239 000 €94 m²

Vaasankatu 9, Keskusta, Jyväskylä4h+k+rt+kph+parveke

Velaton hinta
239 000 €
Hoitovastike
470 € / kk
Asuinpinta-ala
94 m²
Huoneita
4
Kerros
4 / 5
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Jyväskylä

Valoisa ja tyylikäs koti Jyväskylän sydämessä

Etsitkö tilavaa ja huolella pidettyä kotia erinomaisella sijainnilla? Tämä neljännen kerroksen huoneisto tarjoaa modernia asumista ja upeita näkymiä aivan yliopiston kampuksen ja keskustan palveluiden välittömässä läheisyydessä.

Asunnossa on kolme makuuhuonetta, olohuone ja keittiö, lisäksi erillinen ruokailutila tuo ripauksen arjen luksusta ja tilaa yhteisille illallisille. Vuonna 2021 täysin remontoitu kylpyhuone on toteutettu tyylikkäillä materiaaleilla – täällä silmä lepää. Neljännen kerroksen korkeus ja olohuoneen suuret ikkunat takaavat hienot, avarat näkymät, jotka tuovat kotiin runsaasti luonnonvaloa. Lasitettu parveke lisää asuinmukavuutta ja paikan nauttia ulkoilmasta omassa rauhassa.

Asunto Oy Jyväskylän Vaasankatu 9 on rauhallinen ja viihtyisä taloyhtiö, vaikka ollaankin aivan kaupungin ytimessä. Kävelymatkan päästä löytyvät niin Lounaispuiston tunnelma, yliopiston kirjasto kuin keskustan kattavat palvelutkin. Yhtiössä on tehty kattavasti remontteja mm. linjasaneeraus, hissin uudistaminen, kattoremontti ja siirtyminen maalämpöön.

Tämä on täydellinen valinta sinulle, joka arvostat urbaania elämää, mutta haluat kodiltasi rauhaa ja tilaa hengittää.

Ota yhteyttä ja mennään katsomaan.

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
20141536
Kerros
4 / 5
Asuinpinta-ala
94 m²
Tontin pinta-ala
1 411 m²
Kokonaispinta-ala
94 m²
Pinta-alojen lisätiedot
yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
4h+k+rt+kph+parveke
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Asuntoon on tehty laaja pintaremontti 2012 ja kylpyhuone on remontoitu 2021.
Lisätietoa vapautumisesta
sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Liesi: induktio, erillisuuni. Työtasot: laminaatti. Kylmäsäilytys: jääkaappi. Varustus: astianpesukone. Keittiön lattiaan asennettu vinyylilankku 2026.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Tyyppi: lasitettu.
Kylpyhuoneen varusteet
Varustus: suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, wc-istuin, suihku.
Säilytystilat
kellarikomero, vinttikomero
Tulevat remontit
- Saunan pukuhuoneiden kunnostaminen - Jäteaseman uudistaminen (piharemontin yhteydessä) - Piharemontti (sisältäen salaojajärjestelmän ja sadevesien ohjaus) - Autotallirakennuksen kattokaiteiden kunnostus tai uusiminen
Tehdyt remontit
Kylpyhuone 2021 TALOYHTIÖSSÄ: 2000–2001 Julkisivuremontti ja ikkunoiden uusiminen 2004–2005 Putkiremontti vaihe 1 2006–2007 Putkiremontti vaihe 2 2009 Putkiremontti vaihe 3, linjasäätöventtiilit ja patteritermostaattien asennus 2010 Porraskäytävien maalaus 2010 Lukkojen uudelleen sarjoitus Abloy Exec-sarjaan 2010 Vaakakourut korjattu ikikourumenetelmällä, syöksytorvet uusittu ja vesivuotovahinko 2013 Autolämmityspistorasioiden uudistaminen ja lisääminen 2013 Postiluukkujen suurentaminen 2014 Ilmanvaihdon lämmöntalteenottolaitteiston asennuttaminen 2014 Lämpimän käyttöveden kiertopumpun uusiminen 2015 Sähkönousujen ja jakotaulujen uusiminen, antenniverkko 2015–2016 Hissin uudistaminen 2015–2016 Talon pääoven uusiminen 2016 Turvakameran asentaminen talolle 2017 Talon ja autotallien välisen lämmitysputkiston uusinta 2018 Ulkovalaisimien asennuttaminen 2019 Maalämpöön siirtyminen 2019 Lisävalaistuksen asentaminen piha-alueelle 2019 Saunan löylyhuoneen panelointi ja uudet lauteet 2021 Autotallirakennuksen sokkelin ja rapattujen osien huoltomaalaus 2024 Takaovi vaihdettu uuteen alumiiniseen oveen 2025 Vesikaton peltikate, kattoturvatuotteet, sekä rännilämmitykset uusittiin. Pääsisäänkäynnin lipan sekä Vaasankadun puoleisten erkkereiden (3kpl) katteet uusittiin. Väestönsuojan poistumiskuilun peltilippa uusittiin. 2025 Ullakolle, kellariin ja autotallirakennukseen uusittiin alkuperäisiä ikkunoita yhteensä 9 kappaletta, joita ei oltu uusittu ikkunaremontin yhteydessä.

Velaton hinta
239 000 €
Myyntihinta
227 730,05 €
Lainaosuuden maksu
Kyllä
Neliöhinta
2 542,55 € / m²
Velkaosuus
11 269,95 €
Lisätietoa velkaosuudesta
Velkaosuudet 5395,19€ ja 5874,76€ koskevat vesikaton uusimista. Asunto koostuu yhtiöjärjestyksen mukaan kahdesta osakesarjasta, joten lainojakin on kaksi.

Vastikkeet

Hoitovastike
470 € / kk
Pääomavastike
137,24 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
607,24 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Saunan kustannukset
15,00 e / kk
Vesimaksun lisätiedot
oma mittari
Pysäköintimaksu
30.00 e / kk
Muut kustannukset
Muut maksut: Vesi kulutuksen mukaan: Kylmävesivastike 8,5€/m³ Lämminvesivastike 14€/m³

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Vaasankatu 9
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1960
Huoneistojen lukumäärä
34
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018
Energiatodistus
Kyllä
Kiinteistön antennijärjestelmä
kaapeli-tv
Tontin koko
1 411 m²
Kiinteistönhoito
huoltoyhtiö
Isännöinti
Jyväskylän Kiinteistöpalvelu Oy Jari Mäkelä 0107786723

Pysäköintitilan kuvaus
autotalleja: 6. sähköpistokkeita: 11.
Yhteiset tilat
sauna, talopesula, kuivaushuone, vinttikomero, kellarikomero, urheiluvälinevarasto, väestönsuoja.
Pintamateriaalit
Lattia: Keittiössä: vinyyli. Pesutiloissa: laatta. Olohuoneessa: laminaatti. Makuuhuoneessa: laminaatti. Seinät: Keittiössä: maalattu. Pesutiloissa: kaakeli. Olohuoneessa: maalattu. Makuuhuoneessa: maalattu, tapetti.