155 000 €42,5 m²

Kirkkokatu 12 b a, Ruutukaava, Joensuu2h+kt+s

Velaton hinta
155 000 €
Hoitovastike
189,13 € / kk
Asuinpinta-ala
42,5 m²
Huoneita
2
Kerros
2 / 4
Rakennusvuosi
2014
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Ruutukaava
Kaupunki
Joensuu

Uudenveroinen kaksio rauhallisella paikalla Joensuun keskustassa.

Tässä on tilaisuus hankkia valoisa ja moderni kaksio Joensuun keskustasta, Ruutukaavan alueelta. Tämä 2014 valmistunut asunto sijaitsee Asunto Oy Joensuun Aunenpihan ensimmäisessä asuinkerroksessa kerroksessa, ja tarjoaa mukavuutta ja käytännöllisyyttä. Asunnon 42,5 neliötä on suunniteltu tehokkaasti, ja oma sauna sekä lasitettu parveke lisäävät asumismukavuutta.

Keittiö on hyvin varusteltu, ja sieltä löytyy muun muassa astianpesukone ja keraaminen liesi. Olohuoneen ja makuuhuoneen lattiat ovat helppohoitoista vinyyliä, ja kylpyhuoneessa on mukava lattialämmitys. Asunto on hyvässä kunnossa ja energiatehokkuusluokka B2018 takaa edulliset asumiskustannukset.

Rakennuksessa on hissi, ja asukkaiden käytössä ovat muun muassa kuivaushuone ja urheiluvälinevarasto.

Ruutukaava on viihtyisä ja eläväinen kaupunginosa, jossa kaikki palvelut ovat kävelyetäisyydellä. Tämä asunto on erinomainen valinta niin ensiasunnon ostajalle kuin kaupunkiasumista arvostavalle. Tartu tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi!

Perustiedot

Kaupunginosa
Ruutukaava
Kohdenumero
80500775
Kerros
2 / 4
Asuinpinta-ala
42,5 m²
Tontin pinta-ala
1 067,5 m²
Kokonaispinta-ala
42,5 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
2h+kt+s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
04.05.2026.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappipakastin, erillisuuni, liesi, liesituuletin ja astianpesukone. Liesi: Keraaminen liesi. Työtason materiaali: Laminaatti ja teräs.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Lasitettu ja ulostyönnetty parveke. Parvekkeen suunta: Itä.
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, suihkuseinä, pesukoneliitäntä, lattialämmitys, peilikaappi, pesuallas, allaskaappi ja bidee-suihku.
Säilytystilat
Irtainvarasto ja seinäkaapit
Näkymät
Takapihalle.
Tulevat remontit
Hallituksen käsiteltävänä parvekepellitysten saumausten uusiminen vuoden 2026 talousarvion puitteissa.
Tehdyt remontit
Autokatoksen sadevesijärjestelmän parantaminen tehty rakentajan toimesta 2014 Jätekatoksen rakentaminen 2017 Viheralueen kunnostaminen 2020 Radonmittaukset alakerran huoneistoissa 2020 Lämmönvaihtimen keskusyksikön uusiminen 2022 Iv-kanavien puhdistus ja säätö 2024 Katon kunnon tarkastus 2024 Katon korjaustoiminta 2025 Kiipeilyesteen lukitseminen Tasotikkaiden asennus parvekkeiden katolle 3 kpl Poimun poisto osin ja paikkakorjaus uudella kernillä Höyrypussien poisto ja paikkakorjaus Pinnoitevauriokorjaus uudella kernillä Iv-kanavien tiivistys piippujen välikansiin Sadekatoksien tukijalkojen kiinnitys Parvekkeiden seinällenostopellitysten tiivistysten uusiminen Sammaleen poisto mekaanisesti piippujen taustoilta Jäätymissuoijien lyhennys Kattopollarien asentaminen (4kpl) Turvakaide porraskäytävän luiskaan 2025 Palovaroittimien uusinta 2025
Lisätiedot
Käyttö- ja luovutusrajoitukset: Lunastusoikeus osakkailla, koskee autopaikkoja jotka osakashallintaisia.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
167-3-46-11
Postitoimipaikka
Joensuu

Hinta

Velaton hinta
155 000 €
Myyntihinta
122 745,70 €
Neliöhinta
3 647,06 € / m²
Velkaosuus
32 254,30 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla lunastusoikeus.

Vastikkeet

Hoitovastike
189,13 € / kk
Pääomavastike
351,50 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
540,63 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
20 € / hlö / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Joensuun Aunenpiha
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiön kiinnitykset: 3 068 520 €.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2014
Huoneistojen lukumäärä
14
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2014
Kerroksia
4
Energialuokka
Energialuokka: B2018, Energiatodistuksen voimassaoloaika: 17.05.2023
Energiatodistus
Kyllä
Ilmastointijärjestelmä
Koneellinen tulo-ja poisto LTO
Tontin koko
1 067,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Karjalan tilipalvelu Oy, Tuomas Holopainen, 0505280217

Yhteiset tilat
Kuivaushuone, urheiluvälinevarasto ja irtainvarasto