79 000 €35 m²

Voionmaankatu 9, Mäki-Matti, Jyväskylä2h, kk, kph, vh, parveke

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
140 € / kk
Asuinpinta-ala
35 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 6
Rakennusvuosi
1962
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Mäki-Matti
Kaupunki
Jyväskylä

Kompakti kaksio Mäki-Matissa!

Suositulla Mäki-Matin alueella sijaitseva ensimmäisen kerroksen kaksio. Hissillisessä talossa sijaitseva parvekkeellinen koti on hyvin suunniteltu ja neliöihin on saatu mahtumaan kaikki arjen kannalta tarpeellinen.

Taloyhtiössä on tehty paljon isoja saneerauksia. Vuosien varrella on remontoitu muun muassa käyttövesiputket, julkisivut, parvekkeet ja hissit sekä viemärit ovat pinnoitettu.

Huoneisto on heti vapaa!

Lähikauppa on aivan vieressä ja oppilaitokset sekä keskustan palvelut ovat kävelyetäisyydellä.

Soita ja sovi oma esittelyaikasi välittäjältä!

Perustiedot

Kaupunginosa
Mäki-Matti
Kohdenumero
1411922
Kerros
1 / 6
Asuinpinta-ala
35 m²
Tontin pinta-ala
2 544 m²
Kokonaispinta-ala
35 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, kk, kph, vh, parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
27.4.2026
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, kaapistot, sähköliesi, liesituuletin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
lasitettu. Parvekkeen suunta: itä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone: suihku, suihkuseinät ovin, pesukoneliitäntä, wc-istuin, lavuaari, peilikaappi, kiinteät valaisimet
Säilytystilat
Kaapistot, ullakkokomero
Ikkunoiden suunta
itä
Näkymät
kadulle
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista seuraaville 5 vuodelle (14.4.2025): kylpyhuonekorjaukset/ taloyhtiön osuudet, vesikaton uusiminen, väestönsuojan lattian maalaus, puuaitojen kunnostus tai uusiminen, ilmanvaihtokanavien puhdistus ja virtaamien säätö. Näiden lisäksi 2025 taloyhtiön kokouksessa vahvistetussa PTS:ssä on lämmönsäätöjen tarkastus/perussäätö sekä patteriventtiilien ja termostaattien uusinta ja lämmönvaihtimen uusiminen.
Tehdyt remontit
Asuntojen ikkunoiden ja parvekeovien uusinta 1996, huoneistokohtaiset termostaatit ja lämmitysjärjestelmän tasapainotus 1999, piha-alueen pintakorjaus ja sadevesijärjestelmän korjausta 2000, käyttövesiputkiston ja lämmönjakolaitteiston uusinnat 2004, antenniverkoston saneeraus 2005, kiinteistön julkisivusaneeraus 2008, porraskäytävien ja liiketilan ulko-ovet uusittiin 2009, vesikaton huoltomaalaus, lukitussarjoituksen uusiminen 2010, viemäreiden pinnoitus 2012, LVIRS-kuntoarvio, hissien kuntoarvio, julkisivun/parvekkeiden (tarvittavilta osin) kuntoarvio 2016, parvekeremontti, autotallinovien uusiminen, puisteluparvekkeiden ikkunoiden ja ovien uusiminen 2018, vesikaton kulkusillat, asuinhuoneistojen märkätilatarkastusraportti 2019, teetetty alustavat sadevesi- ja salaojaverkoston kunnon selvitykset 2020, julkisivulevyjen tarkastus 2022, jätekatoksen rakentaminen, sähköjärjestelmän saneeraus (kiinteistön uusi pääkeskus, uudet mittarikeskukset, asuntojen ja yhteistiloissa olemassa olevien ryhmäkeskusten ja näiden välisten kaapelointien uusiminen, tv-antennikaapelointien uusiminen ja yleiskaapeloinnit (ns. datakaapeli/kuitu) kiinteistön jakokeskuksesta jokaiselle asunnolle, asuntoihin asennettu verkkovirralla toimivat palovaroittimet, piha-alueella autopaikkojen sähköistykset uusittu niin, että tulevaisuudessa valmiudet sähköautojen puolinopeille latauspisteille, piha-alueen valaistuksen uusiminen, yhteisten tilojen uusimista tarvittavassa laajuudessa (mm. porrashuoneen valaistus, sauna-, pesul- ja varastotilojen sähköistyksen uusiminen), hissien uusiminen, taloyhtiön sauna- ja pesulaosastojen saneeraus sekä kellaritilojen järkevöittäminen, kellarikäytävien maalaukset, sadevesi- ja salaojajärjestelmän saneeraus erikseen suunnitellussa laajuudessa, julkisivulevytysten korjaukset rappukäytävien kohdilta 2023 - 2024, elektromekaaninen lukitus (Iloq) 2024. Kellarikerroksen alkuperäisten ikkunoiden uusiminen (ei uusittu ikkunaremontissa) 2024-2025
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Ei
Palvelut
Jyväskylän ammattikorkeakoulu (kävellen) (etäisyys n. 0.22 km), Jyväskylän Yliopisto (kävellen) (etäisyys n. 0.5 km), Jyväskylän normaalikoulu (kävellen) (etäisyys n. 0.28 km), Normaalikoulun yläkoulu ja lukio (kävellen) (etäisyys n. 0.5 km), Cygnauksen päiväkoti (kävellen) (etäisyys n. 0.15 km), S-market Mäki-Matti (etäisyys n. 0.02 km), K-market Kymppi (kävellen 800m) (etäisyys n. 1.1 km)
Lisätiedot
Varsinaisessa yhtiökokouksessa 2025 hallitus valtuutettiin perimään tarvittaessa 1-2 kuukauden ylimääräinen hoitovastike, sekä muuttamaan rahoitusvastikkeiden suuruutta tarvittaessa esim. korkomuutosten takia..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei

Hinta

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
62 554,63 €
Neliöhinta
2 257,14 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
140 € / kk
Pääomavastike
151,36 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
291,36 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
15,00 EUR/kk
Vesimaksun lisätiedot
mittauksen mukaan kylmä vesi 6,20 €/m3 ja lämmin vesi 12,50 €/kk.
Muut kustannukset
Autopaikkavuokra 20 €/kk, autotallivuokra 100 €/kk.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Voionmaankatu 9
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1962
Rakennusvuoden lisätiedot
1962
Huoneistojen lukumäärä
74
Liiketilojen pinta-ala
166 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
2
Kerroksia
6
Energialuokka
E2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Liitetty yhtiön kaapeli-tv liittymään
Tontin koko
2 544 m²
Liikenneyhteydet
Paikallisliikennepysäkki (etäisyys n. 0.25 km)

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 5, sähköpistokepaikkoja: 28, lisätietoa: 4 autotallia osakkeina. Muut paikat yhtiön omistuksessa.
Yhteiset tilat
Sauna, pesuhuone, pukuhuone, kuivaushuone, pesutupa pyörävarasto, huoneistokohtaiset varastot ullakkokerroksessa, hissi, kaapeli-TV, jätekatos
Lainalaskuri