53 000 €51 m²

Valajankatu 9, Rautpohja, Jyväskylä2h, k, kph, parveke

Velaton hinta
53 000 €
Hoitovastike
244,80 € / kk
Asuinpinta-ala
51 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 3
Rakennusvuosi
1949
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Rautpohja
Kaupunki
Jyväskylä

Viehättävä parvekkeellinen koti Valajankadulla!

Erinomaisella paikalla sijaitseva valoisa ja avara koti. Koti on pinnoiltaan siistissä kunnossa ja pohjaratkaisu on todella toimiva. Huoneet ovat tilavia.

Taloyhtiö on valmistunut vuonna 1949 ja on omalla tontillaan. Yhtiö koostuu 27:sta asuinhuoneistosta ja talo lämpiää kaukolämmöllä. Lähes vierestä löytyvät Sairaala Nova sekä Hippoksen alue. Kaupungin keskustaan on matkaa noin 2 kilometriä.

Asunto myydään vuokrattuna. Vuokra on 580 euroa/kk + sähkö ja vesi.

Soita tai kirjoita ja sovi oma yksityisesittelyaikasi välittäjältä!

Perustiedot

Kaupunginosa
Rautpohja
Kohdenumero
1408541
Kerros
2 / 3
Asuinpinta-ala
51 m²
Tontin pinta-ala
2 665 m²
Kokonaispinta-ala
51 m²
Pinta-alan lähde
Yhtiöjärjestyksenmukainen pinta-ala
Huoneiston kokoonpano
2h, k, kph, parveke
Huoneita
2
Kunto
Tyydyttävä
Kunnon lisätiedot
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
Myydään vuokrattuna
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, astianpesukone, kaapistot, induktioliesi/uuni, liesikupu/-tuuletin
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
ulkopuolinen. Parvekkeen suunta: länsi
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone: suihku, suihkuseinä, peilikaappi, allaskaappi, pyyhekuivain, pesukoneliitäntä, kiinteät valaisimet, lattialämmitys
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero
Ikkunoiden suunta
länsi, itä
Näkymät
puistomaiset, pihalle
Tulevat remontit
Hallituksen selvitys kunnossapitotarpeista 2025-2029: Saneeraamattomien viemäreiden hankesuunnittelu 2025-2026 (lähes kaikissa yksiöissä viemäröinnit uusittu aiemmin pystyviemäröintiin saakka osakkaiden kustannuksella, päätös tehty yhtiön perustamisyhtiökokouksessa), lämmönjakokeskuksen uusiminen 2025-2029, ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen tarpeen mukaan, vesikaton kuntotarkastus/ tarvittavat toimenpiteet, patteriverkoston perussäätö ja termostaattiventtiilit
Tehdyt remontit
Pohjakerroksen kylmä runkovesijohto uusittu, vesijohtojen linjasulut uusittu, putkieristeet uusittu, kylpyhuoneissa ja keittiöissä uusittu käyttövesijohdot linjasululta alkaen, sähköpääkeskus uusittu, kaukolämmön alajakokeskus uusittu 2005, sähköistetyt autopaikat rakennettu 2009, sähkösaneeraus 2010, IV-kanavien puhdistus 2011, lukitusjärjestelmän uusiminen koko yhtiössä 2015, parkkipaikan uudelleen järjestely, kahden uuden lämpöpaikan rakentaminen 2019, parvekkeiden saneeraus 2020, jätteiden syväkeräys 2021, IV-kanavien puhdistus 2022, pääsisäänkäynnin ulko-ovien uusiminen 2024, palovaroittimien asennus 2025
Asunnossa sauna
Ei
Asumistyyppi
Omistus
Vuokrattu
Kyllä
Palvelut
Kilpisen koulu (etäisyys n. 1.7 km), Kypärämäen päiväkoti (etäisyys n. 1.5 km), K-Market Kypärätie (etäisyys n. 1.5 km)
Lisätiedot
YJ 7 § Osakkeenomistaja vastaa omistamansa huoneiston sisätilojen kunnossapidosta, joka kattaa mm. huoneistossa olevien kiinteiden kalusteiden ja laitteiden (mm. jääkaappi, liesi, säilytyskaapit, pesualtaat, wc- istuin, kylpyamme ja ovet) sekä pintamateriaalien (mm. lattiapinnoitteet, kaakelit, seinät) kunnossapidon. Huoneistoon suoritettavien sähkö-, putki- ja märkätilojen korjaussuunnitelmat ja toteutus on etukäteen hyväksytettävä yhtiön hallituksella tai isännöitsijällä tai näiden valtuuttamalla. Yhtiön vastuulle kuuluvien, yhtiön suorittamien/suorituttamien toimenpiteiden tekemisestä huoneistojen sisätiloille aiheutuvista vahingoista vastaa yhtiö. Tällöin yhtiö vastaa huoneistojen sisätilojen kunnostamisesta samalla tasolle kuin mitä huoneisto ennen toimenpidettä oli..
Kohde on
Osakehuoneisto
Osakeluettelo on siirretty huoneistojärjestelmään
Kyllä
Sähköinen omistajamerkintä
Kyllä

Hinta

Velaton hinta
53 000 €
Myyntihinta
45 684,87 €
Neliöhinta
1 039,22 € / m²
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
244,80 € / kk
Pääomavastike
97 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
341,80 € / kk

Muut maksut

Vesimaksu
25 € / kk
Vesimaksun lisätiedot
25 €/hlö/kk
Muut kustannukset
Autopaikan sähkömaksuennakko 30 €/kk, autopaikkavuokra ulkopuolisille 30€/kk, kerhohuoneen vuokra 100€/kk, askartelutila 70€/kk.
Autopaikan kustannukset
12 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Jyväskylän Saunatie 2
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1949
Rakennusvuoden lisätiedot
1949
Huoneistojen lukumäärä
27
Liiketilojen pinta-ala
0 m²
Liikehuoneistojen lukumäärä
0
Kerroksia
3
Tontin koko
2 665 m²
Liikenneyhteydet
Linja-autopysäkki (etäisyys n. 0.5 km)
Lämmitys
Kaukolämpö
Lisätietoja lämmityksestä
Kaukolämpö (vesikiertoiset patterit, kph mukavuuslattialämmitys)

Tilat ja materiaalit

Pysäköintitilan kuvaus
sähköpistokepaikkoja: 29
Yhteiset tilat
Urheiluvälinevarasto, kaapeli-TV, kerhohuone, valokuitu Telia Oyj, askartelutila, kellarikomero
Ominaisuudet
Kiinteät valaisimet, naulakko
Lainalaskuri