99 800 €73 m²

Väliaitankatu 12 B, Aittorinne, Jyväskylä3h,k,kph,p

Velaton hinta
99 800 €
Hoitovastike
346,75 € / kk
Asuinpinta-ala
73 m²
Huoneita
3
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1970
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Aittorinne
Kaupunki
Jyväskylä

Valoisa kolmio Aittorinteen rauhallisella alueella. Tämä tilava läpitalon kolmio sijaitsee talon kolmannessa kerroksessa vehreiden maisemien keskellä. Olohuone on avara ja helposti sisustettava, ja makuuhuoneet soveltuvat joustavasti eri tarpeisiin. Reilun kokoiseen vaatehuoneeseen on käynti kätevästi sekä makuuhuoneesta että eteisestä. Tilava keittiö on siisti ja siellä on hyvin sekä kaappi- että työskentelytilaa. Lasitettu parveke tuo mukavaa lisätilaa ja ylimmän kerroksen sijainti lisää rauhaa.

Tämä koti on heti vapaana. Omalla tontilla sijaitsevassa taloyhtiössä on tehty vuosien saatossa merkittäviä perusparannuksia, kuten LVIS-saneeraus, vesikattoremontti sekä kaukolämpölaitteiston uusiminen.

Hyvät liikenneyhteydet ja 2026 loppuvuodesta lähelle avautuva K-market tekevät arjesta helppoa. Läheltä löytyy myös Aittovuoren upeat luontopolut ja ulkoilumaastot, jotka palvelevat talvisin myös hiihtolatuina.

Pyydä lisätietoja ja esittelyaika välittäjältä.

Perustiedot

Kaupunginosa
Aittorinne
Kohdenumero
613378
Kerros
3 / 3
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
73 m²
Tontin pinta-ala
7 736 m²
Kokonaispinta-ala
73 m²
Huoneiston kokoonpano
3h,k,kph,p
Huoneita
3
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin (2025), erillisuuni (kiertoilma), keraaminen liesitaso, liesituuletin, astianpesukone, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihku, suihkukaappi, peilikaappi, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, kiinteät valaisimet.
Säilytystilat
Vaatehuone, kellari, jäähdytetty kellari
Näkymät
länteen
Tulevat remontit
Suunnitellut: HALLITUKSEN SELVITYS KUNNOSSAPITOTARPEISTA VUOSILLE 2025-2029: - Palovaroitinten uusiminen - Ilmanvaihdon puhdistus ja perussäätö - Lämmitysjärjestelmän perussäätö - Viemäreiden kunnon tarkastus - Väestönsuojan salaojituksen ja vesieristeen tarkastus ja korjaus - Julkisivusaneeraus, sisältäen julkisivu- ja parveke-elementtien kuntotutkimuksen - Huoneistoparvekkeiden paneloinnin uusiminen - Talosaunan lauteiden ja paneloinnin uusiminen
Tehdyt remontit
- 1996 liittyminen kaukolämpöverkkoon - 1998 elementtien saumaus - 2000 lukituksen uusiminen - 2003 salaojitus ja sadevesiviemäröinti uusittu - 2003 räystäskourujen korjaus - 2008 vesikattojen huoltomaalaus - 2010 kattoturvatuotteiden asennus - 2011 viemäreiden pinnoitus ja yhden kylpyhuoneen saneeraus - 2011 syöksytorvet uusittu - 2011 vesikouruihin ja syöksytorviin asennettu sähkölämmitys - 2012 puisteluparvekkeet ja julkisivun betonielementtejä korjattu - 2012 E-rapun maapohjakellarin kunnostus - 2012 paineenalennusventtiilin asennus - 2012 porrashuoneiden alatasanteita ja kellarikäytäviä kunnostettu - 2014 suojakaiteiden asennus piha-alueelle - 2015 saunaosaston saneeraus - 2015 pihavalaistuksen uusiminen - 2016 LVIS -saneeraus - 2017 lukituksen uusiminen - 2018 kaukolämpölaitteiston uusiminen - 2018 B-talon päädyn patolevyn asennus ja pintavesien ohjautumisen parantaminen - 2019 parvekeovien ja parvekeseinustan ikkunoiden uusiminen - 2019 A-portaan irtaimistovaraston oven ja ovea ympäröivän rakenteen uusiminen osastoivaksi - 2020 julkisivuelementtien saumausten uusiminen - 2022 väestönsuojan 10-vuotistarkastus, tiiveyskoe ja huolto - 2024 vesikaton korjaussuunnittelu - 2024-2025 vesikattoremontti
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa Halssilan K-Market noin 900 m, Kauppakeskus Seppä 1,6 km, kirjasto Lokintie 1,1 km (kirjastoauto käy aivan talon kulmilla). Koulut: Halssilan koulu Lokintie 1,1 km. Päiväkoti: Aittorinteen päiväkoti 75 m. Jyväskylän keskustaan 2,4 km.
Kohde on
Osakehuoneisto
Ensiesittelyssä
Kyllä
Postitoimipaikka
JYVÄSKYLÄ

Hinta

Velaton hinta
99 800 €
Myyntihinta
85 459,60 €
Neliöhinta
1 367,12 € / m²
Velkaosuus
14 340,40 €

Vastikkeet

Hoitovastike
346,75 € / kk
Pääomavastike
316,46 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
663,21 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Autopaikka 15,00 €/kk, tietoliikenneyhteysmaksu 1,30 €/kk. Vesimaksu kulutuksen mukaan: Kylmävesi 6,46€/m3, lämminvesi 12,23€/m3. Autopaikka lämmin 15€/kk, autopaikka kylmä 5€/kk. Hallitus on päättänyt että tilikauden aikana kerätyt rahoitusvastikkeet tuloutetaan.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Väliaitankatu 12
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1970
Huoneistojen lukumäärä
48
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1970
Kerroksia
3
Hissi
Ei
Taloyhtiössä on sauna
Kyllä
Rakennusmateriaali
Betoni
Kattomateriaali
Huopa
Kattotyyppi
Harja
Tontin koko
7 736 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Ville Sinettä, ville.sinetta@asuville.fi
Kaavoitustiedot
Jyväskylän kaupunki, kaavoitus
Kaavatilanne
Asemakaava.
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki 200 m, linja-autoja kulkee 15 min välein.
Lämmitys
Kaukolämpö
Lämmönjakelu
Vesikiertoinen patterilämmitys
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö
Kunnan numero
179
Lisätietoja talosta
Siirry talosivulle
Tontin omistus
Oma

Tilat ja materiaalit

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, kuivaushuone, jäähdytetty kellari, kellarikomerot, urheiluvälinevarasto, väestösuoja, kaapeli-TV, yhteisantennijärjestelmä, mahdollisuus autopaikkaan, irtainvarasto
Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia parkettia, seinät maalattu. Olohuone: Lattia parkettia, seinät tapettia, ikkunaseinä maalattu. Makuuhuoneet: Lattia parkettia, seinät maalattu. Kylpyhuone: Lattia ja seinät laattaa. Eteinen: Lattia parkettia, seinät maalattu.