99 000 €57,5 m²

Kurjenkuja 4 A, Aholaita, Jyväskylä2h,k,kh,s,vh,lasitettu parveke

Velaton hinta
99 000 €
Hoitovastike
212,75 € / kk
Asuinpinta-ala
57,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 2
Rakennusvuosi
1987
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Aholaita
Kaupunki
Jyväskylä

MUUTTAISITKO AHOLAITAAN, KURJENKUJALLE! Tämä reilu 57,5 m2 kaksio sijaitsee luhtitalon ylimmässä 2/2 kerroksessa. Siisti kulmahuoneisto, jossa keittiö ruokailutilalla ja olohuoneeseen avara kulku. Makuuhuoneessa on tilaa reilusti ja liukuovikaapistot ovat käytössä kätevät. Erillinen vaatehuone ja tilava lasitettu parveke ovat myös arvostettuja asioita. Täältä löytyy myös oma reilun kokoinen sauna kylpyhuoneen yhteydestä. Taloyhtiössä on mm. talopesula, kuivaushuone, mankeli, jäähdytetty kellari, ulkoiluvälinevarasto, häkkivarastot sekä yhteistila. Soita tai laita viestiä, niin sovitaan esittelystä paikanpäälle / Miska Heino 050 477 3050

Perustiedot

Sijainti
Kurjenkuja 4 A, 40400 Jyväskylä
Kaupunginosa
Aholaita
Kohdenumero
80435131
Kerros
2 / 2
Asuinpinta-ala
57,5 m²
Tontin pinta-ala
3 426,1 m²
Kokonaispinta-ala
57,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen
Huoneiston kokoonpano
2h,k,kh,s,vh,lasitettu parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Sopimuksen mukaan.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Astianpesukone, liesituuletin ja jääkaappipakastin. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: Lattialämmitys, wc-istuin, peilikaappi, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, pesuallas ja allaskaappi.
Säilytystilat
Vaatehuone, kaapistot ja häkkivarasto
Näkymät
Vehreälle pihalle, pääty huoneisto.
Tehdyt remontit
2024 Ikkunoiden ja parvekeovien tiivistys ja säätö 2024 Kaikkien huoneistojen vesikalusteiden tarkastus 2023 Kerhohuoneen antennipistorasian ja kaapelimodeemin asennus 2023 Tuulikaappien patteriventtiilien vaihto 2023 Sähköautojen latauspisteiden kartoitus 2022 Yleinen vesikalustekierros 2022 Pohjakerroksen viemärin osan uusinta 2022 Palovaroittimien asennus kaikkiin huoneistoihin 10 v. akulla 2022 VSS tarkastus ja painekoe (10 vuoden välein) 2021 Ilmanvaihtokanavien puhdistus ja säätö 2020 Yleinen vesikalustekierros kaikissa huoneistoissa 2019 Mankelin uusinta 2018 Katteen huoltokorjaukset ja turvalaitteiden asennus 2017 Kylpyhuoneiden kosteuskartoitukset 2017 Katteen kuntotutkimus 2016 Ikkunapuitteiden ulkopuolen maalaus ja alumiinilistojen asennus 2015 Portaiden korjaus 2014 Porraskäytävien ja yhteisten tilojen ulko-ovien maalaus 2013 Kattoluukun uusinta hissin konehuoneessa 2012 Lämmönjakohuoneen saneeraus 2011 Ilmastoinnin huolto, katon paikkamaalaus, ritilöiden ja puuaidan kunnostusmaalaus, palotikkaiden maalaus 2009 Tuulikaappien maalaus 2008 Alakerran yleisten tilojen maalaus, ikkunapuitteiden maalaus 2003 Elementtisaumojen ja lukituksen uusinta 2001 Ikkunoiden ulkopuitteiden maalaus

Velaton hinta
99 000 €
Myyntihinta
99 000 €
Neliöhinta
1 721,74 € / m²
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
212,75 € / kk
Korjausvastike
17,25 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
230 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
34 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: Kaapeli-TV ja laajakaista vastike 3,80 €/kk Korjausvastike: yhtiössä jatketaan korjausvastikkeen keräämistä, jotta pienemmät korjaukset voidaan suorittaa tilivaroilla. Huoltokorjaukset suoritetaan säännönmukaisesti.
Autopaikan kustannukset
13 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Kurjenkuja 4
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: A-talossa ei ole hissiä. Taloyhtiön lisätiedot: Tietoja sopimuksista: 17 § Vastuu huoneistokohtaisten parvekelasien sekä jäähdyttävien ilmalämpöpumppujen korjaamisesta ja kunnossapidosta sekä niistä mahdollisesti aiheutuneista ylimääräisistä kustannuksista ja vahingoista kuuluu osakkeenomistajalle. Taloyhtiö korvaa omaehtoisissa kylpyhuoneremonteissa vedeneristysaineet kuitteja vastaan sekä valvojan palkan. Osakkaiden remonteissa käytetään valvojana Brado Oy/V-M Hokkanen: hallituksen päätös 2.7.2017. Yhtiökokouksessa9.5.2023 hyväksyttiin jäähdyttävien ilmalämpöpumppujen asennusehdot ja sopimus.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1987
Huoneistojen lukumäärä
32
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1987
Kerroksia
2
Energialuokka
E2018
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen poistoilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 426,1 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Oiva isännöinti Noste Oy, Jaana Hokkanen, jaana.hokkanen@oi.fi, 0447372250