79 000 €47,5 m²

Puistokatu 31, Keskusta, Jyväskylä2h, k, kph, vh

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
237,50 € / kk
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Huoneita
2
Kerros
1 / 5
Rakennusvuosi
1960
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Jyväskylä

Vuokrattu kaksio keskustassa!

Talon ensimmäisessä kerroksessa sijaitseva hyväkuntoinen kaksio. Kompaktin kodin pohjaratkaisu on tehokkaasti suunniteltu ja neliöt ovat järkevästi käytetty. Huoneiston kaikki pinnat on uusittu vuosina 2008-2011 ja kylpyhuone on uusittu vuonna 2014.

Taloyhtiö on valmistunut vuonna 1961 ja on omalla tontillaan. Yhtiö käsittää kaikkiaan 42 asuinhuoneistoa ja lämpiää kaukolämmöllä. Taloyhtiössä on uusittu mm. ikkunat, käyttövesijohdot, viemärit sekä sähkönousut.

Asunto on vuokrattu toistaiseksi voimassaolevalla vuokrasopimuksella. Vuokran määrä on 590 e/kk + vesi ja sähkö.

Kaikki keskustan palvelut ja oppilaitokset löytyvät kävelymatkan päästä.

Soita tai kirjoita ja sovi oma yksityisesittelyaikasi välittäjältä!

Perustiedot

Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
1410866
Kerros
1 / 5
Asuinpinta-ala
47,5 m²
Tontin pinta-ala
1 175 m²
Kokonaispinta-ala
47,5 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, vh
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Kunnon lisätiedot
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, kaapistot, induktioliesi, erillisuuni, liesituuletin/suodatin
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Suihku/suihkukaappi, peili, kiinteät valaisimet, allaskaapisto, pesukoneliitäntä, kuivauspatteri
Säilytystilat
Kaapistot, ullakko- ja kellarikomero.
Ikkunoiden suunta
itä
Näkymät
kadulle
Tulevat remontit
Hallituksen kunnossapitotarveselvitys viidelle vuodelle (24.2.2025): Puistokadun puoleisen seinustan vedenohjaukset ja patolevyt (jos asfaltointi poistetaan), puisteluparvekkeen ja alapuolisten parvekkeiden vedenohjaus ja pintavauriot, salaojat, hissien kunnostus/modernisointi, huoneisto-ovien uusiminen, vesikattosaneeraus, iv-puhdistus ja säätö, julkisivun paikkakorjaukset (suositus 2029)
Tehdyt remontit
Ikkunat uusittu 2000, lukitus uusittu 2002, parvekeremontti 2004, tukimuurin ja B-rapun lipan korjaus 2007, julkisivuremontti, lämpövillan asennus ja kaapeli-TV, autotallin katon kunn. 2008, vesivahinkokorjaus 2009, taloyhtiölaajakaista 2012, kattokorjauksia ja lumiesteet 2013, linjasaneeraus, käyttövesijohdot, viemärit, sähkönousut ja lämmöntalteenoton asennuttaminen, uudet kylpyhuoneet, antenni- ja tietoliikenneverkon uusinta, vanhan öljysäiliön poisto, talopesulan ja kuivaustilan uusinta, porraskäytävien ja lattiamateriaalien uusinta ja maalaus, autolämmityksen uusinta, piha-alueen kunnostusta, sähköt ja vikavirtasuojat 2014, linjasaneerauksen loppuunsaattaminen 2015, normaalit huoltokorjaukset 2016, hissihuoltoja, kadulta kellariin valuvan veden poisto, LTO-suodattimien vaihtoa ja huoltoa 2017, hissihuoltoja, lukkokorjauksia, LTO-suodattimien vaihtoa ja huoltoa 2018, kellarin viemärivahinkokorjaukset (vahinko aiheutunut kaupungin runkoviemärijärjestelmän toimista, korjausten kustannukset korvannut JKL Kaupunki/Aarsleff Oy) 2019, ulko-ovien uusiminen 2020, piipun pellitys, kuntoarvio, lukituksen uusiminen Iloq-järjestelmään 2021, Molok jätekeräysjärjestelmä yhdessä Tellervonkatu 23:n kanssa 2022, kameravalvonta 2022
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Puistokoulu (1.-6.lk) (etäisyys n. 0.5 km), Päivärinteen päiväkoti (etäisyys n. 0.5 km), S-Market (etäisyys n. 0.7 km), Jyväskylän keskusta (etäisyys n. 1 km)
Lisätiedot
Yhtiökokous valtuutti hallituksen tarvittaessa perimään enintään 2kk:n ylimääräisen hoitovastikkeen yhtiön taloustilanteen sitä vaatiessa. Jos yhtiöllä on lainoja ja lainaosuuden haluaa maksaa pois, on siitä otettava yhteys isännöitsijätoimistoon viimeistään 3 viikkoa ennen haluttua maksuajankohtaa. Lainaosuuden pois maksamisesta tulee lainaosuuden lisäksi palveluhinnaston mukaiset kulut pankkiin ja isännöitsijäntoimistoon. Yhtiöjärjestys 18§ kunnossapitovastuu: Mikäli osakkeenomistaja on ennen tämän yhtiöjärjestyksen vahvistamisesta muuttanut tai vahvistamisen jälkeen muuttaa kuivatilan märkätilaksi, esimerkiksi saunaksi ja / tai pesutilaksi, vastuu osakkeenomistajan jälkikäteen rakentamien tai rakennuttamien märkätilojen korjaamisesta, kunnossapidosta, niistä aiheutuvista mahdollisista kustannuksista ja niiden aiheuttamista vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Osakkeenomistaja vastaa lisäksi kaikista muutoksista ja lisäyksistä yhtiölle aiheutuneista lisäkustannuksista sekä niistä vioista ja niiden korjaamisen kustannuksista. Tämän määräyksen tarkoituksena on, ettei yhtiölle aiheudu mitään kustannuksia mainituista muutoksista ja lisäyksistä. Osakkeenomistajan vastuu on edellä mainittu, vaikka muutos ja / tai lisäys on toteutettu huoneiston aikaisemman osakkeenomistajan toimesta. Jos tämä ehto on kulloinkin voimassa olevaan asunto-osakeyhtiölakiin nähden ristiriidassa, on tämä ehdon määräys ensisijainen. .
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Ei

Hinta

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
58 273,84 €
Neliöhinta
1 663,16 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
237,50 € / kk
Pääomavastike
195,70 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
433,20 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
vesiennakko 23 €/kk/hlö. Kylmä vesi 6,25€/m3. Lämmin vesi 13,93€/m3
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Puistokatu 31
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1960
Rakennusvuoden lisätiedot
1960
Huoneistojen lukumäärä
42
Liiketilojen pinta-ala
118 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
1
Kerroksia
5
Energialuokka
D2018
Kiinteistön antennijärjestelmä
Liitetty yhtiön kaapeli-tv liittymään
Tontin koko
1 175 m²
Liikenneyhteydet
linja-auto (etäisyys n. 0.05 km)

Pysäköintitilan kuvaus
autotallipaikkoja: 5, piha-autopaikkoja: 10, lisätietoa: Tolpalliset paikat yhtiön hallinnassa, autotallipaikat osakkeina. Tolppapaikat jaetaan jonotusperusteisesti. AP -hallintaa hoitaa isännöintitoimisto.
Yhteiset tilat
Hissi, sauna pesu- ja pukuhuoneineen, pesutupa, kuivaushuone, väestönsuoja, ulkoiluvälinevarasto, varastohuone, ullakko/kellarikomero, kaapeli-TV, laajakaista
Ominaisuudet
Kiinteät valaisimet, sälekaihtimet, verhotangot, eteisen peilikaapisto
Lainalaskuri