225 000 €77,5 m²

Korkeakoskentie 27, Keljo, Jyväskylä4h, kt, s, kph, erill. wc, lasitettu parveke

Velaton hinta
225 000 €
Hoitovastike
310 € / kk
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Huoneita
4
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
2022
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keljo
Kaupunki
Jyväskylä

Ensimmäisen kerroksen tyylikäs neliö!

Erittäin toimivapohjainen 77,5m2:n päätynelikko kätkee sisäänsä toimivat tilat niin perhetarpeisiin kuin pariskunnalle. Olohuone ja keittiö sulautuvat miellyttävästi yhteinäiseksi tilaksi. 2 wc:tä helpottaa arjen sujuvuutta. Oleskelutilojen jatkeena viihtyisä, lasitettu parveke. Kiintokalusteissa on panostettu laatuun, ajattomuuteen ja moderniin ilmeeseen.

Asunto Oy Jyväskylän Koskenvaltias on omalla tontilla ja lämpiää kaukolämmöllä. Sijainti on erinomainen vain reilun 2 kilometrin etäisyydellä Jyväskylän keskustasta. Lähistöltä löytyvät mm. erinomainen rantaraitin ulkoilureitti, Keljonkeskuksen laajat kauppapalvelut sekä golfkenttä. Tämän lisäksi lähimmälle bussipysäkille on kävelymatka.

Tämän asunnon yhteydessä on mahdollisuus ostaa kaksi lämmintä autotallia, kooltaan 22,5 m2. Velaton hinta on 25 000 euroa/ kpl.

Soita tai kirjoita ja sovi oma esittelyaikasi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Keljo
Kohdenumero
68396031
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
77,5 m²
Tontin pinta-ala
1,29 ha
Kokonaispinta-ala
77,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h, kt, s, kph, erill. wc, lasitettu parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Vapautuu
Heti vapaa
Lisätietoa vapautumisesta
1.5.2026.
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastin, erillisuuni ja induktioliesitaso, astianpesukone, liesikupu/-tuuletin, kiinteät valaisimet
Työtaso: Laminaatti
Lattia: Kovapuu
Seinät: Maalattu, kalustevälissä levy
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Sisäänvedetty parveke, Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Lounas, Kaakko
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku, suihkuseinä, valaisinpeilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, tilavaraus pesutornille, wc-istuin
Lattia: Laattalattia
Seinät: Laattaseinä. WC: Erillinen wc: valaisinpeili, allaskaapisto, bidee-suihku
Lattia: Laattalattia
Seinät: Yksi seinä laatoitettu, loput maalattu
Kylpyhuoneen yhteydessä toinen wc-tila
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Pihalle Ikkunasuunnat: kaakko, lounas
Tulevat remontit
Hallituksen mukaan kunnossapito on huoltokirjan mukaista ja taloyhtiöllä ei ole näköpiirissä mittavia tai merkittäviä kunnossapitosuunnitelmia seuraavan viiden vuoden ajalle (2.9.2025)
Palvelut
Kilpisen koulu kävellen/pyörällä n. 1,4 km
Ristonmaan päiväkoti kävellen/pyörällä n. 700 m
Keljon marketit, kävellen/pyörällä n. 600 m, autolla n. 1,7 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Jyväskylä
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus

Hinta

Velaton hinta
225 000 €
Myyntihinta
74 934,91 €
Neliöhinta
2 903,23 € / m²
Velkaosuus
150 065,09 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
310 € / kk
Pääomavastike
956 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
1 266 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 20 € / hlö / kk. Kylmä vesi 6 €/m³, lämmin vesi 12 €/m³
Muut kustannukset
Autopaikka AT 2 (osakkeet 12495- 12539) ja AT 3 (osakkeet 12540- 12584) Vh. 25000 €/kpl Mh. 10 872,53 €/kpl. Lainaosuus 14 127,47 € molemmissa paikoissa. Hoitovastike 27 €/paikka/kk Rahoitusvastike 90 €/paikka/kk. Lisätietoa velkaosuudesta: Pankki perii tämän hetkisen hinnastonsa mukaan 390 € ylimääräisestä lyhennyksestä ajan kohdasta riippumatta. Isännöitsijän kulu on 140 €. (tämän hetkisen hinnaston mukaan 4/2026)..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Koskenvaltias
Lisätietoa taloyhtiöstä
Vastaanottotarkastus pidetty 27.10.2022. Hallinnonluovutuskokous pidetty 25.1.2023. Yhtiön tilikausi on 1.7.-30.6. Kiinteistön maapohjan omistus: - Asunto Oy Jyväskylän Koskenvaltias (A) 1800 / 11750, - Kruunuasunnot Oy (B ja C) 4250 / 11750 - Asunto Oy Jyväskylän Keljonkoulu (D ja E) 3800 / 11750 - Asunto Oy Jyväskylän Valkolanrinne (F) 1900 / 11750 Tehty hallinnanjakosopimus 14.9.2017 ja hallinnanjakosopimuksen muutos 8.9.2021. Osapuolet: Asunto Oy Jyväskylän Koskenvaltias, Kruunuasunnot Oy, Asunto Oy Jyväskylän Keljon Koulu ja Asunto Oy Jyväskylän Valkolanrinne. Yhtiöjärjestyksessä on as.oy-laista poikkeavia määräyksiä: 10 § Osakkeenomistajien jälkikäteen rakentaminen. Vastuu osakkeenomistajien jälkikäteen rakentamien huoneistokohtaisten terassilasitusten, asennettujen takkojen tai ilmalämpöpumppujen tai muiden vastaavien jälkikäteen rakennettujen tai asennettujen kohteiden korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja mahdollisista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. 11 § Osakkeenomistajien muutostyöt. Osakkeenomistajilla on oikeus tehdä hallitsemissaan huoneistoissa muutostöitä. Muutostöistä on etukäteen toimitettava hallitukselle kirjallinen työselitys ja piirustukset, jotta hallitus voi arvioida muutostyön laajuuden ja koskevatko työt yhtiön korjaus- ja kunnossapitovastuuseen kuuluvia asioita. Hallituksella on oikeus palkata työn laadun varmistamiseksi ulkopuolinen valvoja osakkeenomistajan lukuun. Muutostöiden aiheuttamista ylimääräisistä kustannuksista ja vahingoista vastaa aina osakeluetteloon merkitty osakkeenomistaja riippumatta siitä onko osakeluetteloon merkitty osakkeenomistaja tai joku aikaisempi osakkeenomistaja ne tehnyt tai teettänyt. Muutostöissä on osakkeenomistajien huomioitava voimassa oleva rakennuslainsäädäntö ja kunnalliset määräykset. Hallituksella on oikeus valtuuttaa isännöitsijä antamaan suostumukset osakkeenomistajien tekemiin muutostöihin. YK. 21.10.2025 Valtuutettiin hallitus perimään tai olemaan perimättä kaksi ylimääräistä yhtiövastiketta taloudellisen tilanteen niin vaatiessa/salliessa ilman ylimääräisen yhtiökokouksen koollekutsumista. Päätettiin periä yksi ylimääräinen hoitovastike tilikaudella 1.7.2025-30.6.2026 alijäämän kattamiseksi. Hallitus päättää ajankohdan. Valtuutettiin hallitus perimään toinen vastike, jos taloudellinen tilanne sen vaatii.