69 000 €31 m²

Koulukatu 17 A, Keskusta, Joensuu1 h+kt

Velaton hinta
69 000 €
Hoitovastike
139,50 € / kk
Asuinpinta-ala
31 m²
Huoneita
1
Kerros
1 / 3
Rakennusvuosi
1969
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Kaupunginosa
Keskusta
Kaupunki
Joensuu

Nyt tarjolle Joensuun keskustasta valoisa ensimmäisen asuinkerroksen yksiö. Yhtiössä on tehty kattavasti remonttia viime vuosien aikana mm. viemäreiden sukitus sekä saunaosaston peruskorjaus. Tämä yhtiö seisoo vakaasti omalla tontillaan.

Asunnon parveke avautuu rauhalliselle sisäpihalle päin. Keittiö on varustettu peruslaitteilla kuten liesi, jääkaappi sekä uuni. Asunnon tilavasta kylpyhuoneesta löytyy pyykinpesukoneliitäntä. Asunnossa on myös alkovi, joka tuo lisätilaa ja mukavuutta.

Tartu siis tilaisuuteen ja tee tästä asunnosta oma kotisi tai sijoituskohteesi! Ota yhteyttä ja sovitaan esittelyaika.

Perustiedot

Sijainti
Koulukatu 17 A, 80110 Joensuu
Kaupunginosa
Keskusta
Kohdenumero
80491994
Kerros
1 / 3
Asuinpinta-ala
31 m²
Tontin pinta-ala
3 178,5 m²
Kokonaispinta-ala
31 m²
Pinta-alojen lisätiedot
Pinta-alan peruste: Yhtiöjärjestyksen mukainen ja isännöitsijäntodistuksen mukainen. Ei tarkistusmitattu. Pinta-alat saattavat tämän ikäisissä kohteissa (yhtiö rekisteröity ennen 01.01.1992) poiketa olennaisestikin asuinrakennusten nykyisten mittaustapojen ja standardien (SFS 5139) mukaan laskettavasta asuintilojen pinta-alasta. Pinta-ala voi siis olla edellä mainittua pienempi tai suurempi. Mainittu pinta-ala saattaa tämän ikäisessä kohteessa poiketa olennaisesti nykystandardien mukaan (SFS 5139) laskettavasta asuinpinta-alasta. Todellinen asuinpinta-ala voi olla yhtiöjärjestyksessä, isännöitsijäntodistuksessa ja esitteessä mainittua pienempi tai suurempi.
Huoneiston kokoonpano
1 h+kt
Huoneita
1
Kunto
Tyydyttävä
Lisätietoa vapautumisesta
AHVL:n mukainen irtisanomisaika.
Keittiön varusteet
Keittiön varusteet: Jääkaappi ja uuni. Liesi: Sähköhella. Työtason materiaali: Laminaatti.
Parveke
Kyllä
Parvekkeen lisätiedot
Parvekkeen tyyppi: Ulostyönnetty parveke
Kylpyhuoneen varusteet
Pesutilojen varusteet: WC-istuin, suihku, pesukoneliitäntä, suihkuseinä ja pesuallas.
Säilytystilat
Häkkivarasto
Näkymät
Sisäpihalle.
Tulevat remontit
Hallituksen korjaustarveselvityksessä vuosille 2025-2029: - Vesikaton kunnon kartoitus ja korjauksen suunnittelu 2025-2029 - Bitumikatteen uusiminen 2026-2029
Tehdyt remontit
- Käyttövesiputkiston uusiminen 1993 - Huopakaton uusiminen 1998 - Ikkunoiden ja parvekeovien uusiminen 2004 - Hissien jälkiasennus 4 kpl 2009 - Ovipuhelimien asentaminen 2009 - Tonttivesijohdon uusinta mittarihuoneessa ja vakiopainesäädin 2010 - Alakerran takapihan ovien uusinta alumiinioviksi 2012 - Pesulan, mankelin ja kuivaushuoneen maalausta 2012 - Kylpyhuoneiden korjausta kosteuskartoituksen perusteella;A10,A11,B16,B17,C22,C23,C26,D33 2014 - Parvekkeiden peruskorjaus ja ylimpien parvekkeiden kattaminen 2014 - Porraskäytävien savunpoistoluukkujen asentaminen 2016 - Lämmönvaihtimen uusiminen 2017 - Lukituksen uusiminen Abloy Sento-järjestelmään 2017 - Lämmitysjärjestelmän linjasäätö- ja patteriventtiilien uusinta sekä lämmönsäätö 2018-2019 - Viemäreiden sukitus 2020 - Porrashuoneiden ja kellarin käytävien maalaustyöt 2022-2023 - Kellarikäytävien valaisinten uusinta 2023 - Ilmanvaihtokanavien nuohous 2023 - Saunaosaston peruskorjaus; toisen pesu-/pukuhuoneen poisto 2024 - Palovaroittimien asennus kaikkiin asuntoihin 2025
Lisätiedot
Muut kaupan kannalta merkittävät tiedot: Ei ole tiedossa mitään negatiivista asumisviihtyvyyteen liittyen ja kaikki laitteet mitkä kuuluvat kauppaan, toimii kuten kuuluukin toimia.
Kohde on
Osakehuoneisto
Kiinteistötunnus
167-004-0052-0010
Postitoimipaikka
Joensuu

Hinta

Velaton hinta
69 000 €
Myyntihinta
68 502,72 €
Neliöhinta
2 225,81 € / m²
Velkaosuus
497,28 €
Lunastuspykälä
Taloyhtiöllä ei lunastusoikeutta. Osakkailla ei lunastusoikeutta.

Vastikkeet

Hoitovastike
139,50 € / kk
Pääomavastike
35,65 € / kk
Yhtiövastike yhteensä
175,15 € / kk

Muut maksut

Vesimaksun lisätiedot
24 € / hlö / kk
Muut kustannukset
Taloyhtiön hallitukselle on annettu valtuutus periä (tai olla perimättä) ylimääräisiä vastikkeita yhtiön taloudellisen aseman tai maksuvalmiuden sitä vaatiessa Lisätietoja maksuista: Saunamaksu ennen remonttia ollut 1€/h. Tilaussauna 3.10€/2h.
Autopaikan kustannukset
10 € / kk

Talon ja tontin tiedot

Uudiskohde
Ei
Taloyhtiön nimi
Asunto Oy Joensuun Koulukatu 17
Lisätietoa taloyhtiöstä
Taloyhtiöön kuuluu: Taloyhtiönetti 50 M kaapelilaajakaistatekniikalla antenniverkon kautta tullut käyttöön 10.1.2022 alkaen hintaan 3,30€/as/kk. Telian KaapeliTV tullut käyttöön samassa yhteydessä. Taloyhtiön lisätiedot: Vesikaton kuntokartoitus v. 2022 / Kattotutka Oy. Taloyhtiön kiinnitykset: 550 000 €
Rakennuksen tyyppi
Kerrostalo
Rakennusvuosi
1969
Huoneistojen lukumäärä
41
Rakennuksen käyttöönottovuosi
1969
Kerroksia
3
Energialuokka
Energiatodistus voimassa 6.7.2025.
Energiatodistus
Ei lain edellyttämää energiatodistusta
Ilmastointijärjestelmä
Painovoimainen ilmanvaihto
Kiinteistön antennijärjestelmä
Kaapeli-TV
Tontin koko
3 178,5 m²
Kiinteistönhoito
Huoltoyhtiö
Isännöinti
Kontu Isännöinti Oy (Pohjois-Karjala), Keijo Kempas, keijo.kempas@kontuoy.fi, 010 830 4106
Kaavoitustiedot
https://www.joensuu.fi/kaupunki-ja-kehitys/suunnittelu-ja-rakentaminen/kaavoitus/
Kaavatilanne
Asemakaava
Liikenneyhteydet
Sujuvat yhteydet omalla autolla ja bussipysäkki lähellä