259 000 €97 m²

Haukkalantie 53, Haukkala, Jyväskylä3h,k,s,2*kph,khh + 2*ak

Velaton hinta
259 000 €
Hoitovastike
349,20 € / kk
Asuinpinta-ala
97 m²
Huoneita
3
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Haukkala
Kaupunki
Jyväskylä

2012 valmistunut kaksitasoinen 97 m²:n kokonaisuus tarjoaa hyvin käytetyt neliöt, kaksi kylpyhuonetta, saunan sekä avaran oleskelutilan, jossa keittiö, ruokailu ja olohuone liittyvät luontevasti toisiinsa.

Asunnon ilme on moderni ja huoliteltu. Tilaa rytmittävät lasikaiteet tuovat sisätiloihin keveyttä ja viimeisteltyä ilmettä, ja sama ajatus jatkuu myös ulkotiloissa, joissa lasikaiteet viimeistelevät kokonaisuuden. Ratkaisu korostaa valoa, avaruutta ja kodin nykyaikaista linjaa ilman, että kokonaisuus menettää lämpöään.

Oleskelutilat muodostavat kodin sydämen. Keittiö ja ruokailutila avautuvat olohuoneen yhteyteen luontevasti, mikä tekee pohjasta toimivan niin arjessa kuin yhdessäolossa. Kaksi makuuhuonetta ja sauna sekä pesutilat tukevat alakerrassa sujuvaa arkea.

Myös taloyhtiön perusasiat ovat kunnossa. Yhtiö sijaitsee omalla tontilla, lämmitysmuotona on kaukolämpö ja lämmönjakona vesikiertoinen lattialämmitys. Ilmanvaihto on koneellinen lämmöntalteenotolla. Huoneiston hoitovastike on 349,20 €/kk.

Haukkala on viihtyisä ja pidetty asuinalue, josta liikkuminen on sujuvaa. Sijainti Haukkalassa on erityisen hyvä sinulle, joka arvostat luonnon ja liikkumisen läheisyyttä. Laajavuori sijaitsee aivan vieressä, joten ulkoilureitit, lenkkipolut, ladut ja monipuoliset liikuntamahdollisuudet ovat helposti saavutettavissa. Alueella yhdistyvät rauhallinen asuminen, vehreä ympäristö ja aktiiviseen arkeen sopivat puitteet.

Ostajalla on mahdollisuus ostaa 2 kpl autokatospaikkoja erilliseen velattomaan 6000 euron kappalehintaan.

Tervetuloa!

Perustiedot

Kaupunginosa
Haukkala
Kohdenumero
51975356
Asuinpinta-ala
97 m²
Tontin pinta-ala
3 802 m²
Kokonaispinta-ala
97 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen, Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Yhtiöjärjestyksen ja isännöitsijäntodistuksen mukaan pinta-ala on 79m2. Sen lisäksi kokonaispinta-ala / asuinpinta-ala 97 m2 sisältää alakerran pesu-, wc- ja säilytystiloja 18 m2.
Huoneiston kokoonpano
3h,k,s,2*kph,khh + 2*ak
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Työtaso: laminaattitaso. Keittiö on moderni ja selkeälinjainen. Kaappi- ja työskentelytilaa on hyvin, ja valkoinen kalustus pitää ilmeen raikkaana ja ajattomana. Kodinkoneet on sijoitettu käytännöllisesti, ja keittiö palvelee arkea tehokkaasti ilman turhaa ahtautta. Varusteina ovat jää- ja pakastinkaappi, liesituuletin, keraaminen liesi ja astianpesukone.
Ruokailutila: Ruokailutilalle on luonteva paikka olohuoneen ja keittiön välissä. Tilaan sopii reilun kokoinen ruokapöytä, ja ikkunat tuovat ruokailutilaan valoa sekä avaruutta. Sijainti osana yhtenäistä oleskelualuetta tekee arjesta sujuvaa.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Toimii hyvänä lisätilana pitkälle vuodesta. Tilaa on oleskeluun ja kalustamiseen, ja näkymä avautuu rauhalliseen, metsäiseen ympäristöön. Parveke tuo asuntoon selvästi lisää asumismukavuutta.
Terassin kuvaus
Asunnossa on terassi. Parvekkeen alla sijaitseva katettu terassi tuo asuntoon suojaisan ja käytännöllisen ulkotilan. Tila sopii hyvin ruokailuun, oleskeluun ja kesäkalusteille, ja katos tekee siitä käyttökelpoisen myös vaihtelevissa sääolosuhteissa. Terassi jatkaa asumista luontevasti ulos ja tuo arkeen lisää viihtyisyyttä.
Kylpyhuoneen varusteet
Kaksi laatoitettua kylpyhuonetta. Alakerrassa paljon lasiseinäpintaa, yläkerrassa
suihkunurkka. Varusteina suihkuseinä, lattialämmitys, wc-istuin ja suihku. WC: 2 erillistä wc tilaa, yksi kummassakin kerroksessa. Yläkerrassa suihku.
Säilytystilat
Ulkovarasto
Tulevat remontit
- 2025 suunniteltu: lumiesteiden asennus B-talon katolle - 2026 päätetty toteuttaa: palovaroittimien uusiminen - 2026 päätetty toteuttaa: katon kuntotarkastus - 2026 päätetty toteuttaa: uuden ruohonleikkurin hankinta
Tehdyt remontit
- 2017 pihan asvaltointi - 2017 ilmanvaihtokoneiden huolto ja säätö - 2021 A4-tilan saattaminen varastoksi - 2023 A3 saunan lattian osakorjaus - 2023 C1/C2 yläpohjan palokatkon korjaus - 2023 A2 asuntojen välisen äänieristyksen parantaminen - 2023 B1 asuntojen välisen äänieristyksen parantaminen - 2023 B3 asuntojen välisen äänieristyksen parantaminen - 2023 C-talon lumiesteiden asennus - 2024 kaiteen asentaminen A4-varastolta lähtevään luiskaan - 2024 A-talon katon paikkaus lumiesteen kohdalta - 2025 A4-tilan saattaminen valmiiksi - 2025 pidempien lumiesteiden asentaminen A-talon katolle
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
Varusteet: sähkökiuas. Sauna on tyyliltään lämmin ja tunnelmallinen. Puuverhoilu tuo tilaan pehmeää ilmettä, ja lauteille mahtuu hyvin useampi saunoja. Kokonaisuus on siisti ja viihtyisä. Seinämateriaali: paneeliseinä. Lattiamateriaali: laattalattia
Tietoliikennepalvelut
Taloyhtiölaajakaista, Kiinteä laajakaistasaatavuus, Palveluntarjoaja: Elisa Ilmoitettu nopeus: 2M Yhteystapa: Taloyhtiölaajakaista

Hinta

Velaton hinta
259 000 €
Myyntihinta
255 972,92 €
Neliöhinta
2 670,10 € / m²
Velkaosuus
3 027,08 €

Vastikkeet

Hoitovastike
349,20 € / kk
Pääomavastike
79,54 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
428,74 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
- Autokatosvuokra: 32,40 €/kk (2 kpl) - Vesiennakko: 80,00 €/kk (4 hlö), tasataan kulutuksen mukaan: kylmä vesi: 5,40 €/m³, lämmin vesi: 10,50 €/m³. Lisätietoa velkaosuudesta: PO1 - Lyhennykset 30.6. ja 31.12. Korko 6 kk euribor + marginaali 0,85 %. Koron tarkistus 21.3. ja 21.9. - Ylimääräisen lyhennyksen voi tehdä kuluitta ajankohdasta riippumatta, jonka laskennasta peritään Tahkolan hinnaston mukainen kulu..

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Haukkalantie 53
Lisätietoa taloyhtiöstä
Onko yhtiössä tekninen valmius sähköauton latauspisteen asentamiseen?: Kyllä, omalla kustannuksella ja yhtiön luvalla. Yleinen hidas sähköauton lataus on tarkoitettu pieneen lataustarpeeseen ja maksaa 12 euroa kuukaudessa.
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
2012
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2012
Rakennusmateriaali
Pääasiallinen rakennusmateriaali: Puu
Kattomateriaali
Peltikate
Kattotyyppi
Harjakatto
Energialuokka
A2013
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo, Koneellinen poisto, Lämmöntalteenotto. Huoneistokohtainen ilmanvaihtokone sijaitsee kodinhoitohuoneessa.
Tontin koko
3 802 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö. HonkoWorks
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Jyväskylä Oy jarkko.marttila@kiinteistotahkola.fi +358 20 748 8325
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Jyväskylän kaupunki. kartta.jkl.fi
Pihan kuvaus
Asunnossa on piha. Asunnon näkymissä korostuu luonnonläheisyys ja rauhallisuus. Pihan ja ympäristön metsäinen maisema tuo omaa suojaa ja tekee kokonaisuudesta viihtyisän.