45 000 €60 m²

Kaakonsiipi 2, Sulku, Jyväskylä2h, k, kph, s, las. p

Velaton hinta
45 000 €
Hoitovastike
317,76 € / kk
Asuinpinta-ala
60 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1980
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Sulku
Kaupunki
Jyväskylä

Juuri käyttövesiputki- ja kylpyhuoneremontista valmistunut saunallinen kaksio Jyväskylän Sulussa!

60m2 kokoisen kodin tilat on jaettu toimivasti: avara olohuone, makuuhuone sekä keittiö, joka on varustettu astianpesukoneella. Kylpyhuone ja saunan lattia ovat kokeneet uudistuksia käyttövesiputkiremontin yhteydessä, jolloin myös kylpyhuoneen kalusteet päivitettiin nykyaikaisiksi. Olohuoneesta on käynti lasitetulle parvekkeelle.

Asunto Oy Nokkasopissa on tehty kattavasti remontteja vuosien varrella, vuoden 2025 lopussa valmistuneen käyttövesiputkien uusimisen lisäksi tehtynä on mm. ikkuna, julkisivu- ja vesikattoremontti sekä piha-alueen kunnostus. Asukkaiden käytössä on monipuolisia yhteisiä tiloja, kuten kerhohuone ja askartelutila.

Sijainti Sulussa on erinomainen arjen sujuvuuden kannalta. Lähin linja-autopysäkki löytyy vain sadan metrin päästä, ja Huhtasuon palvelut, kuten koulu, päiväkoti ja ruokakauppa, sijaitsevat noin kilometrin säteellä. Asunto vapautuu viimeistään 1.10.2026, mutta aikaisemmasta vapautumisesta tai vuokrasopimuksen jatkamisesta on mahdollista neuvotella.

Tämä koti tarjoaa hyvän yhdistelmän käytännöllisyyttä ja asumismukavuutta. Ota yhteyttä ja varaa oma esittelyaikasi, niin lähdetään tutustumaan tähän kokonaisuuteen paikan päälle.

Perustiedot

Kaupunginosa
Sulku
Kohdenumero
37596052
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
60 m²
Tontin pinta-ala
3 329,6 m²
Kokonaispinta-ala
60 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, s, las. p
Huoneita
2
Lisätietoa vapautumisesta
Asunnossa vuokralainen. Vuokrasopimus irtisanottu ja asunto vapautuu viimeistään 1.10.2026. Mahdollista neuvotella myös aikaisempi vapautuminen ja vuokralaisen kanssa voi neuvotella myös vuokrauksen jatkamisesta.
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, sähköliesi, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin,
astianpesukone
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Lounas
Kylpyhuoneen varusteet
Wc-istuin, suihku, suihkuseinä, käsisuihku, peilikaappi, allaskaappi,
pesukoneliitäntä, kuivauspatteri.
Säilytystilat
Kellari tai kellarikomero
Näkymät
Ikkunat koilliseen ja lounaaseen.
Tulevat remontit
Hallituksen näkemys kunnossapitotarpeista 2026-2030: Kiinteistön kuntoarvio, Vesikaton pinnoitteen kuntotarkastus 2026, Julkisivun/parvekkeiden kuntokartoitus 2026.
Tehdyt remontit
Sauna on rakennettu jälkikäteen edellisen omistajan toimesta. Rakennuslupa-asiakirjaa ei rakennusvalvonnasta löydy, mutta pohjapiirustus on hyväksytty v. 1993 Jyväskylän rakennusvalvonnan toimesta. Kylpyhuoneremontti tehty ja kalusteet uusittu käyttövesiputkiremontin yhteydessä v. 2025. 1996 vesikattopinnoitteen ja autolämmitystolppien uusiminen 1998 parvekkeiden peruskorjaus, 1999 saunaosaston peruskorjaus, 2000 rakennettu jäteastiakatos, 2002 lämmönvaihdin uusittu, 2003 lämmitysverkoston tasapainotus, 2004 antenniverkon saneeraus, 2006 autolämmitystolppien kaapeleiden uusiminen, 2008 porrashuoneiden ja ovien huoneistojenmaalaus, 2009 sisääntulolippojen rakentaminen 2010 ilmanvaihtojärjestelmän puhdistus, 2012 julkisivu- ja vesikattoremontti, ikkunat ja parvekeovet uusittiin, 2014 lukoston uudelleen sarjoitus, 2015 piha-alueen kunnostus, 2017 porraskäytävien ja yleisten tilojen valaistusmuutokset ja pistorasioiden lisäykset, 2019-2020 salaojitus ja sadevesiviemäröinti, perusmuurien ja piha-alueen kunnostus, 2020 ulko-ovien koodilukot, 2023 ilmastoinnin puhdistus ja säätö, 2024 Käyttövesiputkien uusimisen hankesuunnittelu, 2025 palovaroittimet huoneistoihin. 2026 Käyttövesiputkien, lämmönvaihtimen, ja kylpyhuoneiden lattioiden uusiminen
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Sähkökiuas. Seinämateriaali: paneeliseinä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Ruokakauppa: Sale Huhtasuo n. 1km
Koulu: Huhtasuon yhtenäiskoulu n. 1km
Päiväkoti: Huhtasuon päiväkoti n. 1km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Jyväskylä
TV-palvelut
Kaapeli-TV
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Taloyhtiölaajakaista (10Mbit/s)

Hinta

Velaton hinta
45 000 €
Myyntihinta
26 872,30 €
Neliöhinta
750 € / m²
Velkaosuus
18 127,70 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
317,76 € / kk
Pääomavastike
203,69 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
521,45 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
10,00 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan, ennakkomaksu. 30 € / hlö / kk. Vesimaksu muuttuu ennakoksi 1.7.2026 ja laskutetaan kulutuksen mukaan siitä alkaen. Kylmä vesi 5,67 €/m³ ja lämmin vesi 12,66 €/m³
Muut kustannukset
Lisätietoa velkaosuudesta: Lainaosuuden voi maksaa, ajankohta varmistettava isännöitsijältä. Ostaja vastaa kaikista lainan poismaksusta aiheutuvista kustannuksista. Lainaosuuksien poismaksu kustantaa 390 €/laina..
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Nokkasoppi
Lisätietoa taloyhtiöstä
Käyttövesiputkien, alkuperäisten kph lattioiden uusimisen ja seinäkaivojen muuttaminen lattiakaivoiksi suunnittelu ja kilpailutus on valmistunut 05/2025. Ylimääräisessä yhtiökokouksessa 2.7.2025 päätettiin toteuttaa hanke ja nostaa hanketta varten lainaa 350 000e. Hankkeen kokonaiskustannusarvio 350 000e. Korjaustyön kuvaus, kustannusarvio sekä arviolaskelma huoneistokohtaisista lainaosuuksista/pääomavastikkeista liitteenä isännöitsijäntodistuksella. Osakkailla oikeus maksaa osuutensa hankkeesta hankkeen valmistumisen jälkeen Päivitys 8.4.2026: Hanke on valmistunut 3.2.2026. Hankkeen todelliset kustannukset olivat 331 844e, osakkaille on tehty lainakyselyt, lainaosuus on 33,18e/os. Eräpäivä 5.5.2026. Pääomavastike5 0,3167e/os/kk alk. 1.5.2026. Lainaosuuden jakautuminen ja pääomavastikkeen suuruus laskelma liitteenä isännöitsijäntodistuksella.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo