79 000 €29 m²

Kalervonkatu 8 A, Puistola, Jyväskylä1h,kk,kph,parv

Velaton hinta
79 000 €
Hoitovastike
136,30 € / kk
Asuinpinta-ala
29 m²
Huoneita
1
Kerros
3 / 3
Rakennusvuosi
1966
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Puistola
Kaupunki
Jyväskylä

Asuntosijoittajan unelmakohde Jyväskylän Puistolassa!

Nyt tarjolla erinomainen mahdollisuus kasvattaa sijoitussalkkuasi: 29 m²:n parvekkeellinen pikkukoti vain kilometrin päässä Jyväskylän keskustasta!

Tämä ylimmän, 3. kerroksen asunto sijaitsee vehreällä ja rauhallisella alueella, joka houkuttelee laatutietoisia vuokralaisia.

Taloyhtiössä on tehty kattava linjasaneeraus, mikä pienentää merkittävästi tulevia korjausriskejä ja helpottaa ennakoitavuutta sijoittajan näkökulmasta.

Kaunis ja lämminhenkinen koti tarjoaa viihtyisän ympäristön vuokralaiselle ja huoletonta omistamista sinulle. Varaa oma esittelyaikasi kiinteistönvälittäjältä ja varmista paikkasi Jyväskylän sijoitusmarkkinalla!

Muistathan, että sijoituspäätökset kannattaa tehdä huolellisen harkinnan ja omien laskelmien perusteella!

Heti vapautuva!

Perustiedot

Kaupunginosa
Puistola
Kohdenumero
612962
Kerros
3 / 3
Kerroksen lisätiedot
Ylin kerros
Asuinpinta-ala
29 m²
Tontin pinta-ala
2 037 m²
Kokonaispinta-ala
29 m²
Huoneiston kokoonpano
1h,kk,kph,parv
Huoneita
1
Lisätietoa vapautumisesta
1.4.2026 mennessä
Keittiön varusteet
Jääkaappipakastin, induktioliesi, liesituuletin, kaapistot, kiinteät valaisimet.
Parveke
Kyllä
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet. Remontoitu linjasaneerauksen yhteydessä 2020
Säilytystilat
Kellari
Näkymät
Etelään, sisäpihalle
Tulevat remontit
Suunnitellut: HALLITUKSEN SELVITYS KUNNOSSAPITOTARPEISTA VUOSILLE 2025-2029: - Katon kunnon selvittäminen 2023-2025 - Julkisivun/parvekkeiden kunnon selvittäminen 2024-2025 - Kevyt kuntoarvio 2024-2025 - pyykinpesukoneen uusiminen 2024-2026 - Lukituksen uusiminen 2024-2030
Tehdyt remontit
-1994 Julkisivu ja parvekesaneeraus -1994 Pihan puoleisten keittiöiden ikkunat uusittu -2001 Saunaosaston uusiminen -2003 Lukitus uusittu Abloy Exec -2004 Antennijohdot ja rasiat uusittu -2005 Kaapeli TV liittymä -2006 Vesikatto ja liikehuoneistojen ulko-ovet uusittu -2008 Liikehuoneistojen kadunpuoleiset lämpöikkunat uusittu -2010 Ikkunat ja parvekeovet uusittu -2010 Patteriverkoston tasapainotus -2018 Linjasaneeraus -2018 Pihakannen kunnostus -2021 Muovinkeräyssailiön hankinta -2021 Kylmävaraston korvaaminen jääkaapeilla -2021 Tontin käyttövesijohdon liittäminen kaupungin vesijohtoon -2022 Linjasaneerauksen takuukorjaukset suoritettu -2024 Parvekekaiteiden terästen suojakäsittely. Parvekkeiden rappauskorjaukset.
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Palvelut: ruokakauppa Kaikki keskustan palvelut 1 km säteellä, posti Pääposti Vapaudenkatu, kirjasto Pääkirjasto Vapaudenkatu, terveysasema Nova ja Kyllö. Koulut: Alueella.

Velaton hinta
79 000 €
Myyntihinta
60 925,37 €
Neliöhinta
2 724,14 € / m²
Velkaosuus
18 074,63 €

Vastikkeet

Hoitovastike
136,30 € / kk
Pääomavastike
179,80 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
316,10 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
25,00 € / hlö / kk Mittarin mukaan
Muut kustannukset
Vesimaksu 25,00 €/hlö/kk, saunamaksu 12,00 €/kk, autopaikka 12,00 €/kk, yhtiön perimä TV-maksu 4,30 €/kk. Vesimaksutasaus: Kylmävesi 6,50€/m³, lämminvesi 14,00€/m³. Pesutupamaksu 1€/kone.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Kalervonkatu 8
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1966
Huoneistojen lukumäärä
24
Liiketilojen pinta-ala
329 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
3
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1966
Kerroksia
3
Tontin koko
2 037 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kiinteistö-Tahkola Jyväskylä Oy, Vapaaherrantie 2 A, 40100 Jyväskylä, P. 0207488368
Kunnan numero
179

Yhteiset tilat
Sauna, talopesula, pyörävarasto, väestönsuoja, kaapeli-TV, tietoliikenneyhteys
Pintamateriaalit
Keittiö: Lattia laminaatti, seinät maaali ja välitilalaatoitus. Olohuone: Lattia laminaatti, seinät maaali ja tapetti. Kylpyhuone: Lattia ja seinät laatta.