80 000 €37 m²

Ilmarisenkatu 13-15 B, Puistola, Jyväskylä2h+kk+kh+p

Velaton hinta
80 000 €
Hoitovastike
162,80 € / kk
Asuinpinta-ala
37 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1974
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puistola
Kaupunki
Jyväskylä

Viihtyisä kaksio Jyväskylän ydinkeskustan tuntumassa (halutessasi voit ostaa erikseen myös autotallipaikan hintaan 16 000 €).

Tämä valoisa ja toimivaksi suunniteltu kaksio soveltuu hyvin niin omaan käyttöön, kuin sijoitusasunnoksikin. Kolmannen kerroksen rauhallinen sijainti tuo yksityisyyttä ja tilantuntua ja huoneiston levyinen lasitettu parveke kruunaa kokonaisuuden.

Tilat, jotka toimivat Asuntoon astutaan eteistilan kautta, jonka oikealta puolelta löytyy juuri täysin remontoitu tyylikäs kylpyhuone. Makuuhuone on reilun kokoinen, täynnä kaappitilaa ja sen ikkuna avautuu rauhalliselle takapihalle.

Eteisen vasemmalla puolella on keittiö. Sen iso sisäikkuna olohuoneeseen tekee tilasta avoimen ja valoisan. Olohuone on avara ja tilava ja sieltä askeleet vievät suoraan lasitetulle parvekkeelle, joka toimii ylimääräisenä oleskelutilana ympäri vuoden.

Ilmarisenkadun sijainti on mainio. Täältä on lyhyt kävelymatka Jyväskylän keskustaan, kauppoihin, ravintoloihin ja palveluihin. Kouluihin etäisyydet ovat myös mainiot. Ja joukkoliikenne toimii.

Etsitpä ensimmäistä omaa kotia, muuttoa pienempään tai varmaa sijoitusasuntoa – tämä kaksio istuu jokaiseen näistä. Vuokralaiset arvostavat juuri tätä: remontoitu kylpyhuone, toimiva pohja, hyvä sijainti.

Ilmarisenkatu, Jyväskylä | 2h+k | 3. krs | Lasitettu parveke | Kylpyhuone remontoitu

Tule katsomaan – tähän on helppo rakastua.

Perustiedot

Sijainti
Ilmarisenkatu 13-15 B, 40100 Jyväskylä
Kaupunginosa
Puistola
Kohdenumero
21022372
Kerros
3 / 3
Asuinpinta-ala
37 m²
Tontin pinta-ala
2 527 m²
Kokonaispinta-ala
37 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen ei tarkistusmitattu
Huoneiston kokoonpano
2h+kk+kh+p
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: laminaatti, metalli. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, asennettuja erikoisvarusteita.
Tulevat remontit
HALLITUKSEN SELVITYS KUNNOSSAPITOTARPEESTA VUOSILLE 2026-2030: - käyttövesiputkiremontti - sähkösuunnittelun tarpeen arviointi - ikkunoitten tiivistäminen ja suodattimien vaihto kesällä 2025 Ilmarisenkadun puoleiset ikkunat. Sisäpihan puoleiset ikkunat tarkastetaan. - B-rapun sisään käynnin ulkopuolinen siistiminen - sadevesikourujen puhdistu kevät/syksy - huoneistojen parvekekaiteiden kunnon tarkastus 2027
Tehdyt remontit
Kylpyhuoneremontti valmistui 2026. TALOYHTIÖSSÄ: - 2025 Energiatodistus - Katon uusinta 2025 kevät (Viken Pelti) - 2024 puisteluparvekkeiden sivu-ulkopintojen kunnostus ja maalaus, takasisäänkäynnin pintojen täysi korjaaminen ja maalaus sekä rappusen kiinnitysten uusinta, etupuolen sokkelin pintojen korjaus ja maalaus, kuntosalin seinän korjaus - 2021 kadunpuolen nurmialueiden kallistusten korjaaminen ja pensaiden poisto - 2021 asfalttipainaumien korjaus pääovien ja autohallin edessä - 2021 Tilikaudella 2021 taloyhtiössä vesivahinko, mikä käsittää useamman asunnon. - Kiinteistövakuutus on korvannut osan vahingoista. - 2020 valvontakameran asennuttaminen - 2020 vesivahinkokorjauksia kellarikerroksessa - 2019 LTO-laitteiden huollot sekä vesi- ja Wc-laitteiden korjauksia - 2019 autolämmitys ja valaisin korjauksia - 2019 koodilukituksen asennus talolle - 2018 allasosaston remontin loppuunsaattaminen (talkoilla) - 2018 kadunpuolen autotallin oven kunnostus - 2018 katon saumojen kiristäminen - 2018 kattovuodosta aiheutuneen vesivahingon korjaus - 2017 allasosaston remontin aloittaminen (talkoilla) - 2016 vesivahinkokorjaus - 2016 parvekelasien asennuttaminen - 2015 ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö - 2015 saunan ja pesuhuoneen kunnostus - 2014 patteriventtiilien uusinta ja verkoston tasapainotus - 2013 ilmanvaihdonlämmöntalteenoton asennuttaminen, LTO - 2013 ulko-ovien uusiminen - 2013 lukituksen uudistaminen - 2012 vesivahinkokorjaus - 2011 saunaosaston kunnostamista - 2010 julkisivupellitykset, sadevesijärjestelmän korjaus - 2007 julkisivumaalaukset - 2006 porraskäytävien maalauttaminen - 2005 normaalit huolto ja korjaustyöt - 2004 ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen - 2003 normaalit huolto ja korjaustyöt - 2002 Eskilstunan aukion vastaisen päätyaidan uusiminen - 2002 vesivahingon korjaus yhtiön saunaosaston pukuhuoneessa - 2001 julkisivumaalaus, tuuletusparvekkeiden lattioiden laatoitus - 2000 vesimittariryhmän uusiminen - 2000 elementtien uusintasaumaus - 1999 lasitiilien ja ikkunapenkkien korjausta kellarikerroksessa - 1999 autohallin oven uusiminen - 1999 lämmönjakokeskuksen uusiminen

Velaton hinta
80 000 €
Myyntihinta
77 627,12 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 162,16 € / m²
Velkaosuus
2 372,88 €
Lunastuspykälä
Lunastusoikeus yhtiöllä
Lisätietoa velkaosuudesta
Kattoremontti

Vastikkeet

Hoitovastike
162,80 € / kk
Pääomavastike
22,94 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
185,74 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
29 € / kk
Saunan kustannukset
14,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
henkilöluvun mukaan
Pysäköintimaksu
20.00 e / kk
Muut kustannukset
Luovutusrajoitus: Yhtiöjärjestyksen 14 § mukainen lunastusoikeus

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Ilmarisenkatu 13-15
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1974
Huoneistojen lukumäärä
39
Kerroksia
3
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
2 527 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Kiinteistöhoito KMK Oy
Isännöinti
Jyväskylän Isännöintipalvelu Oy Ylistönmäentie 31 40500 Jyväskylä 050 468 6815 toimisto@jyvaskylanisannointipalvelu.fi

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 18. sähköpistokkeita: 4. piha-autopaikkoja: 9.
Yhteiset tilat
sauna, uima-allas, talopesula, kuivaushuone, väestönsuoja.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: laminaatti. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: vinyyli. Saunassa: laatta. Seinät: Keittiössä: kaakeli, maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Makuuhuoneessa: tapetti, muu. Saunassa: puu.
Lisätietoja makuuhuoneen varusteista
Makuuhuoneen lattia uusittu hiljattain
Olohuoneen varusteet
Olohuoneesta käynti huoneiston levyiselle, lasitetulle parvekkeelle