187 000 €55 m²

Äijäläntie 25 A, Äijälä, Jyväskylä3h,kt,s,las.p

Velaton hinta
187 000 €
Hoitovastike
198 € / kk
Asuinpinta-ala
55 m²
Huoneita
3
Kerros
4 / 4
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Äijälä
Kaupunki
Jyväskylä

Moderni ja hyvin suunniteltu 3h+kt+s+lasitettu parveke -koti uudehkossa yhtiössä Äijäläntie 25:ssä tarjoaa toimivaa asumista järven läheisyydessä omalla tontilla.

Tässä neljännen kerroksen kerrostalokodissa jokainen neliö on tehokkaassa käytössä, ja asunto on todellinen tilaihme. Avara oleskelutila yhdistyy keittiöön, mikä luo miellyttävän ja helposti kalustettavan kokonaisuuden. Keittiössä on nykyaikaiset varustelut, jotka tukevat sujuvaa arkea ja tuovat asumiseen mukavuutta. Makuuhuoneet ovat selkeäpohjaisia ja tarjoavat hyvin säilytystilaa. Tilavassa kylpyhuoneessa on huomioitu arjen käytännöllisyys, ja oma sauna tuo kotiin lisää viihtyisyyttä. Suuri lasitettu parveke jatkaa oleskelutilaa ja maksimoi ulkona oleilun.

Vuonna 2018 valmistunut kerrostalo edustaa uudehkon yhtiön helppoa ja huolettomampaa asumista. Rakennus on suunniteltu nykyaikaisia asumistarpeita silmällä pitäen, mikä näkyy niin talotekniikassa kuin toimivissa yhteisissä tiloissakin. Taloyhtiö sijaitsee omalla tontilla, mikä on pitkäjänteisen asumisen kannalta arvostettu ominaisuus. Piha-alue on siisti ja selkeä, ja se täydentää kokonaisuutta tarjoten miellyttävän ympäristön kotiin saapuessa. Yhtiön yleisilme on hoidettu ja moderni, mikä tukee asumisviihtyvyyttä.

Äijälän kaupunginosa tarjoaa rauhallisen asuinympäristön, jossa jokapäiväinen arki on vaivatonta. Järven läheisyys luo miellyttävän tunnelman alueelle ja tarjoaa mahdollisuuksia ulkoiluun ja virkistäytymiseen. Alueella on hyvät yhteydet ympäröiviin palveluihin, ja arjen peruspalvelut ovat sujuvasti saavutettavissa. Äijäläntie 25:stä on luonteva liikkua sekä jalan, pyörällä että tarvittaessa muilla kulkuyhteyksillä. Asuinalue sopii hyvin niin yksin asuville, pariskunnille kuin pienille perheille, jotka arvostavat rauhallista ja toiminnallista asuinympäristöä.

Tutustu tähän hyvin suunniteltuun ja järven läheisyyteen sijoittuvaan kotiin paikan päällä ja varaa oma esittelyaikasi.

Perustiedot

Kaupunginosa
Äijälä
Kohdenumero
20035742
Kerros
4 / 4
Asuinpinta-ala
55 m²
Tontin pinta-ala
2 566 m²
Kokonaispinta-ala
55 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen, isännöitsijäntodistuksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
3h,kt,s,las.p
Huoneita
3
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi/pakastin. Varustus: liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku, peilikaappi, kiinteät valaisimet, kylpyhuonekaapisto.
Säilytystilat
kellarikomero
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2026-2030: - Ilmastoinnin puhdistus ja säätö - Autosähkölatauskapasiteetin kartoitus - 10-vuotistarkastus - Parvekelasien huolto
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2019 etupihan asfaltointi
Asunnossa sauna
Kyllä
Saunan lisätiedot
sähkökiuas
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: K-Market Äijälä n. 950m, Lidl Jyskä n. 1,5km. Sampoharjun terveysasema n. 6km. Koulut: Jyskän koulu n. 2,8km. Päiväkoti: Väinölän päiväkoti n. 800m.
Kohde on
Osakehuoneisto
Tietoliikennepalvelut
laajakaista

Hinta

Velaton hinta
187 000 €
Myyntihinta
166 926,66 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
3 400 € / m²
Velkaosuus
20 073,34 €

Vastikkeet

Hoitovastike
198 € / kk
Pääomavastike
154 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
352 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

1.6.2026 alkaen hoitovastike 209€/kk (3,80€/m2) ja pääomavastike 121€/kk (2,20€/m2)

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
TV: 2 EUR/kk. Muut maksut: Vesimaksuennakko 20€/hlö/kk, tasaus kulutuksen mukaan, kylmävesi 4,80€/m3, lämminvesi 9,50€/m3.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Väinölän Aurinkoranta
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2018
Huoneistojen lukumäärä
34
Kerroksia
4
Energialuokka
C2013
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
2 566 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: 360 Palvelut Oy
Isännöinti
Oiva isännöinti Oy / Marjo Rasinkangas 010 755 6154
Kaavoitustiedot
kartta.jkl.fi
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Jyväskylän paikallisliikenne, lähin pysäkki n. 400m.

Pysäköintitilan kuvaus
autokatoksia: 6. sähköpistokkeita: 16.
Yhteiset tilat
urheiluvälinevarasto, väestönsuoja, kaapeli-tv, Huoneistokohtaiset varastot. Taloyhtiössä muuta: Yhteisjärjestelysopimus tonttien 237-1, 237-2 ja 237-3 välillä sähkö- ja lvi-viemäreiden ja -putkitusten sijoittamisesta, kulkuoikeuksista, väestönsuojasta, pelastusteistä ja jätehuollosta. Ylimääräinen yhtiökokous päätti syksyllä 2019 lunastaa tontin taloyhtiölle. Tontti on kokonaisuudessaan lunastettu taloyhtiölle 30.9.2021. Yhtiön tilikausi 1.12 - 30.11. Ilmanvaihto: koneellinen tulo- ja poisto.