113 000 €53 m²

Kauppakatu 12 A, Keskusta, Jyväskylä2h+k

Velaton hinta
113 000 €
Hoitovastike
174,90 € / kk
Asuinpinta-ala
53 m²
Huoneita
2
Kerros
6 / 6
Rakennusvuosi
1965
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Jyväskylä

Ylimmän kerroksen kaksio remontoidusta taloyhtiöstä.

Loistava mahdollisuus ostaa ensiasunnoksi tai sijoitukseen pintaremontoitava ylimmän kerroksen kaksio! Taloyhtiö on vakaavarainen ja saa vuokratuloja omistamistaan osakkeista, joten vastiketaso on todella maltillinen. Taloyhtiöllä on myös oma tontti. Yhtiössä on tehty paljon remontteja, kuten linjasaneeraus ja ikkunoiden uusiminen.

Tervetuloa tutustumaan tähän Jyväskylän keskustassa sijaitsevaan kaksioon!

Sp-Koti Jyväskylän kautta saat myös Säästöpankin rahoituspalvelut, joten uuden asuntosi rahoitus järjestyy myös samalla yhteydenotolla!

Perustiedot

Sijainti
Kauppakatu 12 A, 40700 Jyväskylä
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80472741
Kerros
6 / 6
Asuinpinta-ala
53 m²
Tontin pinta-ala
2 055 m²
Kokonaispinta-ala
53 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+k
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Heti.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, liesituuletin ja liesi. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Ei
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, peilikaappi, pesuallas ja bidee-suihku.
Tulevat remontit
- Palovaroittimien tarkastus ja uusinta 2025 - Energian säästöjärjestelmien selvitys - Autohallin sähköistyksen uusinta/latauspisteiden asennus - Kirjastokäytävän puoleisten seinien kunnostus ja maalaus - Kuvataidekoulun katon kunnostus/uusinta - Pihakannen peruskorjauksen suunnittelun aloittaminen
Tehdyt remontit
2021 peltikaton ja räystäskourujen kunnostaminen (asuinosa) 2021 sähköautojen latauspisteiden rakentamisen kartoitus 2020 lukoston uusiminen Abloy Pulse 2019 ullakon siivousparvekkeen kunnostus 2019 autohallin oven ja koneiston uusiminen 2019 autohallin sisäänkäynnin kunnostusmaalaukset 2018 sisäänkäynnin kongin maalauskunnostukset 2017 liikehuoneiston B50 peruskunnostus 2017 kuvataidekoulun kellarin pihakannen vesivuotojen korjauksia ja tiivistyksiä 2017 hissien uusiminen A ja B rappuihin 2016 kiinteistölaajakaistaan liittyminen 2016 asuinosan ja kuvataidekoulun ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2015 liikehuoneistojen peltikaton uusiminen 2015 ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen (ei LH:t) 2015 linjasaneeraus 2014 taloyhtiön pyykinpesukoneen hankinta 2010 lämmönsäätimen uusiminen 2004 iv-hormiston puhdistus 2004 piha puolen seinän saneeraus 1999 patteriverkoston perussäätö 1992 pihakannen vesieristyksen uusiminen
Tietoliikennepalvelut
Telia kiinteistölaajakaista 10/10M

Hinta

Velaton hinta
113 000 €
Myyntihinta
97 112,87 €
Neliöhinta
2 132,08 € / m²
Velkaosuus
15 887,13 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä 30 päivän lunastusoikeus. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
174,90 € / kk
Pääomavastike
180,20 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
355,10 € / kk

Muut maksut

Saunan kustannukset
14,00 € kuukaudessa
Vesimaksun lisätiedot
Kulutuksen mukaan
Muut kustannukset
Lisätietoja maksuista: vesi kylmä 8,08m3. Vesi lämmin 13,46m3.
Autopaikan kustannukset
20 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Kauppakatu 12
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön lisätiedot: Kauppakadun ja Cygnaeuksenkadun kulmassa tapahtunut Alvan runkovesiputken rikkoutuminen, josta valunut yhtiön muuntamotilaan vettä Kauppakadun puolelta aiheuttaen liikehuoneistojen ja autohallin massiiviset vahingot. Polygon Oy käynyt Alvan puolesta kartoittamassa tilanteen ja odotetaan Alvan vakuutusyhtiön korvauspäätöstä. Päivitys 5.3.2026 = Yhtiölle ei tule tapahtuneesta kuluja. Yhtiön puolesta palkattu Insinööritoimisto Kompassi Oy selvittämään vahinkojen laajuutta ja korjaustapoja.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1965
Huoneistojen lukumäärä
50
Liiketilojen pinta-ala
391 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
8
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1965
Kerroksia
6
Energialuokka
G2013
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
2 055 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Noste Isännöinti Oy, Jaana Hokkanen, jaana.hokkanen@nosteisannointi.fi, 0447372250
Kaavatilanne
Asemakaava