188 000 €95 m²

Soidintie 1 B, Köhniö, Jyväskylä4h+k

Velaton hinta
188 000 €
Hoitovastike
484,50 € / kk
Asuinpinta-ala
95 m²
Huoneita
4
Kerroksia
1
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Kaupunginosa
Köhniö
Kaupunki
Jyväskylä

Köhniön suositulla alueella sijaitseva koti tarjoaa aktiiviselle perheelle tai luonnonläheisestä elämästä haaveilevalle erinomaiset puitteet. Metsäpolut ja ladut alkavat lähes kotiovelta, Buugin liikuntakeskus ja Köhniöjärven uimarantakin ovat vain lyhyen kävelymatkan päässä. Täällä arki on sujuvaa ja vapaa-aika täyttyy ulkoilusta, liikunnasta ja järvenrantatunnelmasta, kaikki tämä rauhallisessa, yhteisöllisessä ympäristössä, jossa valmis pientaloalue takaa viihtyvyyden vuosiksi eteenpäin.

Huoneisto on kokenut kattavan remontin vuosina 2018-2019: moderni Puustellin keittiö Siemensin kodinkoneilla, päivitetyt ylä- ja alakerran wc-tilat, raikas kylpyhuone ja oma sauna Harvia Forten heti valmiilla kiukaalla luovat arkeen ripauksen luksusta. Asunnossa on kaksi kerrosta. Sisääntulokerroksessa on reilunkokoinen eteinen, kaksi makuuhuonetta, joista toinen takalla, kylpyhuone kodinhoito pisteellä ja sauna. Tästä kerroksesta löytyy myös erillinen wc, varastotilaa ja vaatehuone. Yläkerrassa sijaitsee kolmas makuuhuone, tilava olohuone, keittiö ja ruokailutila sekä erillinen wc. Materiaalivalinnoissa on panostettu viihtyvyyteen, jotka tekevät kodista kutsuvan.

Taloyhtiöstä on pidetty erinomaista huolta: suuret remontit on tehty, ja tulevat huoltotoimet ovat maltillisia. Kiinteistö lämpenee energiatehokkaasti kaukolämmöllä ja lämmönjako on vesikiertoisilla pattereilla. Huoltoyhtiö vastaa kiinteistön hoidosta, joten voit unohtaa talonmiesvuorot ja keskittyä nauttimaan kodistasi. Jokaiselle huoneistolle kuuluu oma autotalli, mikä on alueella todellinen etu, autolle löytyy paikka säällä kuin säällä.

Palvelut ovat lähellä: lähikaupat, koulut ja päiväkodit löytyvät turvallisen matkan päästä, ja bussipysäkille kävelet muutamassa minuutissa. Luonto ja liikunta ovat osa arkea: Laajavuoren laskettelukeskus, metsäpolut ja Köhniöjärven uimaranta tarjoavat monipuoliset harrastusmahdollisuudet. Alueen aktiivinen asukasyhdistys järjestää yhteistä tekemistä ja pitää huolta viihtyisästä naapurustosta.

Tässä kodissa yhdistyvät mukavuus, toimivuus ja yhteisöllisyys, tule toteamaan paikan päälle, miksi Köhniö on niin monen suosikkivalinta. Ja jos kaipaat aamu-uintia, avantouintia tai lenkkiä metsäpoluilla, täällä se onnistuu vaikka ennen aamukahvia.

Ota yhteyttä, niin sovitaan esittely. Tämä koti odottaa uusia tarinoita! Tervetuloa kotiin!

Perustiedot

Sijainti
Soidintie 1 B, 40630 Jyväskylä
Kaupunginosa
Köhniö
Kohdenumero
614556
Kerroksia
1
Asuinpinta-ala
95 m²
Tontin pinta-ala
5 528 m²
Kokonaispinta-ala
95 m²
Huoneiston kokoonpano
4h+k
Huoneita
4
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan
Keittiön varusteet
Jääkaappi, pakastekaappi, erillisuuni, induktioliesi, liesituuletin, astianpesukone, kaapistot.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Sauna, sähkökiuas (heti valmis Harvia Forte-kiuas), kylpyhuone, erillinen wc (2kpl), suihku, suihkuseinä (käännettävä seinä), peilikaappi (molemmissa wc:ssä), allaskaappi (molemmissa wc:ssä), pesukoneliitäntä, lattialämmitys (kylpyhuoneessa, sähköinen). Pyyhepatteri (kylpyhuoneessa, vesikieroinen)
Säilytystilat
Vaatehuone
Tulevat remontit
Suunnitellut: Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista vuosille 2025-2029: - Palovaroittimien asennus 2025 - A- talon autotallien katon uusinta - Yläkerran, takapihan puoleisen ikkunan kunnostus/vaihto - Katon kunnostus tarpeiden mukaan
Tehdyt remontit
Yläkerran julkisivunpuoleiset ikkunat n. 1988, nousujohdot, sähköpäätaulut 1999, vesikatto 2001, antenniverkon saneeraus 2004, käyttövesiputkisto, takapihan sadevesiviemärijärjestelmä 2005, perusmuurin kosteuseristys 2005, lämmityksen alajakokeskuksen uusinta 2007, - julkisivujen yläkerran puuosien ja autotallien ovien tarkistus ja maalaus 2008 , autolämmitystolppien asennus 2009, ulkopuolisten betoniosien maalaus 2013, JV-linjojen pesu ja kuvaus 2013, piipunpellitykset ja syöksytorvien korjaus 2013 , autotallien ja patioiden vesieristys+salaojitus ja B-talon betoniseinien kunnostus 2014, kosteuskartoitus 2014, lämpökuvaukset 2014, takaovien tiivistysten parantaminen 2016, viemärien sukitus 2018, tonttiviemärin uusinta 2018, autotallien ovien uusiminen 2019, Iv-kanavien ja piippujen nuohous 2019, piipun juuren paikkaus 2019, etuovien lukkojen uusiminen 2020, taka-ovien uusiminen 2020, korvausilmaventtiilien lisäys 2021–2022, sulanapitokaapelien uusinta 2023, julkisivun huoltomaalaus ja tiiliseinän puhdistus 2024, ikkunoiden hyttysverkkojen uusinta 2024.. Asunnon remontit: Vuonna 2018-2019 keittiö (Puustelli) ja kodinkoneet uusittu (Siemens), yläkerrassa sisäkatto, valokatkaisimet, pistorasiat uusittu, upotetut valot asennettu, ylä- ja alakerran wc:t uusittu kalusteineen, kylpyhuone ja sauna remontoitu ja uusittu pohjatöineen. Yläkerrassa parketti hiottu, keittiöön uusittu laminaatti lattia sekä kaikki seinäpinnat maalattu tai tapetoitu.
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: Keljon kauppakeskus 5 km, K-Supermarket Länsiväylä 2 km, S-market Savela 1,8 km ja K-Market Kypärätie 1,6 km päässä. Koulut: Kortepohjan päiväkotikoulu 2,5 km ja Kypärämäen koulu 1,1 km päässä. Laajavuoren laskettelukeskus Laajis 2,2 km, Buugi Liikunta- ja Hyvinvointikeskus 650 metrin ja Köhniöjärven uimaranta 400 metrin päässä.
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Ei
Postitoimipaikka
JYVÄSKYLÄ

Hinta

Velaton hinta
188 000 €
Myyntihinta
188 000 €
Neliöhinta
1 978,95 € / m²

Vastikkeet

Hoitovastike
484,50 € / kk
Pääomavastike
/ kk
Yhtiövastike yhteensä
484,50 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Autopaikka 10,00 €/kk. Kylmä vesi 6,20 €/m3. Lämmin vesi 14,00 €/m3.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto-osakeyhtiö Köhniönrivi
Rakennuksen tyyppi
Rivitalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
14
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Hissi
Ei
Taloyhtiössä on sauna
Ei
Rakennusmateriaali
puu/betoni/tiili
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Pulpetti
Tontin koko
5 528 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
REIM Mervi Hautanen, 020 743 8550, mervi.hautanen@reim.fi
Kaavoitustiedot
Jyväskylän kaupunki / kaavaosasto
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
Erämiehenkadulla useampi bussipysäkki 100 metrin päässä.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
179
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, kaapeli-TV, mahdollisuus autopaikkaan, yhteiskäytössä oleva autotalli
Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia laminaatti / seinä maalattu / katto mdf-paneeli. Olohuone: Lattia parketti / seinä tapetti, maalattu / katto mdf-paneeli. Makuuhuone 1: Lattia parketti / seinä tapetti, maalattu / katto mdf-paneeli. Makuuhuone 2: Lattia laminaatti / seinä tapetti, maalattu / katto maalattu. Sauna: Lattia laatta / seinät puupaneeli, kikaan takana betoniseinä, joka pinnoitettu / katto puupaneeli. Kylpyhuone: Lattia laatta / seinät laatta / katto paneeli. Eteinen: Lattia korkki / seinät maalattu / katto maalattu. Wc: Yläkerta: Lattia laatta / seinät laatta, yksi seinä maalattu / katto mdf-paneeli. Takkahuone: Lattia puulattia / seinä tapetti, maalattu / katto maalattu. Porrastaso: Lattia korkki / seinät maalattu / katto maalattu. Varasto: Lattia maalattu / seinät maalattu / katto maalattu. Wc: Alakerta: Lattia maalattu laatta / seinät maalattu / katto maalattu.