimisen ja vesikattojen saneerauksen.

Sijainti on erinomainen – koulut, päiväkodit ja paikallisliikenteen yhteydet ovat kävelyetäisyydellä. Lisäksi alue tarjoaa loistavat ulkoilumahdollisuudet lähimetsineen ja pururatoineen, joten luonto ja liikunta ovat aina lähellä.

Tämä koti Mesikämmen 11:ssä odottaa uusia asukkaitaan, jotka arvostavat rauhallista asumista, hyviä palveluita ja aktiivista yhteisöllisyyttä. Älä siis aikaile, vaan tule tutustumaan ja ihastu itse – tämä voisi olla uusi kotisi!

Etu tämän kohteen ostajalle

Tämän kohteen kauppoihin sisältyy täysin veloitukseton oikeusturvavakuutus, joka tuo mielenrauhaa ja turvaa uuden kodin hankintaan.

Lue lisää

Perustiedot

Sijainti
Mesikämmen 11 B, 40400 Jyväskylä
Kaupunginosa
Halssila
Kohdenumero
80494832
Kerroksia
2
Asuinpinta-ala
108 m²
Tontin pinta-ala
8 993,2 m²
Kokonaispinta-ala
108 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
5h+k+s+vh+p
Huoneita
5
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi, erillinen pakastin, erillisuuni, liesituuletin ja liesi. Liesi: Induktioliesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Sisäänvedetty parveke. Parvekkeen suunta: Länsi.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, peilikaappi, pesuallas ja bidee-suihku. Erillisten WC:n lukumäärä: 1. Erillisen WC:n varusteet: WC-istuin, peilikaappi, allaskaappi ja bidee-suihku. Erillisen WC:n kuvaus: Erillinen WC remontoitu 2024.
Säilytystilat
Kylmä ulkovarasto
Näkymät
Yhtiön pihalle
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista seuraavalle viidelle vuodelle: Putkiremontin hankesuunnittelu 2025 Putkiremontin toteutussuunnittelu 2027 Sähkösuunnittelu 2027 Putkiremontin toteutus 2028 Lämmitysverkoston tasapainotus ja suunnittelu 2028 Kunnossapitotarveselvitys perustuu insinööritoimisto Raksystems Oy:n 30.08.2007 laatimaan kuntoarvioon ja yhtiön rakennuksissa ja kiinteistössä jo aiemmin, vuonna 1996 jälkeen, tehtyihin merkittävimpiin kunnossapito- ja muutostöihin.
Tehdyt remontit
Vesikaton pinnoite uusittu 1991, lämmönjakohuoneen saneeraus 2002, ikkunat ja ovet uusittu 2008 sadevesirännit uusittu 2008, ilmanvaihtohormit nuohottu 2010, piha-aidat uusittu 2012, julkisivumaalaus 2013, Molok-syväkeräysastioiden asennus 2015, kaukolämpökeskuksen uusiminen (yhdessä Mesikämmen 7 ja 9 kanssa) 2023, vesikattojen saneeraus 2023, IV-kanavien nuohous 2024, palovaroittimien asennus 2025
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Hyvät ulkoilu mahdollisuudet, hiihtomaa/pururata muutama sadan metrin päässä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Jyväskylä
Tietoliikennepalvelut
Elisa, 25M, Laajakaista, Asukas tekee oman sopimuksen

Hinta

Velaton hinta
109 000 €
Myyntihinta
97 159,51 €
Neliöhinta
1 009,26 € / m²
Velkaosuus
11 840,49 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
486 € / kk
Pääomavastike
166,14 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
655,64 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
18 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Muu vastike: 3,50 € / kk Lisätietoja maksuista: Hallituksella valtuutus periä tarvittaessa yhden kuukauden ylimääräisen hoitovastike. Varsinainen yhtiökokous 14.3.2023 päätti, että taloyhtiö korvaa 2 000€ osakkeenomistajalle, joka käynnistää kylpyhuoneremontin ja samalla uusii lattiakaivon, mikäli se on rakennusteknisesti turvallista. Maksu suoritetaan remontin valmistuttua ja kun valvontaraportti on toimitettu isännöitsijälle. Sähköauton latauspaikka 15€/kk.
Autopaikan kustannukset
5 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Mesileijona
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Kattoremonttilaina päättyy 30.12.2033 sidottu 12 kk euribor + 0,67%. Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 22.10.2018 päätettiin, että osakas voi halutessaan kattaa terassin ns. valokatteella. Kustannukset lupineen ja valvontoineen vastaa kokonaisuudessaan osakas. Taloyhtiöllä on rasitesopimus Mesikämmen 7 ja 9 kanssa koskien lämpö-, vesi-, viemäri ja sähköjohdotuksista. Lisäksi taloyhtiöllä on yhteinen jätteenkeräyspaikka Mesikämmen 9 kanssa. Yhtiöllä on sähköinen pelastussuunnitelma Pelsu palvelussa. Pelastussuunnitelmaan voi tutustua osoitteessa https://pelsu.fi/U/P81. LVIS- remontin hankesuunnitelma on valmistunut. Teknisen suunnitelman tilaamisesta sekä LVIS-urakan kilpailutuksesta tullaan päättämään ylimääräisessä kokouksessa 26.3.2026. Yhtiökokous 18.3.2024 päätti antaa hallitukselle valtuudet lisätä hidaslatauskoteloita tarpeen mukaan, latauskoteloiden käyttäjät maksavat korotettua autopaikkamaksua 15€/paikka/kk. Varsinainen yhtiökokous päätti 14.02.2023, että yhtiö korvaa 2000€ osakkeenomistajalle, joka käynnistää kylpyhuoneremontin ja vaihtaa lattiakaivon samalla. Maksu suoritetaan remontin valmistuttua kun valvontaraportti on palautettu isännöitsijälle. Ylimääräinen yhtiökokous 22.10.2018 päätti, että osakkeenomistaja voi rakentaa valokatteen terassilleen omakustanteisesti. Taloyhtiössä on pitkän tähtäimen korjaussuunnitelma. Taloyhtiön kiinnitykset: 510 746 €.