142 000 €37 m²

Vallilankuja 1, Penttilä, Joensuu2h, k, s

Velaton hinta
142 000 €
Hoitovastike
125,80 € / kk
Asuinpinta-ala
37 m²
Huoneita
2
Kerros
4 / 8
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Penttilä
Kaupunki
Joensuu

Penttilä on moderni ja nopeasti kehittyvä asuinalue aivan Joensuun keskustan tuntumassa. Alue tarjoaa loistavat puitteet arkeen, lähistöltä löytyvät niin kaupat, koulut kuin korkeakoulutkin ja liikenneyhteydet ovat sujuvat joka suuntaan. Pielisjoen läheisyys sekä kattavat ulkoilumaastot tuovat alueelle viihtyisyyttä ja mahdollisuuden nauttia luonnosta aivan kotiovelta.

Vuonna 2018 valmistuneen talon neljännen kerroksen saunallinen kaksio tarjoaa toimivan pohjaratkaisun ja viihtyisät puitteet asumiseen. Valoisa olohuone ja keittiö muodostavat yhtenäisen oleskelutilan, josta on kulku lasitetulle parvekkeelle. Asunnosta avautuvat näkymät niin pihalle, kadulle kuin viistosti myös Pielisjoelle.

Asunto Oy Joensuun Aapeli on hyvin varusteltu yhtiö, jossa on muun muassa hissi, kuivaushuone sekä pyöränhuoltotilat. Yhtiö on uudehko ja suuria remontteja ei ole tiedossa.

Huoneisto sopii mainiosti ensiasunnoksi tai sijoitukseen!

Perustiedot

Sijainti
Vallilankuja 1, 80220 Joensuu
Kaupunginosa
Penttilä
Kohdenumero
1412466
Kerros
4 / 8
Asuinpinta-ala
37 m²
Tontin pinta-ala
2 003 m²
Kokonaispinta-ala
37 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Yhtiöjärjestyksen mukainen. Huoneistokohtainen varasto
Huoneiston kokoonpano
2h, k, s
Huoneita
2
Kunto
Hyvä
Lisätietoa vapautumisesta
Muu ehto. Viimeistään 1 kuukausi kaupanteon jälkeen
Keittiön varusteet
Jääkaappi/pakastin, induktioliesi, kiertoilmauuni, liesituuletin/ aktiivihiilisuodatin, kaapistot. Lattia: Parketti. Seinät: Maalattu, välitila laatalla
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Lasitettu parveke. Parvekkeen ilmansuunta: Itä. Kunnossapitovastuu: Omistajalla
Kylpyhuoneen varusteet
Kylpyhuone,suihku, suihkuseinä, sähkösauna, saunassa ikkuna, lasiovi, peili-ja allaskaapisto laatikoilla, pesukoneliitäntä, pyykinpesukone(AEG), pystykaapisto, koneellinen ilmanvaihto. Lattia: Laatta. Seinät: Laatta
Säilytystilat
Kaapistot, kellarikomero
Näkymät
Pihalle, kadulle, Viistoinen näkymä Pielisjoelle. Ikkunasuunnat: itä
Tulevat remontit
- Elementtisaumojen tarkastaminen / tiivistäminen 2027 - Maalausten tarkastukset 2027 - Kattopinnoitteen tarkastus 2027 - Sähköpääkeskus/liitoksien tarkastukset 2027 - Kosteidentilojen tarkastus 2028 - IV kanavien nuohous ja ilmamäärien säätö 2028 - Vesimittareiden uusiminen 2028 - 10V VASTUUTARKASTUS 2028 (+ mahdollisista jatkotakuista neuvottelu)
Tehdyt remontit
Huoneiston ulko-oven sähkölukon paristot vaihdettu viimeksi vuonna 2024. Muutostöistä ilmoitettu taloyhtiölle: ei. Edellämainittuihin toimiin liittyvät suunnitelmat ja asiakirjat ovat toimeksiantajalla: ei. - 2023 Rakennus YIT on korjannut kylpyhuoneiden lattiakaivot seuraavissa huoneistoissa: A16 ja A28 - 2024 Rakennus YIT on korjannut kylpyhuoneiden lattiakaivot seuraavissa huoneistoissa: A3, A10, A11, A12, A13, A15, A17, A19, A22, A25, A29, A30, A31, A33, A35, A42 ja A43 - 2025 Rakennus YIT on korjannut kylpyhuoneiden lattiakaivot seuraavissa huoneistoissa: A36
Asunnossa sauna
Kyllä
Asumistyyppi
Omistus
Palvelut
Karelia-ammattikorkeakoulu Wärtsilä n. 1,5 km, Itä-Suomen yliopisto n. 3 km, Pielisjoen Koulu n. 1,3 km, Penttilän päiväkoti n. 1,5 km, S-market Penttilänranta n. 0,15 km. Joensuun keskusta n. 0,85 km, Joensuun rautatieasema n. 0,8 km, Penttilän kuntoportaat n. 1,3 km, Avaintouinti(Jääkarhut) sekä uimaranta n. 1,8 km
Kohde on
Osakehuoneisto
Postitoimipaikka
Joensuu

Hinta

Velaton hinta
142 000 €
Myyntihinta
58 732,79 €
Neliöhinta
3 837,84 € / m²
Velkaosuus
83 267,21 €
Lainalaskuri

Vastikkeet

Hoitovastike
125,80 € / kk
Pääomavastike
401,20 € / kk

Muut maksut

Muut kustannukset
Erityisvastike: 90,65 € / kk. Vesimaksu: Vesiennakko 19€/hlö/kk Erityisvastike on tonttivuokravastike. Hallituksella on tilinpäätöskokous 15.4.2026, jossa päätetään yhtiökokouksen ajankohta (vapun jälkeen). Yhtiökokouskutsun mukana tulee kysely osakkaille, että onko halukkaita lunastamaan vuokratontin osuutta.(kts. yhtiöjärjestys).Jos silloin on halukkaita, niin asia laitetaan eteenpäin toteutukseen syksyn aikana 2026. Tontin lunastus on vapaaehtoinen.

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
As Oy Joensuun Aapeli
Lisätietoa taloyhtiöstä
Yhtiökokous 27.5.2025 päätti yksimielisesti yhtiöjärjestyksen muutoksesta siten, että pääomavastikevakuus poistetaan yhtiöjärjestyksestä. Uusi yhtiöjärjestys on rekisteröity 15.9.2025. Erillisellä sulkutilillä olevat pääomavastikevakuudet on palautettu osakkaille ja sulkutili purettu pois käytöstä.
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
2018
Rakennuksen käyttöönottovuosi
2018
Kerroksia
8
Tontin koko
2 003 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy Kauppakaari 1 80100 Joensuu p. Kari Karvinen 010 830 4161
Kaavoitustiedot
Asemakaava. Lisätietoa kaavoituksesta antaa Joensuun kaupunki