60 000 €39,5 m²

Taitoniekantie 13 M, Kortepohja, Jyväskylä2h + kk + kph

Velaton hinta
60 000 €
Hoitovastike
156,02 € / kk
Asuinpinta-ala
39,5 m²
Huoneita
2
Kerros
3 / 4
Rakennusvuosi
1968
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Kortepohja
Kaupunki
Jyväskylä

Kompakti ja toimiva koti rauhallisella sijainnilla – heti vapaa

Tämä hyvin pidetty asunto tarjoaa metsänäkymät, paljon säilytystilaa ja arkea helpottavan hissitalon mukavuuden. Taloyhtiössä on tehty merkittävät remontit: käyttövesi- ja viemärisaneeraus on toteutettu, ja kylpyhuone on uusittu ajan hengen mukaiseksi.

Luonto alkaa lähes kotiovelta – erinomaiset ulkoilumahdollisuudet ovat aivan vieressä. Asunto on heti vapaa, joten muuttamaan pääsee ilman odottelua.

Perustiedot

Kaupunginosa
Kortepohja
Kohdenumero
21844774
Kerros
3 / 4
Asuinpinta-ala
39,5 m²
Tontin pinta-ala
2,34 ha
Kokonaispinta-ala
39,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Huoneiston kokoonpano
2h + kk + kph
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
heti
Keittiön varusteet
Liesi: sähköliesi. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jenkkikaappi.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, wc-istuin, suihku, peili.
Tulevat remontit
Ylimääräinen yhtiökokous päätti tilata poistoilman lämmöntalteenoton Are Oy:tä. Toteutus 2025-2026 aikana käyttöönotto keväällä 2026. Urakka rahoitetaan ottamalla korkeintaan 365.000 euroa hoitolainaa 15 vuoden laina-ajalle. Hoitolainasta ei muodostu huoneistokohtaista lainaosuuksia, jotka voisi maksaa pois. Kunnossapitotarveselvitys vuosille 2026-2031: 2031 Kerrostaso-ovien uusiminen. Alustavasti suunnitteilla 2030 A-, B- ja D-talojen salaojien uusiminen. Alustavasti suunnitteilla 2029 Lattiapainumien korjaus. Alustavasti suunnitteilla 2027 Julkisivu- ja parvekeremontti. Huoltosuunnitelmassa 2026 Poistoilman lämmöntalteenotto. Tekeillä 2026 B-talon autotallien ovien uusiminen. Huoltosuunnitelmassa 2026 Patteriverkoston lämmönvaihtimen uusiminen. Tekeillä
Tehdyt remontit
TALOYHTIÖSSÄ: 2025 A-talon autotallien ovet 2024 Lukituksen uusiminen 2023 C-talon salaojan uusiminen 2022 B- ja D-talojen kattojen uusiminen 2020 C-talon takana olevan leikkipaikan uusiminen 2019 Kylmäkoneiden uusiminen 2019 A-talon takana olevan leikkipaikan uusiminen 2019 A-talon vesikatteen uusiminen 2018 Linjasaneeraus 2014 A-talon kellarikäytävien nostoja on tehty uretaanitäytöllä 2013 Pohjaviemäri 2012 B- ja C- talojen elementtisaumat uusittu 2011 C-talon porrasnousujen uusiminen ja seinien alaosien maalaus 2011 Ilmanvaihtokanavien nuohous, mittaus ja säätö 2/2011 2011 Hissit (14kpl) uusittu 2010 D-talon elementtisaumat 2010 C-talon julkisivuelementtien huolto/paikkamaalaus 2010 Lämmitystolpat 2010 Valokuitu 2009 M-rapun pohjaviemärin painuman korjaus 2009 A-talon autohallin lattioiden painuman korjaus 2009 A-talon elementtisaumaukset uusittu 2008 C ja D talon välinen lämpökanaali uusittu 2006 A-D talojen porraskäytävien maalaus 2003 C-talon katon uusiminen 1999 Lämmönvaihtimet uusittu 1996 Huippuimurit uusittu 1992 Ikkunat
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Länsiväylä (K-kauppa), S- kauppa Koulut: Kortepohja
Kohde on
Osakehuoneisto

Hinta

Velaton hinta
60 000 €
Myyntihinta
44 794,42 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
1 518,99 € / m²
Velkaosuus
15 205,58 €

Vastikkeet

Hoitovastike
156,02 € / kk
Pääomavastike
138,26 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
156,02 € / kk
Lisätietoa vastikkeista

Taloyhtiölaina 15.205,58 euroa käsittää B- ja D-talon kattolainan 277,16 euroa, rv 1 =13,83 euroa/kk
ja putkiremonttilainan 14.928,42 euroa, rv 2= 277,16 euroa/kk.
Hoitovastike 1.6. alkaen 4,05 euroa/m2, tietoliikenne 1,95 euroa/kk.

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Muut kustannukset
Muut maksut: Lämmin vesi 16,84 euroa/ m3 ja kylmä 5,58 euroa/m3. Vesiennakko 25 euroa/kk. Tasataan todellisen kulutuksen mukaan. Autopaikka 12 euroa/kk, kylmä paikka 5 euroa/kkLuovutusrajoitus: Parveketupakointikielto 18.2.2025 alkaen

Rakennusvuosi
1968
Huoneistojen lukumäärä
168
Kerroksia
4
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Tontin koko
2,34 ha
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö. Kiinteistönhoidon lisätiedot: Jyväskylän HuoltoSilta Oy ja siivous TL-Maint Oy.
Isännöinti
Jaakko Koivistoinen, Länsiväylä 4 A, puh. 020 740 1767 s-posti: jaakko.koivistoinen@jskipa.fi Jyvässeudun Kiinteistöpaletti
Kaavoitustiedot
Jyväskylän kaupunki, puh. 014- 5696000

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokkeita: 88. piha-autopaikkoja: 8. autohallipaikkoja: 51.